Lumia 950, добар паметен телефон со Windows 10 Mobile отколку што очекувавме повеќе

Lumia

Мајкрософт пред неколку месеци го лансираше новиот Lumia 950 и Lumia 950 XL со идеја да се обиде да го зголеми своето присуство на таканаречениот пазар на висока класа. Фалејќи се со новиот Windows 10 Mobile и повеќе од точните карактеристики и спецификации, оние на Редмонд можеби не го постигнаа очекуваниот успех, но тоа не значи дека ова семејство на мобилни уреди е најдобро до терминалите на пазарот.

Денес преку овој напис ќе се обидеме да анализирајте го во длабочина и со многу детали Lumia 950. Пред да започнеме и како што правиме секогаш, мора да ви кажеме дека овој паметен телефон ни остави добар вкус во устата, иако е јасно дека на Мајкрософт му недостасуваат многу работи што треба да ги направи и да ги полира, особено во новиот Windows 10 Mobile, Оперативен систем кој за момент добива добра оценка, но тоа може и треба да го добие многу повисоко.

Дизајн

Lumia

Дизајнот е несомнено една од најслабите точки на оваа Lumia 950 и тоа е дека многу малку работи се променија во однос на првите мобилни уреди лансирани на пазарот од Nokia. Ако нешто, би можеле да кажеме дека во однос на дизајнот, Мајкрософт отиде чекор или неколку назад.

Веднаш штом ќе го извадите уредот од кутијата, брзо сфаќате дека иако Редмонд сакаше да биде вистинска опција во рамките на високиот опсег, но тие заостануваат далеку, со некои лоши пластични завршни работи и терминал што на допир е несомнено многу неконкурентен.

Достапните бои се уште еден доказ дека Редмонд не се обврзале значително на дизајнот, а тоа е дека ние го наоѓаме достапен само во црно-бело, бои далеку од живописните бои што Nokia секогаш ни ги нуди во својата Lumia.

Ако заборавиме на сè за што разговаравме, дизајнот е повеќе од точен со заоблени рабови и голема удобност во раката. Задниот капак на терминалот може да се отстрани со голема леснотија, давајќи ни пристап до батеријата, двете СИМ-картички што можеме да ги користиме и картичката microSD.

Една од најголемите предности на ова Lumia 950 е тоа што има повратна порта USB Type-C што несомнено ни овозможува интересни функции и опции.

Карактеристики и спецификации

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Microsoft Lumia 950;

 • Димензии: 7,3 х 0,8 х 14,5 сантиметри
 • Тежина: 150 грама
 • 5.2-инчен WQHD AMOLED дисплеј со резолуција од 2560 x 1440 пиксели, TrueColor 24-битна / 16M
 • Процесор: Snapdragon 808, хексакор, 64-битен
 • 32 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картички до 2TB
 • 3 GB RAM меморија
 • Задна камера PureView од 20 мегапиксели
 • Предна камера со широк агол од 5 мегапиксели
 • 3000mAh батерија (отстранлива)
 • Дополнителни уреди: USB Type-C, бел, црн, мат поликарбонат
 • Оперативен систем Windows 10 Mobile

Екран

Lumia

Ако дизајнот е една од слабите точки на овој Lumia 950, неговиот екран е еден од најзабележителните. И дали е тоа со 5,2 инчи а особено практичната големина ни нуди одличен квалитет, благодарение на нејзиниот Резолуција QHD со 2.560 x 1.440 пиксели.

Длабоко во бројките можеме да ви кажеме дека оваа Lumia ни нуди 564 пиксели на инч, бројка што е далеку од онаа што ја нудат другите терминали како што се iPhone 6S или Galaxy S7.

Екранот на екранот е повеќе од добар, дури и на отворено и претставата на боите можеме да кажеме дека се граничи со совршенството. Покрај тоа, големите можности што Виндоус 10 мобилен ни ги нуди да ги измениме и уредиме вредностите на температурата на боите, го прават овој Lumia 950, можеби воопшто не нè заведува со исклучен екран, но со вклучен.

