macOS High Sierra сега е достапен за преземање

Новата верзија на оперативниот систем за Macs, macOS High Sierra, е тука достапно за преземање потполно бесплатно и засекогашНе во текот на првата година што ја направи Мајкрософт кога го лансираше Виндоус 10, оперативен систем што една година по неговото лансирање започна да има цена од повеќе од 100 евра.

Една од главните новини што ни ја нуди macOS High Sierra е поврзана со датотечниот систем APFS, нов систем на датотеки компатибилен само со хард дискови на SSD и тоа значително ја зголемува и брзината и перформансите на нашиот Mac и затоа оперативниот систем.

Овој датотечен систем е достапен и во мобилниот екосистем Apple iOS од верзијата 10.3.3. Другите новини во оваа најнова верзија на macOS High Sierra може да се најдат во можноста за прилагодување на работата на Safari, овозможувајќи ни блокирајте колачиња за следење, автоматска репродукција на видео, проширување на веб-страниците што ги сакаме стандардно кога и да ги посетиме ...

Погледот за читање во Safari е уште едно од подобрувањата што ги доби прелистувачот Apple, што ни овозможува користете го овој приказ секогаш кога посетуваме веб-страница конкретно, се додека е компатибилен. Други подобрувања што ни ги донесе macOS High Sierra се следниве:

 • Матичната апликација за пошта е сега 30% побрзо и тоа ни овозможува да извршуваме пребарувања на многу поефикасен начин.
 • Siri го хуманизирал неговиот глас во прилог на прикажување на анимација секогаш кога ќе ја користиме.
 • Апликацијата Фотографии ни овозможува да ги синхронизираме лицата што претходно го идентификувавме на нашиот iOS уред, така што е многу полесно да се пребаруваат од луѓе. Оваа апликација сега ни овозможува и директно да ги уредуваме фотографиите.
 • Како верзијата Белешки за iOS, верзијата и за Мек ни овозможува да креираме табели.
 • Ако направиме а снимање на повик преку FaceTime, соговорникот ќе добие известување за да бидат свесни дека нивната слика е зафатена, функција што ни ја нуди и Snapchat.
 • Страничната лента Пронаоѓач, каде што се наоѓаат вашите омилени дискови и папки сега е поправено и не може да се отстрани или скрие.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.