Нетфликс против ХБО Шпанија, моќта на Пабло Ескобар против „Сопраните“

HBO VS Нетфликс

Почнавме да бидеме заситени со аудиовизуелни содржини на барање, зборувавме за автомобил што никој не сакаше да го качи пред неколку години и за кој денес сите се борат. На овој начин, сега сите по секоја цена сакаат да најдат место, а во Шпанија пронајдоа тврд орев, Мовистар +. Сепак, сега се чини дека големиот ривал е Нетфликс и меѓу идните и сегашните корисници почнуваат да се појавуваат сомнежи: Нетфликс или HBO? Ова е прашањето што сакаме да го решиме денес, ќе направиме споредба што е можно пообјективно и исцрпно да утврдиме која од двете услуги може најдобро да одговара на нашите потреби.

Значи, ќе анализираме една по една кои се главните карактеристики што треба да ги земеме предвид при вработување на услуга со овие карактеристики и зошто да избереме една или друга. Остани со нас.

Содржината на обете платформи

HBO VS Нетфликс

Не можеме да убедиме никој во спротивното, Нетфликс трае една година пред ХБО Шпанија, ниту повеќе ниту помалку, и ова можеби априорно изгледа како последен удар, но ништо не може да биде подалеку од вистината. Точно е дека Нетфликс има голем каталог полн со класични серии, но квалитетот на истите ќе зависи од корисникот.

HBO, од своја страна, нема ништо помалку од Сопраните, Ромите, сексот и градот ... И можев да престанам да бројам, затоа што разговаравме за серии што одбележаа ера, буквално, првиот од споменатите е еден од најголемите некогаш создадени во жанрот. Од друга страна, со Нетфликс наоѓаме класична содржина од повеќе носталгичен обем, како што е сагата Star Trek. На кратко, треба да го погледнете каталогот, иако на прв поглед, HBO изгледа попривлечно од квалитативна гледна точка, и покрај огромниот број на наслови што ги има на располагање Netflix.

Цената и корисничкиот интерфејс

hbo-netflix

Поента за Нетфликс, би рекол повеќе од една. И тешко е да сакате да научите нешто на Нетфликс во овој поглед, водечка компанија во олеснување на пристапот до содржина. Платформата има една од најдобрите кориснички интерфејси што можеме да ги најдеме во универзумот на содржини по барање, ниту Movistar +, ниту YouTube, никој не наликува на квалитетот на корисничкиот интерфејс на Нетфликс. Сепак, во однос на пребарувачот, препорачаната содржина и компатибилноста со надворешни уреди, тие се доста изедначени.

Што се однесува до цената, HBO нуди а еднократен надоместок од 7,99 евра месечно, со класични или „Семејни“ претплатнички профили со содржина насочена кон деца. Сепак, менито Нетфликс е многу пошироко, претплатите ќе ни овозможат да ја прилагодиме услугата според нашите вистински потреби, па дури има и верзија за повеќето гурмани од овој вид мрежна содржина, што е таква што:

  • Еден корисник со квалитет на SD: 7,99 €
  • Два симултани корисници HD квалитет: 7,99 €
  • Четири истовремени корисници во 4K квалитет: 11,99 €

Застануваме да запомниме дека Netflix ќе ни овозможи да креираме кориснички профили, за да не ја замениме содржината погрешно, сепак HBO е повеќе фокусиран на индивидуалната средина и нема да можеме да креираме различни профили. Сепак, корисниците кои имаат договор со 300 MB влакна од Водафон, тие ќе уживаат бесплатно во две години HBO, така што нема дискусија што се однесува до цената.

Нивото на оригинално производство

редизајн на нетфликс тв

Друг аспект што треба да се земе предвид е дека сите ние сме loversубители на Игра на тронови (HBO), но Нетфликс се обложува исклучително силно на сопствената содржина, и тоа е странец нешта (Netflix) Тоа несомнено е успех на годината, но би било многу неправедно да се остане таму, бидејќи Нетфликс генерираше други серии од важно значење како на пр. Куќа од карти Портокал е нова црна. Ова, заедно со силното присуство на инди содржини на Нетфликс, сугерира дека шансите да се најде повеќе и подобра содржина спонтано на Нетфликс се далеку поголеми отколку на ХБО.

Игра на тронови, Сопраните, Wireицата, Вистински детектив, Boardwalk Empire, Six Feet Under, Silicon Valley, Brothers of Blood, The Pacific, The Newsroom, Carnivale и The Enourage Овие се само некои од оние што ќе ги најдете на HBO директно соочени со Нетфликс.

Начинот на кој ја консумирате содржината

интервјуто нетфликс

Нетфликс, иако може да вклучува содржина на неделно ниво, повеќе е дадена на објавување на комплетната серија, така што ќе можете да ги емитувате во еден викенд, како што тоа се случи на пример со одличните серии Narcos. Сепак, HBO ќе биде поконстантен, ќе се обиде да ја лансира содржината неделно од неговата серија ажурирана, истовремено со објавувањето на поглавјата, нешто што ќе служи за да ги задржи корисниците заглавени со серии како Игра на тронови, несомнено.

Заклучоци Нетфликс или ХБО

Netflix ХБО ШПАНИЈА
ЦЕНИ 7,99 на 11,99 7,99 €
ПРОБЛЕМ ЗАВРШИ НЕДЕЛНО
КВАЛИТЕТ SD, FULL HD, 4K FULL HD
СОПСТВЕНА СОДРИНА SI SI
ФИЛМ И ДОКУМЕНТАР SI НЕ
МУЛТИ ПЛАТФОРМА SI SI
РАЗЛИЧНИ ПРОФИЛИ SI НЕ

Beе биде тешко да се дознае за тоа, и тоа ќе зависи од видот на содржината што сакате да ја консумирате, од начинот на кој сакате да платите за тоа или од платформите од кои ќе уживате. Да ви дадам пример, ако сте корисник поврзан со премиум програмата на Netflix, со своите четири сметки и неговиот квалитет 4KGoingе ви биде тешко да се прилагодите на индивидуалниот профил на HBO.

Ако, пак, сте повеќе осамен корисник и ви се допаѓа профилот што го нуди HBO, нема сомнеж. Поради оваа причина, треба да ги прочитате сите причини што ги изложивме и да подготвите список за себе со „добрите и лошите страни“ на содржината на секоја од услугите, само тогаш можете да изберете. Како и да е, како редовен корисник на Movista + и Netflix, јасно ми е, HBO ќе мора да продолжи да чека.

Уште еднаш, јас сум принуден да нагласам дека крајниот корисник ќе треба да одлучи помеѓу една или друга услуга, а тоа е дека ќе биде многу покомплицирано отколку што се чини, HBO нуди содржина од невиден износ, иако тоа не е дизајнирана да ни спаси врнежливо неделно попладне, нешто што е повеќе во рацете на Нетфликс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.