Masatu за Android и iOS: создадете фото капсули на време на една локација и прегледајте ги во зголемена реалност

Свежо до продавницата Гугл Плагод App Store на iOS, Масату е иновативна и исполнета забавна социјална мрежа, споделување на фотографии, споделување локации во временски капсули. Временска капсула креирана преку Masatu може да се пополни со фотографии и лични пораки и да се сподели јавно, приватно или едноставно со избрани пријатели.

Може да се создадат повеќе временски капсули, а привилегиите за модифицирање на содржината на секој поединец може да се модифицираат за да се дозволи или оневозможи некој да додава свои лични пораки или фотографии на неа. Во секој случај, целата содржина во рамките на капсулата може да ја отвори избраната публика само во времето одредено од креаторот. Штом ќе се отвори временската капсула, корисниците можат да ја видат скриената содржина во едноставна листа или да уживаат во споделени моменти преку интерактивно гледиште за проширена реалност, се додека се присутни на локацијата за размена.

Временска капсула Тоа е една од главните карактеристики на Masatu. Може да послужи како практика во реално време или распоред на настани, апликација за споделување фотографии, исто така. Апликацијата дозволува избор на серии на слики, гео-означување, приказ на мапа, детален дневник на настани од минатото, сегашноста и иднината и разни вообичаени алатки за социјални медиуми што можеби ќе треба да ги споделат најдобрите моменти од својот живот со вашите пријатели и семејство.

Можете да почнете да уживате во уникатното искуство на споделете фотографии од Масату со внесување на апликацијата користејќи ја вашата сметка на Фејсбук. Откако ќе се најавите, ви се претставени пет главни јазичиња на почетниот екран на апликацијата. Како што сугерира името, табулаторот Feed е местото каде што сите ваши активности на вашите и вашите пријатели се групираат заедно по хронолошки редослед. Со притискање на копчето за меурчиња горе десно, можете да ги видите известувањата за Masatu. Исто така, вреди да се спомене дека апликацијата поддржува известувања за push за сите активности на Masatu кои вклучуваат вас и вашите пријатели.

Откривањето на јазичето ви дава можност да ја истражите целата забава што ја споделуваат вашите пријатели или други корисници на Masatu од блиските апликации кои ги споделија своите слики во јавноста. Содржината во ова јазиче може да се посети во време, локација, приказ на мапа или гледна точка на зголемена реалност.

Тој ме става на почетниот екран на апликацијата со списоци со неговите лични тековни и претходни активности. Исто така, од истиот екран може да се префрлите на приказот за проширена реалност за да ја истражите целата ваша споделена лична содржина, било да е тоа нормална за споделување фотографии во активности или временски капсули. Секое уредување / ажурирање што треба да го направите за вашите тековни моменти (настан) е исто така можно од истиот екран. Главните поставки за екранот на апликацијата се однесуваат на проверка на вашата моментална статистика за учеството на Masatu, овозможување / оневозможување на известувања за услугата push и регистрација на апликацијата.

Сега на најважниот таб од сите нив: Креирај. Како што споменавме погоре, секој временски период врз основа на кој сакате да споделите, имате можност да ја обележувате саканата локација во близина заедно со неа. Самиот момент може да се конфигурира да се споделува јавно, приватно или само со одбрани пријатели. Апликацијата ви овозможува да споделувате кул снимки или да увезувате слики присутни во кујната на вашиот уред. Заедно со секој момент, можете да вметнете краток опис на текстот. Во случај на опција за споделување на моментот преку временска капсула, од вас ќе биде побарано да ги наведете вашите привилегии за уредување. Откако ќе бидат згрижени сите горенаведени барања, сè што треба да направите е да притиснете на копчето Зачувај за да го споделите моментот со посакуваните корисници.

Во случај на временска капсула, на корисниците им се презентира само одбројувањето откако капсулата може да се отклучи. Сите слики содржани во споделен момент може да се прегледаат на цел екран. Покрај секој споделен момент, можете да го видите бројот на учесници, фотографии и коментари. Покрај тоа, можете да ги видите и сите моменти што ги споделуваат вашите пријатели. Тоа не е сè, секој момент може да се сподели и со активни учесници, означен од пријатели на Фејсбук или на временската линија на Фејсбук. Покрај тоа, апликацијата исто така ви овозможува да креирате настан во календарот од моментот на Masatu.

Бидејќи Masatu моментално е во бета фаза, затоа не е изненадување што е достапен за преземање, и двете во компатибилните продавници за мобилни апликации бесплатно. Подолу се дадени линковите за преземање до варијантата апликација Андроид и iOS.

Преземете го Masatu за Android

Преземете Masatu за iPhone, iPad и iPod

Извор - Совети за зависност


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.