Nintendo Switch веќе ви овозможува да поврзувате безжични слушалки

Како што е вообичаено кога се претставува нов производ, од една страна наоѓаме многу позитивни критики, но исто така можеме да забележиме и голем број негативни критики. Повиканиот Nintendo Switch не беше зачуван од горење, како што сега се случува со Google Pixel 2 XL, уред кој беше претставен пред 15 дена.

Nintendo Switch може да се користи како преносна конзола или поврзан со телевизор за да се игра како да е традиционална конзола. Проблемот е што може да играте со слушалки, единствената опција беше да се направи тоа со жични слушалки, жични, што нè принудува да користиме адаптери во повеќето случаи. Но, се чини дека овој проблем е завршен.

Nintendo го објави ажурирањето 4.0 за оперативниот систем кој управува со Nintendo Switch, со неколку нови карактеристики меѓу кои е и функцијата што ни овозможува да поврземе USB приемник за поврзување на безжични слушалки, како што откриле некои корисници на Reddit. Овие корисници потврдија дека при поврзување се појавува ново мени наречено USB Volume со кое можеме да управуваме со јачината на звукот на овие. Но, она што е зачудувачко е во белешките за ова ажурирање, Nintendo не ја споменува оваа функција.

На овој начин, сега можеме да ја оставиме конзолата во Dock, да поврземе приемник со USB-портата за да можеме да уживаме во игрите со безжични слушалки без да ја нарушуваме нашата околина. За жал оваа функција работи само со безжични слушалки кои работат со USB поврзан на уредот, така што во моментот, нашите слушалки со Bluetooth сè уште не се компатибилни, нешто што сè уште нема смисла и не ја разбираме целосно причината за ова ограничување. Се надеваме дека во идните надградби ќе го решат еднаш и засекогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.