Mazda SKYACTIV-X, исклучително ефикасен мотор без пензија

Mazda го претставува својот нов бензински мотор SKYACTIV-X

Јапонската компанија Mazda прави многу добра работа во автомобилскиот сектор. Неговите изданија не оставаат никого рамнодушен. И последната презентација го потврдува овој факт: нивниот идните бензински мотори ќе имаат помала потрошувачка од сегашниот дизел.

Закрстени мотори SKYACTIV-X, оваа нова генерација на погонски единици се првиот бензин со палење на согорување. Тоа е да се каже, како што би се случило во дизел мотор, палењето ќе дојде по компресијата во клипот на мешавината на воздух и бензин. Но, што ни нуди овој нов мотор SKYACTIV-X?

Бензински мотор за компресија SKYACTIV-X

Според самата марка, новиот бензински мотор ќе го има најдоброто од двата сектори (дизел и бензин). Mazda уверува дека тоа ќе биде мотор со добри сензации, покрај тоа што е „еколошки“. Во споредба со сегашните мотори (трета генерација SKYACTIV-G), овие нови компресивни мотори ќе имаат поголема испорака на вртежен момент (помеѓу 10 и 30 проценти повеќе).

Исто така, потрошувачката на гориво е исто така важна во овој поглед. Овие нови SKYACTIV-X ќе трошат помеѓу 20 и 30 проценти помалку од сегашните модели на бензин. Додека ако се соочи со дизел мотори (SKYACTIV-D), потрошувачката, барем, ќе биде иста.

Од друга страна, Мазда не заборава на пазарот на електрична енергија. И тој веќе увери дека во Во 2019 година ќе започне воведувањето на електрични возила. И запомнете дека Мазда има моќен сојузник во овој поглед: Тојота. Соработката со другиот јапонски производител ќе се исплати во овој поглед. Покрај тоа, групацијата Тојота има големо искуство во хибридни и електрични возила. Значи, Мазда може добро да се негува во овој поглед.

Конечно, во 2020 година ќе започнат и тестови за автономно возење. Компанијата во моментов го развива својот ко-пилот концепт. Иако е најдоброто нешто во врска со рекламата сака да биде имплементиран во сите модели на брендот до 2025 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.