NVIDIA е номинирана како кандидат да биде нервниот центар на автономниот автомобил благодарение на Ксавиер

NVIDIA

Многумина се компании поврзани со светот на високата технологија кои гледаат како после многу години конечно се чини дека им се отворени вратите за влез во многу затворен сектор како што е автомобилскиот свет. Благодарение на ова, за денес можеме да зборуваме за тоа како NVIDIA Инвестира многу ресурси за да биде избран од најголемиот можен број на компании да бидат во идниот автономен автомобил.

Ова е многу полесно да се разбере ако, како што ќе биде вообичаено во текот на оваа недела, ги разгледаме сите презентации што се вршат во рамките на CES 2018, многу познат настан ширум светот што, како би можело да биде поинаку, е избран од лидерите на NVIDIA да ја претстави во општеството својата хардверска и софтверска платформа крстена со името на Ксавиер.

возење

Xavier е името со кое NVIDIA ја крсти нивната платформа за автономно возење

Пред да продолжите и покрај фактот дека до денес практично ништо не се знаеше за можностите на оваа платформа, вистината е дека денес има многу големи компании кои веќе објавија дека ќе користат ваков вид хардвер и софтвер дизајниран од NVIDIA. Да ви дадам пример за две од најпознатите и најмоќните, кажете ви го тоа Uber веќе го тестирате ова решение, па дури и Volkswagen, новопрогласен за најголем производител на планетата пред Тојота, исто така го користи.

Требаше да почекаме за прославата на CES 2018 за да знаеме подлабоко што нуди Ксавиер. Сега, на пример, знаеме дека платформата е составена од три различни делови познати како Возете AV, Вози IX y Вози А.Р.. За потсетување, кажи ти го тоа Возете AV Тој веќе беше објавен од NVIDIA пред неколку месеци и тој е делот во рамките на платформата што ќе биде одговорен за користење на сензори во автономен автомобил, обработка на сите информации и донесување на релевантни одлуки со податоците што ги достигнуваат.

xavier

Drive IX и Drive AR, за што се користат?

Ако се фокусираме за момент на Вози IX, наоѓаме систем составен од сензори и алгоритми преку кои платформата може да открие кој корисник ќе влезе во автомобилот со цел да понуди целосно персонализирано искуство како што се прилагодување на седиштето, ретровизорите, регулирање на температурата за контрола на климата па дури и, кога се приближувате, отворете ја вратата. Оваа последна акција ќе биде спроведена по донесување на некои мерки за идентификација со цел да се избегне отворање на вратата за секој што оди во близина на автомобилот.

Второ наоѓаме Вози А.Р., систем кој, како што сугерира неговото име, е одговорен за воведување на светот на зголемената реалност во светот на автомобилот за значително подобрување на возењето. Благодарение на овој систем, можно е, на пример, да се проектираат на патот (преку предното стакло или прозорците) такви корисни информации, во реално време, како што се индикации за GPS, времето надвор, можни проблеми со сообраќајот ...

Презентација на Ксавиер

Според NVIDIA, нејзината платформа е пред две години од конкуренцијата

Обучени на многу поинтерен хардверско ниво, кажете ви дека Xavier ќе има o-core SoC опремен со повеќе од 9.000 милиони транзистори, графички процесор заснован на Волта со 512 јадра и дури и доволно моќ за да анализира 8K HDR видео во реално време. Ако го ставиме сето ова во перспектива, кажете ви дека овој хардвер, според податоците понудени за време на неговата презентација од страна на самата NVIDIA, е способен да понуди бруто моќност од 30 Tflops троши само 30W.

Благодарение на целата оваа моќ, не е изненадувачки што многу компании почнуваат да тестираат и соработуваат со развојот на оваа интересна платформа. Во овој момент, не би сакал да се збогувам без да коментирам една последна информација за која особено го обрнав вниманието и тоа е дека, како што коментираа за време на презентацијата, очигледно Ксавиер е пред две години, во однос на капацитетот и развојот, од остатокот на конкуренцијата кои денес работат и на платформи за автономно возење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гил dijo

  Можеби мислевте на: невралгичен

  1.    Хуан Луис Арболедас dijo

   Здраво Гил,

   Ви благодариме за исправката

   честитки

бул (точно)