Nitecore EA4, еден од најдобрите LED светилки што работат на батерии АА и можеме да ги купиме

Nitecore EA4

Вовед

Светот на LED светилките е многу широк. Најмоќните обично користат 18650 батерии кои имаат низа недостатоци кои се зголемуваат ако се обложуваме на единици со сомнителен квалитет, за возврат, тие обезбедуваат добра автономија и висок напон за да ги задоволат потребите на најмоќните LED диоди на пазарот .

Ако не сакаме да зависиме од 18650 батерии, снабдувањето со моќни фенери е значително намалено. Постојат многу преносни опции, но токму поради таа причина, неговото осветлување остава нешто да се посакува за одредени активности на отворено, а неговата автономија е исто така многу ограничена.

За среќа, постои фенерче што ќе ги задоволи потребите на оние кои бараат мала фенерче, со добра автономија, што користи АА батерии и што исто така нуди навистина добро осветлување, достигнувајќи 860 лумени. Јас зборувам за Nitecore EA4, врвна светилка што зрачи со квалитет на секој сантиметар од неговото алуминиумско тело.

Технички карактеристики на Nitecore EA4

Nitecore EA4

Светилката Nitecore EA4 се издвојува по тоа што нуди а XM-L U2 LED диоди што обезбедува врвен интензитет над 860 лумени.

Разговаравме за тоа дека е ламба со компактна големина и тоа е тоа неговата тежина е само 159 грама ако ја игнорираме тежината на четирите АА батерии што ги користи. За своето производство, Nitecore користеше блок од алуминиум кој претрпува сложени индустриски процеси за да создаде лесно и многу отпорно тело со единечни тела.

Подолу имате видео во кое можете да го видите овој процес Јас само зборував за:

 http://www.youtube.com/watch?v=2xwhTnF86fk

На крајот од него имаме Nitecore EA4 чии димензии се Долг 117 милиметри и дијаметар од само 40 милиметри. Совршено се вклопува во раката, а жлебовите кои делуваат како ладилник исто така помагаат да го држите посигурно подолго време.

Ако нашите излети ќе бидат преплавени со вода, не треба да се грижиме за оваа фенерче. Тоа има Сертифициран IPX-8 што му овозможува да потопи до 2 метри длабоко

Инсталација на батеријата и автономија на Nitecore EA4

Nitecore EA4

Како што веќе споменавме, Nitecore EA4 користи вкупно четири батерии АА. Можеби изгледа како прекумерна бројка, но тоа е цената што треба да се плати ако сакаме да уживаме во добра автономија и многу висок интензитет на осветлување, што обично е на дофат на 18650 батерии.

За да ги вметнете батериите во телото на фенерчето, треба да го одвртите крајното капаче и да ги вметнеме почитувајќи го поларитетот означен од производителот. За повторно да го затворите капачето, треба да ги совпаднате двата пина на телото на фенерчето и да го завртите повторно.

Со батерии Sanyo Eneloop XX се добиваат следниве времиња на употреба:

 • Турбо режим (860 лумени) во комбинација со висок режим (550 лумени): 1 час и 45 минути.
 • Висок режим (550 лумени): 2 часа
 • Среден режим (300 лумени): 4 часа и 30 минути
 • Низок режим (135 лумени): 11 часа
 • Ултра низок режим (65 лумени): 22 часа

Треба да се напомене дека турбо режимот не може да се користи повеќе од три минути истовремено. После тоа време, фенерчето ќе се спушти во висок режим за да спречи оштетување на ЛЕР со присилно принудување и да се заштити електрониката од прегревање.

Копчето за напојување на Nitecore EA4

Копче Nitecore EA4

Копчето за вклучување на оваа фенерче крие многу тајни. Nitecore го опреми со двоен систем на интензитет на пулс за пристап до различните режими на работа (сличен на оној на камерите што ако лесно ги притиснеме, тој се фокусира, а ако притиснеме малку повеќе, ја фотографираме).