Камера

Pureview сензор од 20 мегапиксели со бленда f / 1.9, сертификација ZEISS, оптичка стабилизација и троен LED блиц, се главните спецификации на задната камера на оваа Lumia 950, кои несомнено ја прават една од најдобрите на пазарот и на исто ниво со другите предводници присутни денес на пазарот на мобилни телефони. Се разбира, за жал, на Мајкрософт нема некои детали за полирање, како што е бавноста што понекогаш се јавува и може да разбуди повеќе од еден корисник.

Lumia 950

Оваа бавност е присутна особено во автоматската пост-обработка на слики што може да трае до 5 секунди, вистински бес, особено ако сметаме дека тоа не се случува на други мобилни уреди со камера со слични карактеристики.

Тука ви покажуваме а галерија на слики направени со задната камера на овој Microsoft Lumia 950;

Треба да се напомене дека предводникот на компанијата што Сатја Надела ја води со голем успех исто така ни овозможува да снимаме фотографии во движење, во стилот на Фотографии во живо на iPhone, и тоа е позитивна точка, иако тоа не е ништо повеќе од анегдотски .

Кога станува збор за снимање на видео, задната камера на Овој Lumia 950 ни овозможува да снимаме слики во 4K со 30 слики во секунда и има интересен режим за снимање во бавно движење во 720 пиксели со 120 fps.

Виндоус 10 мобилен во секојдневниот живот

Овој Lumia 950 беше еден од првите уреди кои се појавија на пазарот со Windows 10 Mobile како оперативен систем и нема сомнеж дека ова е голема предност. И, тоа е дека се соочуваме со мобилен оперативен систем со големи доблести и кој на корисниците им нуди одлични карактеристики, опции и функции, но засега е далеку од тоа да биде на ниво на, на пример, Android или iOS.

Отсуството на некои важни апликации продолжува да биде еден од најголемите проблеми што треба да го трпат сите корисници и што Мајкрософт не успеа да го реши, но во голема мера го олесни.

Меѓу позитивните аспекти на Windows 10 Mobile мора да ги потенцираме контролниот центар, известувањата, апликациите на Microsoft и исто така новиот прелистувач Microsoft Edge, кој, како и оперативниот систем, сè уште нема многу детали и опции за спроведување.

Од негативна страна, наоѓаме отсуство на некои важни апликации, ниско ниво на други и мал развој на некои од најважните карактеристики или опции.

Како што се правеше во училиште, оценката за овој Windows 10 Mobile може да биде Прогреса правилно, со опции за да се добие добра оценка во блиска иднина.

Lumia 950

Цена и достапност

Сега и Lumia 950 и Lumia 950 XL се продаваат на пазарот во голем број специјализирани продавници, физички и виртуелен. Што се однесува до нејзината цена, ние наоѓаме широк спектар на опции бидејќи двата терминали претрпеа континуирано намалување на цената откако пристигнаа на пазарот.

Денес, на пример на Амазон, можеме да го купиме ова Лумија 950 за 352 евра

Мислење на уредникот

Отсекогаш сум бил голем lубител на сите мобилни уреди произведени од „Мајкрософт“ и морам да го кажам тоа Бев возбуден што можев да ја тестирам оваа Lumia 950, од ​​која, како што веќе ви кажав, очекував многу повеќе. Не дека се соочуваме со паметен телефон што е вистински неуспех, но ако сме нешто далеку од она што го очекуваа оние на Редмонд, тоа е да се каже терминал на таканаречената висока класа што може да се бори лице в соочете се со одличните значки за пребарување на пазарот.

Вистина е дека е секако интересно да може да се искористи Windows 10 Mobile и сите предности што ни ги нуди, особено на корисниците кои исто така користат Windows 10 на нашиот компјутер. Сепак, неговиот слаб дизајн, проблеми со камерата во некои прилики и особено отсуството на некои апликации, најважните и најпопуларните на пазарот, нè оставаат со прилично горчлив вкус во устата. Овој Lumia 950 не е лош уред, но му недостасуваат многу допири за да биде одличен смартфон на таканаречената висока класа.

