Номаци: Одличен бесплатен прегледувач на слики за Windows

Номаци за Виндоус

Ако се обидувавте да пронајдете некаков вид аапликација која ви помага да прегледувате слики во различни формати Значи, Номакс може да биде одлично решение бидејќи алатката има интересни карактеристики од кои можеме да ги искористиме во секое време.

Една од овие карактеристики се споменува Номаците како алатка со отворен извор, што значи дека во ниеден момент нема да биде потребно да извршиме какво било плаќање или да забележуваме информации за да продолжиме да ја користиме апликацијата. Тоа не е единствената предност што ја најдовме во оваа алатка, туку голем број на функции кои некако ни помагаат да исклучиме други алтернативи со слична употреба.

Номаци Врвни карактеристики и функции

Претходно споменавме дека Номакс ни нуди можност за прегледување на слики во сите формати, на ова треба да го додадеме RAW, што генерално не е компатибилно со повеќето алатки од овој стил. Неколку други формати што ги поддржува Nomacs се jpeg, pnd, tif, gif, bmp, ico, psd и многу други. Токму тука, веќе ќе најдевме дополнителна предност, бидејќи многу малку апликации имаат можност да прикажат слики што биле работени во Adobe Photoshop.

Номаци за Виндоус 01

Можете да ги користите основните функции на почетокот додека не започнете да се прилагодувате на другите, вклучително и можноста да можете да извршите a исечете, ротирајте ја големината или ротирајте хоризонтално (или вертикално) на сликата. Овие функции може да се најдат во кој било вид алатка, и тие не се единствените присутни таму, бидејќи има и можност за користење на „автоматско прилагодување“, функција што ќе ви овозможи да ги вратите боите на фотографијата, нејзината осветленост, контраст и други опции отколку што можеби не успеале кога го снимивте. Покрај ова, Номакс ви нуди и можност да ја конфигурирате сликата што се обработува, како „тапет“ во Виндоус.

Напредни карактеристики во Номаците

Друга важна карактеристика во Номаки постои можност да можете да ја скриете лентата со алатки и рамката од прозорецот на алатката, со цел да можете да ја цените фотографијата при третман во нејзината вистинска димензија. Покрај тоа, ако ги увеземе сликите што се наоѓаат во папка или директориум, можеме да нарачаме да бидат претставени како слајдови, иако тоа може да се направи рачно затоа што операторот ќе треба да го користи копчето (или копчињата за насока) да се оди напред или назад во слики.

Од Номакс е можно да се отвори дополнителна функција (наречена File Explorer) што ќе ни помогне со својот панел, да ги увезуваме сликите без да мора да отвораме истражувач на датотеки Windows независно. Ако се открие дека има дефект на која било од сликите што сме ги внеле во овој интерфејс (главно камера), меѓу неговите карактеристики може да изберете и конфигурација на блиц, време на експозиција, фокусна должина, ISO, меѓу другото. многу дополнителни функции. Со нив би можеле да го подобриме квалитетот на фотографиите, иако овие типови параметри генерално ги користат стручни фотографи и професионални веб-дизајнери.

Номаци за Виндоус 02

Во денешно време, многу луѓе користат слики за да ги постават како содржина на различни веб-страници, метаподатоците генерално се вклучени во нив, нешто што Номакс може да ни помогне и како дополнителна функција. Оваа алатка можете да ја користите во сите верзии на Windows, па дури и во 8.1.

И основните и напредните функции можат да се користат на одличен начин со кој било вид слики, иако ако поради некоја причина ви треба нешто постручно (што не е нужно Adobe Photoshop), ви препорачуваме да ја користите алатката Pixelmator (исто така бесплатно), што дури може и да ви помогне работа со различни слоеви во ист проект, нешто многу слично на професионалните алатки за графички дизајн што постојат денес и кои во одреден момент, исто така, дојдовме да ги споменеме на блогот Винагре Азесино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.