LG ќе го откаже својот систем за плаќање LG Pay

Веќе некое време, се чини дека сите компании се заинтересирани да понудат систем за електронско плаќање преку нивните уреди. Банките исто така го прават тоа преку различни апликации. Но, јасно е дека сите решенија не се компатибилни и фрагментацијата во платните системи може да стане проблем на долг рок. Во моментов Apple Pay, Android Pay и Samsung Pay се системите што поради својата инфраструктура имаат значителен удел на пазарот откако веќе некое време работат. LG веќе подолго време размислуваше за својот систем на плаќање LG Pay, систем што беше одложен за неколку месеци и кој, според сè што покажува, може да не ја гледа светлината.

Пред неколку дена Google ги претстави новите паметни часовници дизајнирани во соработка со LG. Еден од овие модели има NFC чип што ќе дозволи плаќања само со Android Pay, што логично ја ограничува можноста LG да може да го користи за својот систем на плаќање. Ова ограничување влијае на кој било производител на паметни часовници што сакате да ги користите. Samsung веќе подолго време се обложува на Tizen како оперативен систем за своите паметни часовници, оперативен систем што му дава многу добри резултати, па затоа ова ограничување не влијае на него. Покрај тоа, Samsung Pay е трета по големина платформа за плаќање преку мобилен телефон во Соединетите Држави, каде што е практично од нејзиното лансирање.

Потегот на Гугл да го ограничи пристапот до чипот NFC можеше да биде долготрајноста што му беше потребна на LG за да се откаже од системот за плаќање. Ова ограничување можеше да биде договорено со Google за да се охрабри употребата на Android Pay на сите негови терминали. Quid Pro Quo. Нарачувам паметни часовници за вас и вие усвојувате Android Pay на вашите терминали, оставајќи го LG Pay настрана, така Android ќе има уште една компанија со која ќе се бори, така што корисниците ќе усвојат дигитална платформа за плаќање од нивниот паметен телефон или паметен часовник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.