Movistar + Lite: сè што треба да знаете

Movistar + Lite

Телевизијата, како што традиционално ја познаваме, беше принудена да се промени со цел да се прилагоди на претпочитаните, а делумно и на потребите на корисниците кои консумираат содржина. Сигурно во нашето најблиско опкружување, среќаваме луѓе кои сте договориле услуга за стриминг видео да можете да консумирате што сакате, кога сакате и каде сакате.

Се почесто е да се види како на традиционалната телевизија тие ни нудат филмови или серии со реклами, а доколку ги понудат, тие не известуваат за времетраењето, иако ретко го прават тоа. Удобноста што ја нуди стриминг видео сервисот тешко дека ќе се најде на телевизија. Movistar + Lite се приклучува на веќе постојните понуди од Нетфликс, HBO и Amazon Prime Video. Еве ви покажуваме сè што треба да знаете за Movistar + Lite.

Што е Movistar + Lite

Movistar + е интернет телевизиски сервис што Movistar им го нуди на сите свои клиенти кои имаат склучено договор со интернет пакет плус телефон, пакет што ја зголемува цената на услугата и тоа ја прави понудата на овој оператор една од најскапите на пазарот.

За да се обиде да достигне поголем број на корисници, презентираше Movistar Movistar + Lite, намалена верзија на Movistar + (како што покажува и името), но за разлика од ова, тој е достапен за секој корисник кој не е клиент на Movistar.

Што ми нуди Movistar + Lite

Што ми нуди Movistar + Lite

Првичната содржина што ја имаме на располагање во Мовистар + Истото е што го наоѓаме во Мовистар + и меѓу кои наоѓаме канали # 0, Movistar Series, Seriesmanía, Fox, TNT, Comedy Central, AMC и спортскиот канал #Да одиме, во кои можеме да уживаме во спортските настани што ни ги нуди оваа платформа, но каде што не може да се најдат ниту натпревари од лигата или Лигата на шампионите.

Покрај овие канали, на располагање имаме и а каталог составен од 300 серии, 60 програми и 270 филмови на барање, каде што ја наоѓаме истата оригинална продукција достапна на Movistar + како La Peste, El Embarcadero, La Vida Perfecta ...

Може ли да гледам фудбал на Movistar + Lite?

Не. Договорите на шпанската фудбалска лига, како и на шампионите тие имаат многу висока цена што се однесува до Мовистар да го понуди за надоместок од 8 евра месечно. Натпреварите во живо што Movistar + Lite ни ги става на располагање се:

 • Лига на Ендеса
 • Супер куп на Ендеса
 • Копа дел Реј
 • Тенис: Вимблдон, Мастерс 1000 и АТП 500
 • Англиска и германска лига
 • НФЛ и Супербоул
 • НБА
 • NCAA
 • 6 нации, првенството во рагби и 7 серии во рагби
 • Атлетика во Дијамантската лига
 • Индикар

Покрај спортските програми кои се исто така достапни преку #Да одиме како Извештај Робинсон, ден потоа, генерација на НБА ...

Дали вклучува Netflix или HBO?

HBO

И покрај фактот дека и двете платформи имаат постигнато специфични договори, содржината достапна од Нетфликс ќе продолжи да биде достапна исклучиво на Нетфликс, како и онаа на ХБО. Сепак, во Movistar + Lite ќе одиме најдете друга содржина на HBO како серијата „Игри на тронови“, како и наслови како „Луди луѓе“, „Портокал“ е новата црна, вистинска крв ...

Колку смета Movistar + Lite?

Колку смета Movistar + Lite?

Movistar + Lite е со цена од 8 евра месечно И тоа исто така вклучува телефонска линија, која можеме да ја активираме или не, со бесплатни неограничени разговори со цена за воспоставување повик од 40 центи и трошок за испраќање СМС-пораки од 30 центи.

