Microsoft Edge ја прави својата официјална премиера на Google Play

Слика на Microsoft Edge на Google Play

И покрај фактот дека „Мајкрософт“ се чини реши да го запре развојот на „Виндоус 10 мобилен“, со оглед на намаленото присуство на пазарот на мобилна телефонија, се чини дека тој не престанува во напорите своите мобилни апликации да ги донесе на сите паметни телефони на пазарот. Некои од нив се веќе меѓу најсимнуваните на Google Play или App Store, но сега е официјално слетувањето на Microsoft Edge, веб прелистувачот Виндоус 10, во официјалната продавница за апликации Андроид.

И дали пред неколку дена Microsoft го објави пристигнувањето, во бета верзија достапна само за некои корисници, на својот веб прелистувач на iOS и Android, но му требаа само неколку дена за преземањето, на Android, да се отвори за секој корисник кој сака да го проба.

Се разбира, ние веќе го испробавме, преземајќи го од Google Play Store, нешто што можете да го направите и од врската што ја оставивме на крајот од статијата. Првите сензации се повеќе од добри, иако веќе можеме да потврдиме дека Microsoft Edge е прелистувач дизајниран особено за оние кои го користат на компјутер како редовен прелистувач.

Меѓу предностите што ни ги нуди наоѓаме а чист и минимален дизајн, мрежа за омилени страни, вграден читач на QR-кодови или приказ за читање што ни овозможува многу поудобно да ги читаме нашите омилени веб-страници.

Иднината на „Мајкрософт“ се чини многу мрачна на пазарот за мобилна телефонија, но постои ореол на надеж доколку оние од Редмонд продолжат да ни нудат апликации за Android и iOS, како и згрижени и работени како „Мајкрософт Еџ“.

Дали уште сте пробале Microsoft Edge?. Ако одговорот е потврден, кажете ни што мислите за веб-прелистувачот што е веќе достапен за преземање преку Google Play Store.

Мајкрософт Еџ
Мајкрософт Еџ
Развивач: Microsoft Corporation
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.