Датотеки NFO и DIZ, кои се тие и како да ги прочитате во Виндоус

Датотеки NFO и DIZ

Кога истражуваме одредени папки и директориуми во Виндоус, може да наидеме на многу интересни датотеки, исто како и да имаме различно проширување од конвенционалното, теоретски не предлагајте алатка за да можат да се отворат и со тоа, прочитајте правилно. Мал примерок од нив се датотеките NFO и DIZ, кои обично се појавуваат (главно) кога апликациите или мултимедијалните датотеки се преземаат од Интернет.

Само да дадам мал пример, ако сте стигнале преземете некаков вид на информации од Интернет во датотека компактирана со winrar, во неа сигурно ќе постои една од овие датотеки што ги спомнавме претходно; Откако ќе ја отпакуваме целата оваа содржина на локацијата што ја сакаме, треба да кликнеме двапати на која било од нив за да знаеме дека таа постои таму. За жал, оваа активност обично работи во одредени случаи, и мора изберете други видови механизми ако сакаме да знаеме што содржат овие типови датотеки во Виндоус.

Рачно отворање на датотеки NFO и DIZ со прегледувач во Windows

Па, во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи што постојат на Интернет за да може да се отвораат датотеки со овој формат и продолжување; Претходно, ќе споменеме неколку трикови што треба да ги извршите пред да преземете апликации од трети лица во Windows за да ја извршите оваа задача.

Без декомпресирање на датотеката. Ставивме како пример, дека корисникот преземал некаков вид датотека од Интернет, што можеби би можело да се компресира во формат winrar; Ако е ваква ситуацијата овде, првиот трик веќе може да се спроведе, бидејќи треба да ја лоцираме датотеката само со ова проширување на NFO и DIZ, треба да ја избереме со кликнување само еднаш на неа.

Датотеки NFO и DIZ 01

Во лентата со алатки winrar ќе можеме да се восхитуваме на опцијата што вели SEE, која мора да ја избереме така што избраната датотека се прикажува во надворешен прозорец. Под овој режим, целата содржина ќе се прикаже како што одлучил креаторот на оваа информација, за да им биде прикажана на различните корисници.

Втор трик за кој би можеле да се определиме со истата цел е да ја декомпресирате целата содржина на оваа датотека winrar во папка или директориум. Откако таму, мора рачно да истражуваме до местото каде што се наоѓаат датотеките со тоа проширување; единственото нешто што корисникот треба да го стори е да кликне со десното копче на глувчето и потоа, нарачајте го изборот, да се отвори со помош на едноставна бележник.

Апликации од трети страни за отворање на овие документи во Виндоус

Она што го спомнавме погоре (во врска со употребата на блог со белешки) може да биде ефективно во одредени случаи; Ако информациите во овие датотеки се донекаде сложени, тогаш ќе им се восхитуваме само на глупости карактери, дистрибуирани во една линија; решението на случајот би било да се користат апликации од трети страни во Виндоус, со 2 добри предлози што ќе ги споменеме подолу.

Пребарувач на НБО ДАМ. Оваа апликација ќе ни понуди можност да прегледаме датотеки со наставката што ја споменавме погоре; Апликацијата има лесен интерфејс, каде треба само да ја избереме датотеката што сакаме да ја прегледаме. Исто така повеќејазичен, што значи дека би можеле да избереме шпански (меѓу другите јазици) за подобро разбирање на работата на алатката и секоја нејзина функција распоредена во лентата.

Датотеки NFO и DIZ 02

GetDiz. Ова е уште една бесплатна апликација што би можеле да ја користиме со истата цел, иако ни нуди неколку дополнителни алтернативи во споредба со претходната. Покрај тоа што го користиме како прегледувач за датотеки со NFO и DIZ екстензии во Windows, алатката ни овозможува да креираме и некои од нив.

Датотеки NFO и DIZ 03

Споменавме неколку алтернативи при управување со датотеки со ваков тип на екстензии во Виндоус, можеби најмногу препорачани за усвојување, онаа што ја споменавме на прво место, т.е. пред да ја отпакуваме датотеката, треба едноставно да ја избереме и да ја прегледаме со природната функција што ни ја нуди winrar.

Преземи - GetDiz, ГЛАВНИЦИ НФО Прегледувач


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.