NVIDIA конечно ја откажува својата контроверзна програма за партнери

Лого на Nvidia

Програмата за партнери на GeForce (GPP) што NVIDIA ја објави еднаш претрпе сериозно уназадување на крајот на март. Бидејќи истражниот извештај наведува дека овој модел е нелегален и антиконкурентен. Нешто што направи повеќе извори да започнат да го испитуваат и да ја доведуваат во прашање одржливоста на оваа иницијатива на компанијата. Критиките не престанаа во ова време.

Бидејќи стратегијата на NVIDIA многумина ја опишаа како загрижувачка. Бидејќи преку оваа програма, компанијата фаворизираше одредени производители. За возврат, тие беа одговорни за резервација на одредени семејства на производи само за нив. Иако ова ќе заврши.

Бидејќи NVIDIA конечно објави дека ќе ја откажат оваа програма. Значи, секторот може да дише со одреден спокој по ова соопштение од компанијата. Бидејќи критиките во овој момент не беа запрени. Значи, компанијата можеби го почувствувала притисокот.

NVIDIA Volta

Со оваа партнерска програма компанијата сакаше Вашите производи ќе бидат поврзани со одредени семејства на производи на производители на графики, како што е MSI. На овој начин, некои опсези на MSI ќе бидат резервирани исклучиво за графички картички NVIDIA. Така, AMD не може да вклучува такви опсези во своите производи. Така, тоа би го блокирало напредувањето на AMD на пазарот.

Од компанијата велат дека го откажуваат шоуто за да стават крај на лагите и гласините што се појавија околу истото во изминатите недели. Иако тие не сакаа да дадат повеќе детали за тоа. Но, сигурно постои уште една причина зошто проектот е откажан во целост.

Веројатно, штетата на сликата што овој проект ја предизвика на NVIDIA има нешто да направи. Бидејќи критичарите беа многу во ова време, многу од секторот. Значи, имиџот и угледот на компанијата не го доживеа својот најдобар момент. Откажувањето на проектот е чекор во вистинската насока.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)