Nvidia сега е способна да репродуцира кое било видео во „Slow Motion“

Nvidia

Иако за многу корисници вистината е дека можноста за снимање на каков било вид на низа во Бавно движење Тоа е нешто што ниту го користеле ниту ќе го користат повеќе од еднаш или двапати во целиот свој живот, вистината е дека, од никаде, стана една од опциите инсталирана стандардно во практично сите паметни телефони од висока класа кои денес се присутни на пазарот, па дури и на оние што допрва доаѓаат.

И покрај фактот дека оваа технологија е, толку помалку впечатлива и има многу корисници кои се буквално за inубени во нејзините можности, вистината е дека, како и скоро сè во животот, има и негативна страна. Во овој случај, ние треба да се фокусираме скоро исклучиво на потреби за складирање од кое било од овие видеа, што може да биде многу високо, како и ресурси потребни за да се размножи, нешто што конечно ја ограничува имплементацијата на истите, како што рековме, на терминалите од највисокиот опсег на кој било производител.

Секој тековен паметен телефон од висока класа може да креира и репродуцира видеа со Slow Motion

За да се осигура дека секој може да репродуцира кое било видео во Slow Motion, без разлика дали е снимено или не, со цел да ги понуди потребните ресурси за нејзино репродукција, денес наоѓаме новина на Nvidia тоа сигурно ќе им се допадне на многумина, бидејќи неговите инженери успеаја да развијат ништо помалку од а нова платформа за вештачка интелигенција дека, според првите презентирани докази, ќе дозволи да се репродуцира секаков вид видео во Slow Motion, и оние хостирани на терминал и оние што можеме да ги видиме на Интернет на стриминг платформите како што е YouTube.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што најави Nvidia, се чини дека овој роман алгоритам е развиен за да ги забави сликите по нивното снимање. Разликата помеѓу платформата развиена и претставена од престижната компанија и останатите технологии што постојат на пазарот е во тоа, наместо да ги истегнувате рамките, нешто што прави резултатите од сликите да изгледаат многу лошо, вештачката интелигенција на Nvidia создава рамки што се вметнуваат во овие простори од никаде.

Конволуциона нервна мрежа е доволна за да гледате какво било видео во Slow Motion

На ниво на софтвер, инженерите на Nvidia одлучија дека најдобра опција да се создаде платформа со оваа функционалност е да се обложи на создавање на конволуциона нервна мрежа способен да го процени оптичкиот проток, моделот на движење на предметите, површините, па дури и рабовите на предметната сцена. Благодарение на сето ова, може да се создадат потребните рамки, така што, кога ќе дојде моментот, да можеме да видиме репродуцирани сцени и напред и назад помеѓу двете влезни рамки.

Во рамките на целата оваа импресивна работа има дури и простор да се добие платформата да може да предвиди како ќе се движат пикселите од тековните четири на следната рамка, за ова е создаден дводимензионален вектор на движење што е способен да предвиди и да се спои да се приближи полето на проток до средната рамка. По целата оваа работа, втората конвулуционална нервна мрежа е задолжена за интерполација на оптичкиот проток и се грижи за рафинирање на приближното поле на проток за да се предвидат мапите за видливост и да се исклучат пикселите затрупани од објектите во рамката.

Иако оваа технологија е повеќе од интересна, особено ако се земат предвид неверојатните резултати презентирани од водачите на Nvidia, вистината е дека не се очекува дека може да се комерцијализира подолго време. Главниот проблем е тоа платформата за вештачка интелигенција креирана од Nvidia не е целосно оптимизирана а фактот за имплементација на апликација што може да се изврши во реално време е сè уште предизвик за инженерите вклучени во развојот на овој проект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.