NVIDIA нема да ги ажурира своите Shield Tablet на Android 8.0

Таблетот NVIDIA нема да добие ажурирање

NVIDIA е една од компаниите што се одлучија за формат на таблет на почетокот. Овие модели, кои се фокусирани - секако - на игрите, отсекогаш биле модели кои многу ги барале корисниците. Сепак, нивните цени не се најпопуларни и за помалку активните корисници во игри постојат и други многу поевтини алтернативи.

Сепак, долговечноста на овие тимови е поврзана и со ажурирањата што ги добиваат. И очигледно, и таблетот Шилд (модел објавен во 2014 година) и К1 (најновиот модел веќе датиран во 2015 година), тие нема да видат никакво ажурирање на најновата верзија на платформата Android, попозната како Android 8.0 Oreo.

NVIDIA Shield K1 Nougat

Ова е потврдено од главниот софтверски директор на NVIDIA, Мануел Гузман, кој ја потврди информацијата преку неговиот профил на Твитер. Сега, еден од вар и еден од песок, двата модели наскоро ќе добијат ажурирање на софтвер. Но тие треба да бидат задоволни со добивањето на Android 7.0 Nougat, можеби најпопуларната нумерација денес. Исто така, тој исто така коментираше на својот профил на Твитер дека поддршката за двата модели нема да престане, и дека имаат намера да продолжат со испраќање на безбедносни закрпи што е можно подолго

Од друга страна, не е дека компанијата не се обложува на најновата верзија на мобилната платформа на Google. Имаме неодамнешни движења во тој поглед, оттогаш во август компанијата посочи дека Шилд ТВ ќе го добие своето релевантно ажурирање. Претпоставуваме дека продажбата и привлечноста на овој вид опрема е поголема од онаа на таблети во последно време И дали содржината од 4K што е толку модерна е една од атрактивностите на овој тим на NVIDIA. Исто така, NVIDIA најверојатно ќе биде повеќе фокусиран на лансирање NVIDIA GeForce Сега, нејзината платформа за видео игри за стриминг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.