Meizu Pro 6 е веќе официјален и станува збор за вистински beвер со многу елегантен дизајн

Meizu

Откако успеав да читам и слушам огромна количина гласини на новиот Meizu Pro 6 сега е официјално. Кинескиот производител го претстави утрово на настан што се одржа во Пекинг, далеку од центарот на вниманието и одличните презентации на Светскиот мобилен конгрес, иако со доволно бучава да ги разбуди сите со овој автентичен astвер што го создадоа, да , тој претставува многу внимателен и елегантен дизајн.

Вестите за новиот предводник на Meizu се многу и најинтересните, па ако сакате да ги знаете сите, продолжете да читате, бидејќи во оваа статија ќе ви кажеме сè што знаеме за новиот Meizu Pro 6.

Пред да го запознаеме во длабочина овој нов предводник што ќе биде достапен на пазарот наскоро, ќе ги разгледаме неговите главни карактеристики и спецификации.

Meizu Pro 6 Карактеристики и спецификации

 • Дебела само 7,25 милиметри
 • 5,2-инчен екран Super AMOLED со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и густина од 423 ppi
 • 25-јадрен процесор MediaTek Helio X2, работи на 2.5 / XNUMX GHz
 • Графички процесор Mali-T880MP4
 • 3 или 4 GB RAM меморија
 • 32 или 64 GB внатрешна меморија
 • 21 мегапикселна главна камера
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow
 • 2.560 mAh батерија (mCharge 3.0)
 • Достапно во златни, црни и сребрени бои

Дизајн

Meizu

Една од првите работи што се истакнува во врска со овој Meizu Pro 6 е неговиот дизајн, кој не би замислил дека некој ќе го пропушти.многу личи на друг мобилен уред на пазарот. Дури и со целиот кинески производител успеа да испечати свој печат и да произведе компактен и многу елегантен терминал.

Уште еднаш, дизајнот на овој смартфон е тотално метален и со многу постигнати димензии, каде пред сè се истакнува неговата дебелина, што е само 7,25 милиметри. Неговата тежина е 160 грама и ќе се појави на пазарот како што објави Meizu во три различни бои; црна, златна и сребрена боја.

Meizu Pro 6

Екран, чекор пред Meizu

Како што веќе видовте во карактеристиките и спецификациите на овој Meizu Pro 6, тој монтира а 5.2-инчен супер AMOLED екран 5,2-инчен со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и густина од 423 ppi, што исто така вклучува и 2.5D технологија како голема новина. Ова значи дека е малку закривен на рабовите. Поточно, тие рабови на екранот се дебели само 0.715 милиметри.

Осветленоста на екранот, која може да биде ниска од 3 nits, е уште една од одличните функционалности на екранот и благодарение на ова можеме да го користиме смартфонот во места на целосна темнина без да страдаме од замор во нашите очи и да не вознемируваме на пример на нашиот партнер кој дели кревет со нас.

Конечно, не можеме да не го потенцираме 3D Press технологија, која го имитира 3D Touch на Apple и тоа ви овозможува да препознаете различни нивоа на притисок благодарение на тоа што извршуваат различни функции и овозможуваат некои интересни опции. Оваа нова технологија вградена во Meizu сепак ќе треба да се тестира, но во моментот секако се чини интересно што повеќе производители, покрај оние од Купертино, се одлучија за ваков вид технологија.

Перформанси

Во рамките на овој нов Meizu Pro 6 наоѓаме неколку елементи кои обезбедуваат моќност и перформанси на ниво на најдобрите уреди на пазарот. Што се однесува до процесорот, вметнете а Helio X25, со ништо повеќе и ништо помалку од 10 јадра што може да достигне брзина до 2.5 Ghz. Поддржано од 4 GB RAM меморија, нема сомнение дека се соочуваме со вистински astвер.

Како што е вообичаено во Meizu, замислете дека верзијата на овој Pro 6 со 3 GB RAM меморија исто така ќе стигне на пазарот, за сите оние корисници на кои не им треба толку многу енергија во нивниот терминал.

Што се однесува до внатрешното складирање, ова исто така ќе биде како и обично во кинескиот производител на 32 или 64 GB, два капацитети доволно големи, така што секој корисник може да заборави на просторот за складирање.

Камера

Камера Meizu Pro 6

Уште еднаш, одличен протагонист на камерата Meizu Pro 6 е Sony кој придонесува за тоа Сензор за 230 мегапиксели IMX21 и тоа обезбедува огромен квалитет на сликата. Вклучува и блиц од 10 LED диоди дистрибуирани на кружен начин околу камерата и што ќе ни овозможи да фотографираме каде било и во кое било време од денот, дури и во мракот.

Друга работа што не смееме да го превидиме новиот предводник на кинескиот производител е дека неговата моќна камера ќе има ласерски автофокус, нешто што е присутно кај повеќето уреди од висока класа на пазарот и што секако не може да изостане на овој нов смартфон Meizu .

Цена и достапност

Во случај да се случи оваа недела, одговорните за Meizu не потврдија на официјален начин кога овој Meizu Pro 6 ќе биде достапен на пазарот, иако треба да се замисли дека нема да трае повеќе од неколку дена или недела да биде официјално лансиран на кинескиот пазар. Можно е да се види во Шпанија и во други земји, времето на чекање е нешто подолго, иако не е премногу важно.

Што се однесува до цените, крајната цена на терминалот, ова ќе биде 2.499 јуани за Верзија од 32 GB, што е нешто како 340 евра при промена и 2.799 јуани за верзијата од 64 GB, што при промена ќе биде околу 380 евра. Замислуваме дека и двете верзии ќе имаат 4 GB RAM меморија, па затоа треба да знаеме, во случај да станеме реалност, цената на верзијата со 3 GB RAM меморија, што секако ќе биде нешто пониска од оние што се најавени денес за врвната верзија.

Што мислите за овој нов Meizu Pro 6 што денес го знаеме официјално?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни и каде сме желни да разговараме и да дебатираме со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џонатан dijo

  Ми се чини дека како? Батериите не се ок сериозно за неколку години ќе стагнираат, во однос на дизајнот и перформансите. Во моментов, HTC, Xiaomi и во тој случај Meizu му даваат илјадници вртења и само со екранот.
  Јас сум корисник на? и секој пат кога ќе се чувствувам повеќе измамен за плаќање 840 € за половен мобилен телефон.

 2.   Карлос Мерино dijo

  Meizu ќе биде конкурент на Huawei, исто така цената ќе го стави на врвот, има премногу конкурентна цена, на долг рок овие кинески брендови ќе ги надминат другите од истата земја. HTC штотуку го објави својот предводник со многу висока цена, Lenovo е технолошки гигант, но не ги обнови моделите на телефони, Xioami тешко се продава надвор од Кина, заклучок, Huawei, Meizu и можеби ZTE ќе се натпреваруваат силно во следните години.