LG G4, интересна опција во рамките на високиот опсег

По успехот на LG G3, LG повторно лансираше нов мобилен уред што го користеше како LG G4 и во кој го одржуваше дизајнот што доби голем аплауз од скоро сите корисници, исто така подобрувајќи ги придобивките и спецификациите. Со овој LG G4 се соочуваме со a интересен терминал од високиот опсег, во кој можеби недостасуваат некои детали за да се натпреваруваат на пример со Samsung Galaxy S6 Edge што длабоко го анализиравме пред неколку дена.

Денес и благодарение на LG Spain ќе можеме детално да го анализираме овој нов LG G4 и да извлечеме заклучоци откако го користев неколку дена како личен мобилен, искуство за кое бев навистина среќен, иако мислам дека би никогаш не го купувај. за разни детали. Дали сакате да знаете кои се тие? Можете да продолжите да читате до крај и сигурно ќе се согласите со мене.

Дизајн

LG

Како и обично, ќе започнеме со разгледување на дизајнот на овој паметен телефон, кој е многу успешен, но има негативна точка. И дали е тоа ако погледнеме ниту еден конкурентен терминал, од т.н. high-end, не е завршен во пластика. Повеќето користат метални материјали, а некои дури и стакло. Во најосновната верзија мора да се задоволиме со пластика што исто така не дава впечаток дека е нешто друго, оддалеку може да се види дека е пластична.

Во верзијата чиј заден капак е направен од кожа, ова многу се подобрува, но без да стане ништо од другиот свет и пластиката е сè уште многу присутна. И кога плаќаме значителна сума пари за паметен телефон, она што не го сакаме е да биде завршено во пластика.

LG

Остатокот од дизајнот е како кај LG G3 малку видениот дизајн, и тоа е Нема да најдеме ниту едно копче на страните на уредот, и сите се концентрирани во задниот дел, нешто навистина удобно штом ќе се навикнете. На предната страна, скоро сè е екран, со многу мали маргини.

Ако требаше да му дадеме на дизајнот резултат од 0 до 10, јас ќе му дадам 6, намалувајќи многу оценки за користените материјали и за кривата на задниот капак, што никогаш нема да го разберам целосно и што го прави терминалот занишајте секогаш кога ќе го ставите на површина.

Карактеристики и спецификации

Тука ви ги покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој LG G4;

 • Димензии: 148 × 76,1 × 9,8 мм
 • тежина: 155 грама
 • Екран: IPS 5,5 инчи со резолуција од 1440 × 2560 пиксели
 • Процесор: Snapdragon 808, 1,8GHz Six Core, 64-битен
 • RAM меморија: 3GB
 • Внатрешно складирање: 32 GB како можност за проширување со користење на картички microSD
 • Камери: Зад 16 мегапиксели со ласерски авто-фокус, OIS 2 f / 1.8. Предна камера од 8 мегапиксели
 • Batería: 3.000 mAh
 • Оперативен систем: Андроид шекерче 5.1

Останатите карактеристики и спецификации можете да ги проверите во датотеката LG G4 што можеме да ги најдеме на официјалната страница на LG до која можете да пристапите од врската што ви ја оставивме на крајот од овој напис.

Перформанси

Внатре во овој LG G4 наоѓаме процесор Кученце 808, за кој би можеле да се јавиме како втор ред и е дека тоа не е најновиот модел на компанијата Qualcomm и дека на пример ако сме во HTC One M9.

Не сакаме да го обвинуваме процесорот, но ако забележавме дека во одреден момент овој терминал се закачува, иако треба да се замисли дека LG веќе работи на решавање на овој аспект преку некое ажурирање на софтверот што треба да биде достапно многу скоро.

Дури и со сè, не грижете се за овој мал детал, бидејќи ако сакате да му дадете нормална употреба, без да го стиснете овој LG G4 до несомнени граници, нема да забележите никаков проблем или заостанување.

RAM меморијата е еден од виновниците што ниеден „нормален“ корисник нема да забележи ништо чудно, а тоа е дека неговите 3 GB RAM меморија се способни за скоро сè.

Што се однесува до внатрешното складирање, наоѓаме единствена верзија од 32 GB што може да се прошири со помош на microSD картички, што е сепак голема предност бидејќи, освен ако засега нема повеќе верзии со поголема внатрешна меморија, ова би можел да бидам проблем за некои корисници.

