LG V30S ThinQ, интелигентен мобилен телефон во кој е силно посветен на вештачката интелигенција

LG V30S ThinQ слика1

LG подготви изненадување за овој MWC 2018. И неговото име е: LG V30S ThinQ. Овој мобилен е еволуција на LG V30. Иако ако сме искрени, тоа е мобилен телефон кој споделува многу од карактеристиките на оригиналниот модел, иако со силна посветеност на вештачката интелигенција или АИ.

LG V30S ThinQ е голем мобилен телефон. Такво што вашиот екран достигнува до 6 инчи дијагонално и QuadHD + резолуција (2.880 x 1.400 пиксели) што ќе постигне густина на пиксели на инч од 538. Покрај тоа, неговиот формат на екранот ќе биде 18: 9, додека користената технологија е FullVision, веќе користена во оригиналниот модел.

RAM меморија и меморија: големи разлики на ниво на хардвер

LG V30S ThinQ AI

Сега, ако овој LG V30S ThinQ има каква било разлика, тоа е во неговата RAM меморија и неговиот внатрешен капацитет за складирање. Во овој случај се соочуваме со тим кој достигнува 6 GB RAM меморија - Тие ќе го направат уште поагилен - додека неговиот капацитет за зачувување датотеки ќе биде 128 GB - ќе има и верзија од 256 GB. И, се разбира, може да се користат картички MicroSD со простор до 2 ТБ.

Се разбира, корејската година сакаше да ризикува со ова лансирање и користениот процесор нема да биде најновиот модел на Qualcomm (Snapdragon 845), но ќе продолжи да се обложува на Кученце 835 колку добри резултати даде во високиот опсег.

Фотографски дел од LG V30S ThinQ: интуитивна фотографија

Во задниот дел ќе имаме двојно сензор за вашата камера. Овие ќе имаат резолуција од 16 и 13 мегапиксели, со што ќе можат да си играат со ефектите на длабочината на нашите фотографии, нешто што веќе станува стандард на пазарот. Во меѓувреме, на предната страна ќе имаме друга камера за видео повици или „селфи“ што ќе имаат резолуција од 5 мегапиксели. Сега, додадени се нови функции во фотоапаратот - три за да биде точно - и именувани се: AI CAM, QLens и режим на светло.

Првиот (AI CAM) длабоко ги анализира сите елементи на рамката и му сугерира на корисникот кој режим најдобро одговара на крајниот резултат. Овие режими можат да бидат: портрет, храна, домашни миленици, пејзажи, град, макро, изгрејсонце или зајдисонце.

Во меѓувреме, Qlens ќе направи вештачка интелигенција да ни помогне во набавките. Ова ќе работи по скенирање на QR-код со камерата LG V30S ThinQ и ќе ви врати информации како на пр опции за продавници за вашето купување преку Интернет, или препораки за слични производи.

Конечно, Bright Mode сака да добие добри кадри во сцени со слаба осветленост. Но, за да се разликува од конкуренцијата, LG V30S ThinQ ќе користи серија алгоритми за осветлување на зафатените слики со фактор два.

Гласовна AI: Гласовни команди со „Помошникот на Google“ во позадина

нови бои на LG V30S ThinQ

Гласовните команди станаа еден од најважните идни елементи за индустријата. LG го знае ова, затоа благодарение на Помошник на Google, една од последните што се појави на платформата на Google, LG ќе може да му понуди нови функции на корисникот во својот LG V30S ThinQ. И, тоа е дека клиентот ќе може да пристапува до опциите на менито преку говорни команди без да го допира екранот. Покрај тоа, сето ова ќе биде ексклузивно само за LG, така што се очекува тоа ова е проширено и на другите модели на корејската компанија. Компанијата го коментира ова во своето соопштение за јавноста, а тоа ќе се направи преку ажурирања од софтвер, но не коментира ништо за времето.

Груб мобилен телефон кој помина 14 воени тестови

Денешниот корисник го користи својот мобилен телефон во секоја ситуација. И затоа е потребно новата опрема што е лансирана на пазарот да биде прилагодена на секоја ситуација на најдобар можен начин. LG е свесен за овој аспект. Оттука, го направивте LG V30S ThinQ тежок. И тоа го докажа со полагање на 14 воени тестови: отпорност на корозија; тестови за прашина; тестови за пад; Тестови за дожд; тест на отпорност на екстремни температури итн..

Во моментов корејската компанија не ја откри цената на овој LG V30S ThinQ. Иако ако се засноваме на почетната цена на оригиналниот модел, ова надмина 800 евра почнувајќи. Seeе видиме во следните неколку дена дали ќе ги добиеме овие информации и можеме да ви ги понудиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.