LG Q8, нов мобилен со двојна камера, двоен екран и водоотпорен

LG Q8 презентација

Јужнокорејската LG го проширува семејството Q на своите мобилни терминали. и тоа го прави со моделот LG Q8, а. паметен телефон Тоа многу потсетува на LG V20, но тоа додава некои подобрувања како што е можноста да се потопи под вода. LG Q8 е претставен во Италија, иако се очекува да стигне до останатите земји за неколку недели.

LG Q6 неодамна беше претставен во општеството. Овој мобилен телефон со среден опсег сака да изгреба одреден удел на пазарот, бидејќи производителот малку го заборави овој опсег на терминали. Сепак, тој сакаше да постави нешто подготвено и обложувајте се на навистина привлечен терминал кој може да се бори со горните ешалони.

Секундарен екран LG Q8

LG Q8, со двојно сè

Првото нешто што го привлекува вниманието на овој нов мобилен е тоа што има двоен екран на предниот дел. Како што веќе разговаравме, оваа одлика не е нешто ново; на LG V20 Јас веќе го претставив. Затоа, како главен панел ќе имаме дијагонала од 5,2 инчи со резолуција 1.440 x 2.560 пиксели. Што се однесува до секундарниот екран - тој се наоѓа во горниот дел - тој ќе служи како панел за известувања, како и поддршка за контрола на некои телефонски менија или апликации. Неговата резолуција е 160 x 1.040 пиксели.

Во меѓувреме, нејзината друга двојна особеност и која веќе станува стандард е нејзината двојна задна камера. Се состои од двоен сензор: еден од 13 MPx и друг од 8 MPx; во комбинација ќе можеме да играме со длабочината на фаќањата, како и да додаваме други ефекти. И видео? Па тоа ти го кажувам LG Q8 е способен да снима клипови со квалитет 4K и да снима бавно движење на 120 fps. Што се однесува до нејзината предна камера, ќе добиеме сензор од 5 мегапиксели. Ова ќе биде резервирано за популарното самоили или на видео повици.

LG Q8 е водоотпорен

Загарантирана моќност и можност за потопување под вода

Новиот LG Q8 сака да им конкурира на погоре. Така, производителот не можеше да се повлече и мораше да се обложи на додавање на процесор од висока класа од Qualcomm. И така беше: изборот е Snapdragon 820. Овој чип ужива 4 процеси јадра и работи на фреквенција на часовникот од 2,15 GHz. Но, за да не бидете сами, додадена е и RAM меморија што одговара: 4 GB што ќе обезбеди добра работа во идните надградби.

За останатите, кажете ви дека има внатрешен простор за складирање од 32 GB и дека можете да го зголемите со употреба на мемориски картички во формат MicroSD. Вкупниот простор што можеме да го добиеме? Според компанијата, во џебот ќе имате цел преносен хард диск. И дали е тоа LG Q8 е способен да држи до 2 ТБ внатре.

Сега, ако има нешто со што LG знаеше да игра добро, тоа беше можноста да се земе во вода. LG Q8 има IP68 сертификат. Ова значи дека можете да го потопите под вода. Сега, за 30 минути и длабочина од максимум 1,5 метри.

Двојна камера на LG Q8

Батерија за совпаѓање и Android 7.0 Nougat

Батеријата на мобилниот телефон е исто така аспект што корисниците сè повеќе го разгледуваат. LG Q8 има единица од Капацитет од 3.000 милиампери. Ова значи дека со едно полнење треба да можете да уживате доволно енергија за да се справите со цел ден. Сега, како што добро знаете, бројките секогаш зависат од употребата на секој корисник.

Што се однесува до вклучена верзија на оперативниот систем е Android 7.0 Nougat. Затоа, помеѓу батеријата со голем капацитет и подобрувањата додадени на зелената андроид-платформа, перформансите се очекува да бидат доста на ниво.

Конечно, LG Q8 е официјално претставен во Италија каде може да се купат од овој месец јули по цена од 599,90 евра. И се очекува да достигне на различни пазари во текот на следните неколку недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.