Microsoft Lumia 535, терминал со низок опсег што ќе ве убеди

Во последниве денови имавме можност темелно да тестираме и исцедиме еден од оние терминали на Мајкрософт Лумиа кои имаат најголем влез на пазарот, како што е Microsoft Lumia 535, што може да се пофали со неколку интересни карактеристики и спецификации, забавен дизајн и пред се прилично ниска цена што ја прави достапна за секој корисник.

Во оваа статија ќе ги разгледаме сите карактеристики на овој терминал, покрај коментарите за неговите јаки страни и негативните точки. Ако сето ова ви се чини малку, ние исто така ќе ви го дадеме нашето лично мислење откако ќе го искористите неколку дена.

Ајде прво да ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Microsoft Lumia 535;

 • Димензии: 140.2 x 72.4 x 8.8 mm
 • Тежина: 146 грама
 • Екран: 5 инчи IPS LCD со qHD резолуција од 960 x 540 пиксели и 220 PPI
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 200 Quad-Core 1.2 GHz. Adreno 302 GPU
 • RAM меморија: 1 GB
 • Внатрешно складирање: 8 GB што може да се прошири преку microSD картичка до 128 GB
 • Камери: 5 мегапиксели напред и заден
 • Батерија: 1.905 mAh отстранлива
 • Поврзување: HSPA, Bluetooth 4.0, Wi? Fi b / g / n, DLNA
 • Оперативен систем: Windows Phone 8.1

Мајкрософт

Дизајн

Овој Microsoft Lumia 535 што ќе не освои со својата боја, ќе не разочара делумно штом го имаме во наши раце и тоа е Направен е од пластика, далеку оддалечена од материјалите од висок или среден опсег, што е исто така донекаде лизгаво.

Што се однесува до боите, можеме да го најдеме во црна, сива, бела, портокалова, сина и зелена боја.

Општо, би можеле да кажеме дека има многу чист и успешен дизајн за цената што ја има, каде што не можеме да не ги потенцираме копчињата за навигација кои се поставени на совршена локација.

Перформанси

Во рамките на оваа Lumia 535 ќе најдеме еден од најкористените процесори на пазарот на мобилни телефони како на пр Qualcomm Snapdragon 200, поддржан од 1 GB RAM меморија што ќе ни понуди повеќе од правилно искуство кога станува збор за перформансите и моќта.

Несомнено е дека тој не е еден од најмоќните процесори на пазарот, а тоа значи дека можеме да спроведуваме најнормални и секојдневни активности без никаков проблем, но штом побараме нешто друго терминалот страда. На пример, ќе забележиме малку течност за оваа 535 штом играме една од последните игри или ќе побараме премногу од тоа.

Што се однесува до батеријата, за која се сеќаваме дека е 1.905 mAh Нема што да пишуваме дома и можеби имајќи предвид дека екранот е 5 инчи, би можеле да очекуваме повеќе, но со просечна употреба тој совршено ќе издржи цел ден, па дури и ако го користиме малку по два дена.

Интересно е да се напомене во овој дел дека внатрешното складирање на терминалот е 8 GB што ќе мора да го прошириме ако или ако со помош на картичка microSD, бидејќи само околу 3,5 простори за складирање ќе останат бесплатни за наша употреба.

Мајкрософт

Фотографски изглед

Една од предностите на овој терминал е несомнено предната и задната камера, а тоа е дека за разлика од она што би можеле да го мислиме со двете камери, ќе добиеме доста квалитетни фотографии.

Исто така, треба да се забележи можноста за употреба што ја дава предната камера, со истите мегапиксели како и задната и што ќе ни овозможи да правиме селфи со висок квалитет.

Мое лично искуство

Моето искуство во светот на терминалите на Виндоус Телефон беше многу ограничено, бидејќи користев само неколку терминали, но вистината е дека и двајцата ми оставија многу добар вкус во устата. Вистината е овој Microsoft Lumia 535, кој ме остави прилично изненаден, ако секогаш ја имаме предвид нејзината цена.

И тоа е дека за нешто повеќе од 100 евра ќе имаме терминал со добар квалитет на екранот, што ќе ни овозможи просечна употреба без никаков проблем и исто така ќе фотографираме со прилично добар квалитет.

Мислам дека е тешко да се потроши толку малку на мобилен уред и да се врати нешто толку интересно. Се разбира, запомнете дека зборуваме за терминал со Windows Phone, кој наскоро ќе биде ажуриран на Windows 10.

Цена и достапност

Овој Microsoft Lumia 535 е достапен на пазарот веќе неколку месеци и Можеме да го купиме практично во која било специјализирана продавница, за цена што може да варира од 89 евра до 130 евра, затоа нашата препорака е многу добро да ги истражите сите опции за купување пред да го купите терминалот.

Еве линк за купување од Амазон, каде можете да го купите за 89 евра.

Купете Microsoft Lumia 535 на Amazon

Мислење на уредникот

Microsoft Lumia 535
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
89 a 128
 • 80%

 • Microsoft Lumia 535
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 75%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Камера
  Уредник: 75%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Фотографски изглед
 • Дизајн и бои
 • цена
 • Предна камера

Contras

 • Користени материјали, што го прават паметниот телефон донекаде лизгав
 • Перформанси

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.