Камерата, една од силните страни на овој LG G4

LG

Ако процесорот е една од црните точки на овој LG G4, Неговата камера е несомнено една од предностите на овој терминал и за која би можеле да кажеме дека е рангирана како најдобра на пазарот заедно со онаа на Samsung Galaxy S6.

Корисноста, можностите за прилагодување, острината што ни ја нуди, стабилизацијата на сликите или ултра-брзиот фокус се само некои од позитивните точки на оваа камера. Покрај тоа, можноста за користење на камерата во рачен режим е нешто што не можеме да го пропуштиме и ќе биде вистински благослов за многу корисници кои не ја наоѓаат оваа можност на други мобилни уреди на пазарот.

Исто така, мора да потенцираме дека сликите направени во полн мрак или со многу малку светлина имаат огромен квалитет и пред се би можеле да кажеме дека тие претставуваат вистински бои, многу далеку од другите што се добиваат со други терминали на пазарот и кои ја прават сликата воопшто не изгледа како реалност.

Тука ви покажуваме а широка галерија на слики направени со LG G4;

Батеријата, одлична црна точка

И покрај фактот дека LG илјада пати повтори дека батеријата не претставува проблем во овој LG G4, нашето искуство беше тотално различно и тоа е дека сме имале лоши периоди, неколку дена да го достигнеме крајот на денот, а исто така и при прекумерно користење на терминалот.

На 3.000 mAh од неговата батерија се чини дека тие можат да бидат доволни, но освен ако корисникот не е „премногу агресивен“ со терминалите или инсталира на пример премногу апликации за мене, тие не се. И мислам дека тие не се за никого, затоа што кога LG ви дозволува да ја менувате батеријата кога и да посакаме тоа е затоа што е можно да се стравува дека овој LG G4 ќе се случи исто како и неговиот претходник што конзумираше континуирано на батеријата.

Се разбира, фер е да се нагласи тоа Овој LG G4 ни нуди можност за брзо полнење и времето што е потребно за целосно полнење на терминалот е минимално, што е благослов бидејќи ако покрај тоа што батеријата ќе се потроши многу брзо, нема да има функција на ова момче, би било многу да се лутиме.

Мое лично искуство по еден месец употреба

LG

Како што веќе ви реков на видеото што го води овој напис, LG G4 е мојот паметен телефон за лична употреба веќе еден месец и иако има неколку негативни точки што треба да ги истакнам, искуството беше многу добро и позитивно, и ако требаше да изберам мобилен уред од т.н. high-end, можеби предводникот на LG ќе биде мојот прв избор.

Меѓу позитивните точки, морам да ја истакнам камерата пред сè, а тоа е тоа што ни нуди можност за фотографирање со огромен квалитет, со предност што можеме да ја користиме и камерата во рачен режим, што е вистински благослов, како сè додека знаете како да го користите, што не е лесно.

La екран, што ни нуди голема острина и многу реални бои е уште еден од главните моменти на овој LG G4. Покрај тоа, можноста за отстранување на батеријата, кога е потребно да се смени за нова и за проширување на внатрешното складирање со помош на картичка microSD, ја заокружуваат добрата вест.

. Првата е нејзината батерија, што е очигледно недоволна за терминал од висока класа, и е дека додека сум на одмор, каде не пристигнуваат толку многу работни е-пошта и воопшто, барем во мојот случај користам помалку смартфон, тој не стигна на крајот на денот.

Неговиот дизајн е друга работа што воопшто не ми се допадна, а тоа е дека сè уште не ја разбирам закривеноста на задниот дел од терминалот што го прави да се лула кога се поставува на рамна површина.

Достапност и цени

LG G4 е достапен на пазарот веќе неколку недели, за цена што може да варира во зависност од задниот капак што го сакаме. Подолу ви ги покажуваме врските за да можете да купувате на Амазон заедно со нивните сегашни цени;

LG G4 Titanium - 530 евра LG G4 Red - 575 евра LG G4 Black - 579 евра

Имајте на ум пред да го купите овој терминал дека се повеќе компании и продавници го нудат заедно со подарок, затоа нашата препорака е добро да ја пребарувате мрежата за оние продавници што ќе не наградат со подарок, што во повеќето случаи е многу повеќе од само глупости.

Што мислите за овој LG G4?.

Мислење на уредникот

LG G4
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
530 a 579
 • 100%

 • LG G4
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 75%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Камера
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Екран со висок квалитет
 • Фото-камера што ни нуди слики со огромен квалитет
 • цена

Contras

 • Користени материјали и дизајн
 • Процесорот донекаде застарен
 • Batería

Повеќе информации - lg.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.