„Мајкрософт“ е на добар пат, но без сомнение има многу да се подобри и се надеваме дека доколку очекуваниот „Surface Phone“ (се вели дека би можел официјално да биде претставен во првите недели од следната 2017 година) заврши на пазарот, тоа ќе направете го тоа со исправување на грешките што ги најдовме во оваа Lumia 950. Во моментот се чини дека дизајнот е уверен дека ќе се коригира, само треба да знаеме дали корисниците на уред со оперативен систем на Microsoft ќе можат да уживаат истите апликации како и корисниците на уред со Android или iOS оперативен систем.

Lumia 950
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
352
 • 80%

 • Lumia 950
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 60%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Мајчин присуство на Windows 10 Mobile
 • Камера на уредот
 • цена

Contras

 • Дизајн, далеку од она што се очекува за висока класа
 • Недостаток на апликации

Што мислите за оваа Lumia 950 што детално ја анализиравме денес?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде сме присутни и каде сме желни да разговараме за оваа и за многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Ми се чини многу добра анализа само додека не видам дека не ја анализиравте функционалноста на континуитетот што мислам дека е главната новина на овој телефон. Тоа би било како да се анализира галаксијата s7 без да се именуваат неговиот закривен екран или LG G5 без да се поминат низ модулите. Поздрав

 2.   Џо dijo

  Па, ова беше најдобриот телефон што некогаш сум го имал ... и имав iPhone и Samsung ...

 3.   Лобо dijo

  Изненаден сум што направивте анализа на терминал што се појави на пазарот пред повеќе од 6 месеци и затоа многу од неговите функции повеќе не се споредуваат со терминалите што штотуку излегоа.

  Од друга страна, кога зборувате за екранот, не ми е јасно дека со „оваа Lumia ни нуди 564 пиксели на инч, бројка што е далеку од она што другите терминали ни нудат“, вие всушност мислите дека Lumia 950 е многу повисока во dpi од другите врвни терминали.

  Исто така, ме изненадува тоа што не зборуваш за тоа дека е првиот терминал со течно ладење или со систем за препознавање на ирисот, или функцијата Континуум, како што посочуваат во друг коментар.

  Се согласувам со вас дека Виндоус 10 сè уште треба да се подобри, како и обемот на апликации, иако верувам дека сè ќе пристигне, како и објективните анализи на оние што објавуваат статии.

 4.   Хозе Калво dijo

  Пред 4 дена го купив Lumia 950 XL и сум супер задоволен од него! ??

 5.   Хуан Рамос dijo

  Јас не го споделувам овој донекаде категоричен извештај или студија за Lumia 920. Јас прецизирам зошто:
  Камерата, видеото од 4k и видеото од 60fps, со најдобриот квалитет на објективот и контролата на фокусот што секој друг го има, е најдоброто што сум го видел.
  Виндоус 10 со живи плочки, јас конфигурирам 5 сметки за е-пошта и ги контролирам секој поединечно, постигнувајќи многу поголема работна продуктивност од кој било IOS или Android.
  Контактите автоматски се синхронизираат со Фејсбук.
  Внатрешен календар на Outlook во Windows со синхронизација со Твитер и Фејсбук.
  Апсолутна синхронизација со компјутер Виндоус 10, што е да се каже дека секоја промена што ќе ја направам на мојот компјутер, исто така, ќе се види на мојот мобилен телефон.
  Gorilla Glass 4, (Мојот мобилен телефон беше испуштен од огромна далечина, без куќиште и екранот е недопрен)
  Висококвалитетен отпор и склопување.
  Вродена канцеларија, во која ги имам зачувани и заштитени сите мои документи во OneDrive.
  Onedrive 1T (за набавка на Office) каде што ги чувам своите документи, датотеки, фотографии и други скоро бесконечно.
  1 Tera sd, (не мора да бришам слики и видеа од Wtsp)
  Бесконечна количина на слики зачувани со висок квалитет, на мобилниот телефон, како и на облакот.

  Бесконечни можности, квалитет на градење, издржливост, најдобра камера и деловен систем со најдобри перформанси на пазарот. Тоа е најдобриот пакет досега досега, и јас целосно уживам. Јас сум многу попродуктивен отколку кога користев Iphone 6. Вториот е мобилен телефон за деца и тинејџери, а не за вистински бизнисмени

 6.   Оскар dijo

  Здраво,

  Кои се важните апликации што недостасуваат?

  Со почит.,