LG V20, првиот паметен телефон со Android Nougat 7.0, сега е официјален

Веќе некое време слушаме и читаме огромна сума на гласини за LG V20, што конечно беше официјално претставено минатото утро. Наследникот на V10 Пристигнува со одржување на дизајнерската линија започната од првата верзија и со посебноста на двата екрани на кои многу корисници ќе им дадат голема корист во различни ситуации.

Покрај тоа и како што сите знаевме дека е првиот мобилен уред што се појави на пазарот со Android 7.0 Nougat инсталиран природно, оставајќи ги настрана Nexus кои имаат поддршка од Google за нивниот развој и производство. Ако сакате да дознаете малку повеќе за новиот предводник на LG, продолжете да го читате овој напис и да ги дознаете сите детали, карактеристики и спецификации.

Збогум на модуларниот дизајн на LG G5

Кога LG официјално го претстави LG G5, сите мислевме дека оттаму јужнокорејската компанија ќе се одлучи за модуларен дизајн. Сепак, малиот успех на неговиот смартфон го натера да ја задржи дизајнерската линија во овој LG V20 што веќе ја користеа за првата верзија на уредот.

Да, модуларниот дизајн е сè уште многу присутен во некои аспекти и можно е да се размени батеријата и покрај алуминиумското тело и дека се чини еднородно, користејќи го еден од системите што најмногу ни се допадна кај LG G5. Ова исто така ќе ни овозможи да вметнеме картичка microSD, нешто навистина корисно и покрај 64 GB што терминалот ги има за внатрешна меморија.

Главните карактеристики на неговиот континуиран дизајн се несомнено двојниот екран и двојната камера што веќе ги видовме кај LG G5 и дека доколку ги исполни резултатите ветени од LG несомнено ќе бидеме пред една од најдобрите камери на пазарот.

LG

LG V20 карактеристики

Повеќето од карактеристики и спецификации на овој LG V20 Тие веќе протекоа во деновите пред нивната презентација, но и покрај тоа, ние ќе ги разгледаме;

 • Димензии; 159.7 x 78.1 x 7.6 mm
 • Главен екран од 5,7 инчи со Quad HD резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели
 • 2,1-инчен секундарен дисплеј со резолуција од 160 x 1040 пиксели
 • Snapdragon 820 процесор со брзина на часовникот до 2.15 GHz
 • Графички процесор Adreno 530
 • 4 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање од 64 GB што може да се прошири преку картички microSD
 • Двојна главна камера со сензор од 16 мегапиксели и отвор на отворот f / 1.8 и друг сензор од 8 мегапиксели со широк агол и отвор на f / 2.4
 • Предна камера од 8 мегапиксели
 • Батерија од 3.200 mAh што ќе ни понуди огромна автономија според LG
 • Андроид Нугат 7.0 оперативен систем со слој за прилагодување LG UX 5.0+

LG

Нема сомнение во поглед на карактеристиките и спецификациите на овој LG V20 што се соочуваме со нов член на т.н. high-end пазар. Од неговиот метален дизајн, преку двојната камера и до аудио сертифициран од некои од најдобрите компании и што ќе нè натера да уживаме во невидено искуство, се некои од најинтересните аспекти на овој нов предводник на LG.

Во однос на LG камерата, таа прикажа само неколку слики направени со терминалот во презентацијата на паметниот телефон, но со оглед на двата сензори што ги монтира, од 16 и 8 мегапиксели, малкумина се сомневаат во огромниот квалитет што ќе го понудиме на слики направени со LG V20. Секако, засега ќе треба да почекаме за да можеме да ги тестираме терминалот и неговата камера и да ги провериме придобивките што ќе ни ги понуди.

Андроид 7.0 Нугат е инсталиран природно

Поминаа неколку недели откако Google официјално го претстави новиот Android 7.0 Nougat, но засега и како што се случува со секоја нова верзија на оперативниот систем на гигантот за пребарување, проширувањето оди многу бавно. Овој уред на LG стана првиот терминал на пазарот, освен Nexus, кој добива Android 7.0 Nougat а исто така и на посебен начин бидејќи е инсталиран на мајчин начин внатре.

Ова несомнено ќе ви даде многу поени во споредба со неговите конкуренти, кои продолжуваат да стигнуваат на пазарот со Android 6.0 без да се обложуваат на новиот Android. Во моментов, како што ќе ви кажеме подоцна, немаме официјален датум за пристигнување на LG V20 на пазарот, но без сомнение ќе се направи опцијата за можност за тестирање и користење на новата верзија на Android дневно продажбата расте во голема мера.

Сè уште не успеавме да го тестираме LG V20, но да се надеваме дека новиот Android 7.0 Nougat работи правилно и без да ни нуди проблеми со кои во многу наврати известуваат нови верзии на софтвер од кој било производител.

Цена и достапност на LG V20

LG

Во моментов LG ни понуди многу малку информации за цената и достапноста на овој LG V20. И дали е тоа јужнокорејската компанија не се осмели да ја цени на јавен начин, барем за момент, на својот нов предводник. Се разбира, треба да се замисли дека со оглед на дизајнот и карактеристиките на овој уред, тој нема да биде прецизно економичен паметен телефон.

Во однос на достапноста овој месец ќе се најде во продажба во Јужна Кореја, иако не знаеме кога може да се најде во продажба во Европа и другите земји. Се надеваме дека во следните неколку дена LG ќе не информира и за цената на овој нов LG V20 и за датумот на кој можеме да го набавиме. Според гласините, тој би можел да се најде во продажба неколку дена откако ќе ја има својата премиера на корејскиот пазар, иако како што веќе ви кажавме во моментот нема официјален датум за премиера на пазарот.

Што мислите за овој нов LG V20 што денес го знаеме официјално?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни и каде сакаме да разговараме за оваа и за многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.