Motorola Moto G5S и Motorola Moto G5S Plus, сите детали за нивното лансирање

Официјално се претставени Moto G5S и Moto G5S Plus

Тоа беше јавна тајна. Пред неколку дена, еден од официјални слики на следното лансирање што го подготви Motorola - или Lenovo, во зависност од тоа како гледате на тоа. Откриени се и некои технички карактеристики што можат да бидат интегрирани во новата палета на Motorola G. И вистината е дека тие не беа многу погрешни. Како и да е, денес дојде денот, и мобилниот оддел на Lenovo ги претстави двата модели на паметни телефони што ги имаше во ракавот: Motorola Moto G5S и Motorola Moto G5S Plus.

Како и со другите брендови, Motorola исто така сака да им понуди на своите корисници две верзии за избор. Во огромното мнозинство на пати, голема промена во карактеристиките дава поголем екран и камера што се разликува од помладиот брат. Дали Lenovo ќе го продолжи овој тренд со своите нови компјутери? Ајде да го провериме:

Официјално претставување на Moto G5S

Шасијата е облечена во метал и му дава повеќе „премиум“ изглед

Новите терминали на Леново ја менуваат пластичната шасија на додадете малку поцврста шасија со многу поелегантен изглед. Тоа е метално тело. Ова ќе им овозможи на корисниците чувство на повисок квалитет отколку во претходните верзии. Исто така, достапните бои ќе бидат две за двата случаи: сива и златна.

Во меѓувреме, она што исто така ќе го привлече вниманието на клиентот се екраните што ги опремуваат двата терминали. Двата модели, Motorola Moto G5S и Motorola Moto G5S Plus уживаат во целосна Full HD (1080p) резолуција. Сепак, големината на дијагоналата се разликува: нормалниот модел (Moto G5S) има a 5,2 инчен панелдодека Moto G5S Plus ја зголемува бројката на 5,5 инчи.

Моќ и во двата случаи, но не и од висока класа

Не е чудно да се знае дека двата модели тие нема да уживаат во процесорите што се наменети за високиот крај на пазарот. И, дали семејството G на Motorola - Леново сега - отсекогаш се карактеризираше како една од најдобрите референци во средниот опсег. И нивните конечни цени ги потврдуваат овие податоци.

Затоа, првото нешто што ќе го најдете кај овие телефони се процесорите потпишани од Qualcomm. И двајцата се осум-јадрени процесори. Сепак, Моделот што го опремува Moto G5S е Snapdragon 430 на фреквенција од 1,4 GHz, додека Moto G5S Plus има Snapdragon 625 на 2,0 GHz.

Секако, во двата модели ќе имате можност да изберете внатрешна меморија од 32 или 64 GB. Покрај тоа, овие ќе бидат придружени со RAM меморија од 3, или 4 GB, соодветно. Од друга страна, ако овие бројки за простор за зачувување на датотеки се недоволни, двата телефони имаат слот за користење на MicroSD мемориски картички до 128 GB.

Детал за двојната камера на Moto G5S Plus

Камерата варира од еден до друг модел

Повторно го потврдуваме: фотоапаратот уште еднаш се користи како белег помеѓу еден и друг тим. Па тоа, Motorola Moto G5S ќе има заден сензор од 16 мегапиксели резолуција и придружена со двоен LED блиц од типот. Додека Moto G5S Plus има двојна задна камера од 13 мегапиксели и двоен блиц исто така од типот LED. Се разбира, и во двата случаи можете да снимате видеа во 4K квалитет и во бавно движење.

Што се однесува до предната камера, најмалиот модел има сензор од 5 мегапиксели. Од своја страна, верзијата наречена „Плус“ има сензор од 8 мегапиксели. И во двата случаи, ќе имате доволно да остварувате видео повици со добар квалитет на слика. Како и да биде најдобриот можен во вашиот самоили креативни

Батерија со прифатлив капацитет и технологија TurboPower

Тие не се батерии со најголем капацитет на пазарот, но не се оние што нудат најмалку. Lenovo одлучи да ја спроведе истата батерија и во двете верзии. И станува збор за единица со капацитет од 3.000 милиампер треба да се справи со целодневна работа без проблеми.

Сега, како што се повеќе компании спроведуваат, овие два нови паметни телефони ќе имаат брзо полнење. Во овој случај, користената технологија е крстена со името TurboPower. И ова ќе направи за само 15 минути полнење добивате 6 часа автономија.

Сиви детали за Moto G5S Plus

Андроид до последниот и одлично отсутни во овие Moto G5S

Првото нешто што ќе ви кажеме е дека новиот Moto G5S е ажуриран. Барем, што се однесува до оперативниот систем: тие имаат инсталиран Android 7.1 Nougat. Сега, нема сè да биде пофалба за новите изданија, не. И дали е тоа Можеме да се увериме дека два големи отсутни Lenovo не ги зел предвид за ова ажурирање.

Двете главни отсутни помеѓу карактеристиките на мобилните телефони се NFC-врска. Тоа е, забораваме на мобилните плаќања и употребата на најсовремени додатоци. Како и, имплементација на новиот USB-C стандард; компанијата продолжува да се обложува на MicroUSB за цел живот.

Цена и лансирање на двата тима

Кога велиме дека семејството Motorola G отсекогаш било репер во секторот со средна класа, тоа е затоа што нуди атрактивни цени за опрема со добри карактеристики. И, двата нови члена на каталогот немаше да бидат помалку. Двата тима ќе бидат пуштени во продажба овој август на некои пазари. Сепак, во САД и Европа се очекува следната есен. Цените ќе бидат следниве: 249 евра за Moto G5S и 299 евра за Moto G5S Plus.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.