MSConfig: Како да ја поправите грешката при неговото работење во Виндоус

Грешка во Windows MSConfig

Снимката од екранот што ја поставивме на врвот може да биде мал примерок од овој неуспех на кој се повикавме во насловот.

Со други зборови, ако во одреден момент треба да пристапите до оваа датотека MSConfig (или апликација) и наместо да ја извршите, се појавува порака како на екранот што го поставивме погоре, ова едноставно може да вклучува промената на локацијата на оваа ставка од Тројанец, вирус или која било друга датотека со малициозен код. Во оваа статија ќе ви помогнеме со неколку трикови што лесно можете да ги следите кога ја обновувате функционалноста на MSConfig и во Windows XP и Windows 7 (дури и во Windows Vista).

Основни принципи за дефект на MSConfig

Во различни статии за блогови зборувавме за оваа многу важна датотека што има име MSConfig, која генерално беше извршена за да се направат одредени варијанти во однос на:

 1. Можноста за сортирајте го типот на оперативниот систем што ќе започне на компјутер (во случај да има неколку инсталирано).
 2. Оневозможете некои апликации што започнуваат со Windows.
 3. Командувајте или присилувајте Windows да се рестартира во «неуспешен режим".

Споменавме само три одлики во MSConfig, овие се најчесто користени од обичен корисник, иако специјалист по компјутер може да „извади повеќе сок“ од оваа функција. Ако вирус или тројанец влијаел на овој елемент на кој било начин, тој никогаш нема да биде извршен и затоа, нема да имаме пристап до ниту една од функциите вклучени во нивната околина.

Како да го надминете работењето на MSConfig во Windows XP

Триковите што ќе ги споменеме подолу се многу лесни за следење, не бараат големо количество компјутерско знаење, туку знаење како да се користи истражувач на датотеки и до скриените папки во случај некои да не бидат прикажани ефикасно. За Windows XP предлагаме да следите неколку чекори.

Прво на сите, ние мора да се обидеме да го лоцираме местото каде што овој елемент мора да биде хостиран (MSConfig), треба да одиме на следната URL со File Explorer.

C:WindowsPCHealthHelpCtrBinariesMSConfig.exe

MSConfig во Windows XP

Ако наведениот елемент (MSConfig) го нема, тогаш ќе мора да го добиеме на два различни начина, следниве:

 • Пронајдете ја извршната датотека MSConfig на соседен компјутер (може да биде на пријател) и копирајте ја на CD-ROM за подоцна да ја лоцирате на адресата споменати погоре.
 • Ако имаме пристап до Интернет, можеме директно да преземеме MSConfig од следниов линк

Кога веќе го имаме овој елемент, треба само да го ископираме на локацијата што ја спомнавме малку погоре. Сега мораме јавете се на MSConfig на конвенционален начин, исто што ќе треба веднаш да се изврши. Ако не е така, тогаш ќе треба да потврдиме дека патеката не е изменета во „Уредувачот на регистри на Windows“:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionApp PathsMSCONFIG.EXE

MSConfig во Windows XP 01

Ако можеме да забележиме некаква варијација во овој „Уредувач на регистри“, мора да ја менуваме кон она што е прикажано на сликата и претходната инструкција.

Како да го надминете работењето на MSConfig во Windows 7

Тука постапката е малку поедноставна од она што го спомнавме во Windows XP, иако мора да одиме во прва инстанца кон следната насока користејќи го File Explorer:

C:WindowsSystem32MSConfig.exe

Ако не можеме да го најдеме, ова не треба да нè загрижува, бидејќи има мал „бекап“ на овој елемент во следниот директориум:

C:WindowsWinSXS

Ако поради некоја чудна причина, ние исто така не го најдеме MSConfig во директориумот што го споменавме погоре, тогаш можете:

 • Земете го од друг компјутер Виндоус 7 и од адресата што ја споменавме порано.
 • Земете го од инсталациониот ДВД-диск.

Откако продолживме со оваа задача, само ќе мораме копирајте го MSConfig што го стекнавме (со кој било од методите предложени погоре) за подоцна да го ископирате во директориумот каде што треба и што ви предлагаме малку повисок.

Тоа е единственото нешто што треба да го сториме во Виндоус 7, бидејќи овде не е потребно да се користи „Уредувач на регистри за Windows“ како во Виндоус XP.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.