HBO
Поврзана статија:
Како да се отпишете од HBO

Како и секоја друга стриминг видео услуга, можеме да се отпишеме во секое време, бидејќи нема период на трајност, како да можеме да најдеме во кој било пакет Movistar каде што е вклучен Movistar +. Movistar + Lite ни овозможува да ја тестираме услугата 1 месец целосно бесплатно, да видиме дали содржината што ни ја нуди навистина одговара на нашите потреби или не.

Каде е достапен Movistar + Lite

Засега, додека Мовистар преговара за правата за емитување содржина за други земји, сите Содржината на Movistar + Lite е достапна во Шпанија. Доколку патувате низ Европа, ќе имате пристап до целата достапна содржина на оваа услуга без никаков проблем, иако не можете да ја вработите од друга земја.

Каде што можете да го видите Movistar + Lite

Каде што можете да го видите Movistar + Lite

Како добра стриминг видео услуга, Movistar ни нуди различни опции за да можеме да консумираме содржина од својата нова платформа, всушност е иста апликација што моментално ја користат сите корисници на Movistar +, така да не ти треба декодер или слично.

Апликацијата Movistar + е достапна за:

 • Паметни телевизори од Samsung и LG
 • Телевизори управувани од Андроид ТВ (Сони, Филипс, Панасоник)
 • Андроид ТВ уреди (Nvidia Shield, Xiaomi Mi Box)
 • Андроид уреди, iPhone, iPad и Amazon Fire TV Stick

Апликацијата Movistar + НЕ е достапна за:

 • Apple TV +
 • уреди за Chromecast
 • PlayStation 4

За жал за сега и се чини дека тоа не е опција за иднината, корисниците на конзоли како што е PlayStation 4 нема да можат да ги користат своите конзоли за да ја консумираат содржината на оваа платформа. Корисниците на Mac се исто така осудени да користат кој било друг прелистувач освен Safari за да можат да пристапат до оваа услуга, како и оние кои имаат Chromecast, барем првично, но тие ја најавија оваа опција пред скоро една година и во моментот сè уште не е достапна. Ако немаме никаков уред при рака, можеме да избереме да го искористиме веб-страница за пристап до целата содржина што ни е понудена.

Мовистар Плус+
Мовистар Плус+
Развивач: Мовистар Еспања
цена: слободен
Movistar Plus+ (врска на AppStore)
Мовистар Плус+слободен

Може да преземам содржина во Movistar + Lite

Movistar + Lite содржина за преземање

Како и секоја друга VOD услуга која се самопочитува и сака да им понуди услуги на своите клиенти, Movistar + Lite ни овозможува да преземаме содржина за да ја консумираме без Интернет конекција и на мобилните уреди со iOS и Android како во таблетите, иако можеме да го сториме тоа само во серии и филмови кои ни ја покажуваат таа опција.

Поврзана статија:
Како да ги оневозможите рекламите на Нетфликс помеѓу поглавјата

Каков квалитет нуди Movistar + Lite

Целата содржина што е достапна на видео платформата за стриминг Movistar е достапно во 720p, прилично фер резолуција ако ја споредиме со квалитетот што го нуди најдиректната конкуренција како што се Netflix (4k) и HBO (1080p). Но, ако користиме мобилни уреди, работите се влошуваат, бидејќи резолуцијата е намалена на 576p.

Movistar + Lite вреди

Netflix

Ако започнеме да ја проценуваме содржината што ја има во моментов, а не е понудена од фудбалскиот прволигаш или Лигата на шампионите, заедно со неговата цена и квалитетот на сликата, Оваа нова услуга Movistar навистина не вреди.

Ако сакате да пристапите до практично бесконечен каталог на серии Нетфликс е најдобрата опција (7,99 евра чини најевтин пристап). Доколку барате квалитетни серии, HBO е најдобрата опција, додека Amazon Prime Video, како што е вклучено во претплатата на Prime, е потполно бесплатен и неговата содржина е сеопфатна и поквалитетна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.