Подолу детално ја наведувам целосна работа на Nitecore EA4:

 • Полу притискање: вклучување помеѓу ултра-ниски, ниски, средни и високи режими.
 • Целосен печат: пристапуваме до режим турбо и ако направиме половина притискање, ние се менуваме помеѓу турбо и режим на високо ниво.
 • Ако фенерчето е вклучено, ние го исклучуваме со притискање на целосното копче.
 • За да пристапите до режим на строб, ја вклучуваме фенерчето и правиме два целосни импулси.
 • За да пристапите до СОС режим, ја воведуваме фенерчето во режим на строб и правиме целосен пулс повеќе од една секунда.
 • Ако сакаме копче за заклучување За да спречиме светилката да се вклучи случајно, треба да го притиснеме копчето повеќе од една секунда кога е вклучено.

Треба да се напомене дека Nitecore EA4 има меморија па ако го исклучиме додека е во висок режим, следниот пат кога ќе го вклучиме ќе биде во тој режим.

Најткор 4

Друг интересен аспект што го опкружува копчето за напојување е LED-статус што обезбедува различни информации:

 • Секој пат кога ќе вметнеме батерии или ќе го ставиме Nitecore EA4 во режим на заклучување, ЛЕР ќе се појави ќе го прикаже напонот обезбеден од батериите со точност од + - 0,1 волти. Со помош на систем за трепкање, ЛЕР прво ќе ја покаже фигурата на единиците, а потоа и децималите. На пример, ако трепка четири пати, застане и трепка повторно 2 пати, ќе имаме напон од 4,2 волти.
 • Кога светилката е вклучена, ЛЕР-та ќе трепка еднаш на секои две секунди кога батериите се вклучени 50% од неговиот капацитет.
 • Кога нивото на батеријата е мало, ЛЕР-от ќе трепка многу пати последователно, освен тоа, турбо и високите режими ќе бидат недостапни.

Ноќно осветлување со Nitecore EA4

Како добра фенерче што е тоа, Nitecore EA4 одлично се изведува во темни средини. На различни режими на осветлување Тие ни овозможуваат да го користиме во различни ситуации, од класичното осветлување за кампување (режим на свеќа) до најмоќното за излети на планина.

Иако режимот турбо е малку анегдотски, бидејќи може да се користи само во три минути интервали, висок режим (550 лумени) обезбедува навистина добро видно поле за која било задача. Импресивно е она што го осветлува оваа мала фенерче.

Ова се должи на LED диодата XM-L U2 и длабокиот дифузер што ви овозможува Nitecore EA4 ја фрла светлината до 283 метри со добри нивоа на поплава. Моделот на осветлување е составен од многу интензивен централен прстен и поголем прстен, но со помал интензитет за да покрие поголемо видно поле.

Тешко е на фотографија да се покаже што е можно да свети фенерчето поради неговиот интензитет, затоа е најдобро да се види во живо, бидејќи тоа ќе не импресионира.

Постојат две верзии на Nitecore EA4. Нивото на осветлување е исто, но тоналноста се менува, имајќи можност да изберете помеѓу постуден тон или друг со малку повеќе топлина.

Други аспекти на Nitecore EA4

Nitecore EA4 Случај

Конечно, треба да се забележи дека Nitecore обезбедува кутија за носење на фенерчето Безбедно. Тој исто така нуди јаже што можеме да го поставиме на затка и со тоа да спречиме да падне на земја ако се лизне од нашите раце.

Конечно, производителот препорачува исчистете и намастете го конецот на капачетоПокрај тоа, тој нуди втор О-прстен за да се обезбеди затегнатост на фенерот кога се потопува во вода.

Цената на Nitecore EA4 е околу 38 евра Ако го увеземе од Кина, во Европа, цената се зголемува многу и може да чини повеќе од двојно.

Повеќе информации - Sanyo Eneloop Lantern and Lamp Combo
Врска - Nitecore EA4


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дбон dijo

  На која веб-страница сте го виделе Nitecore од 38 €, можете да ни го наведете. Ви благодарам многу однапред

  1.    Начо dijo

   Fasttech обично го има по тие цени. На eBay има и често аукции кои завршуваат по таа цена. Го купив на eBay и не можам да бидам посреќен, дава неверојатно светло.

   Поздрав и извинете за доцнењето во одговорот.