О2 пристигнува во Шпанија од раката на Телефоника и предводен од Педро Серахима

 

О2 Шпанија Телефоника

Нов оператор ниска цена пристигнува во Шпанија. Иако ако сте од оние кои се интересираат за овој свет, веќе ќе знаете дека О2 не е почетник на пазарот. Барем во Германија и Велика Британија. Сега станува збор за Шпанија од раката на Телефоника, која веќе има друга марка како Туенти. Понатаму, О2 има изненадување во ракавот: еден од најодговорните ќе биде Педро Серахима, поранешниот Пепефон и кој собра толку добри критики за она што го добил во операторот на молови. Тој моментално ја извршува позицијата директор за развој на нови брендови во Телефоника.

Што се однесува до пристигнувањето, О2 планира да го започне своето патување по летото. И за момент ќе понуди само две стапки. Првиот од нив ќе се состои од пакет што ќе интегрира домашна Интернет врска плус линија за мобилен телефон; како и во втора опција, О2 ќе понуди стапка што ќе ја консумираме на нашиот мобилен телефон.

Во зависност од тоа каде живеете, цената ќе биде една или друга

Цени О2 Шпанија

Како што рековме, О2 ќе понуди конвергентна стапка што ќе се состои од Интернет врска дома и линија за мобилен телефон. Offerе понуди 100 Mb симетрична врска со оптички влакна и a мобилна стапка која се состои од неограничени разговори, стапка на податоци од 20 GB и неограничени СМС-пораки.

Првиот од нив ќе има цена од 58 евра (вклучен ДДВ) иако може и да е 45 евра во зависност од областа во која треба да се изврши инсталацијата. Во овој случај, се диференцираат две зони. Првиот од нив и оној што ќе чини 58 евра ги претставува оние општини во кои цената е регулирана од Националната комисија за пазари и конкуренција (ЦНМЦ). Втората зона е слободна - или не е регулирана - што се состои од 66 општини. И се следни: Албасете; Албораја; Алкала де Гвадаира; Алкала де Хенарес; Алкоркон; Аликанте; Алмерија; Алзира; Арганда дел Реј; Бадалона; Барселона; Бургос; Кадиз; Кастелон де ла Плана; Cerdanyola del Vallès; Кордова; Корнела де Ллобрегат; Кослада; Две сестри; Елче; Фуенгирола; Фуенлабрада; Гетафе; Хихон; Калинка; Гранолери; Гвадалахара; Хоспиталет де Лобрегат; Хуелва; Јан; Херез де ла Фронтера; Легани; Лав; Леида; Логрошо; Мадрид; Малага; Матаро; Мислата; Мостоли; Мурсија; Овиедо; Паленсија; Парла; Татковински; Сликам; Reus; Лас Розас во Мадрид; Сабадел; Саламанка; Сан Висенте дел Распеиг; Сант Адриа де Бесус; Санта Колома де Граменет; Севилја; Таверни Бланкс; Тераса; Толедо; Торехон де Ардоз; Порој; Валдеморо; Валенсија; Ваladадолид; Виго; Вилафранка дел Пенедес; Вила-реал; и Сарагоса.

Втората стапка, овој пат само за мобилни телефони, вклучува стапка на податоци од 20 GB, неограничени повици и неограничени СМС-пораки. Вашата цена, вклучително и ДДВ, тоа ќе биде 20 евра.

Филозофија со вкус на Пепефон

Што се однесува до филозофијата на О2 под команда на Серахима, таа нè потсетува многу на она што беше воведено со Пепефон во тоа време: прво клиентот, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Да ви дадам пример: во случај клиентот да бара пари, да наплаќа неправилно, операторот ќе му ја врати износот на корисникот од првиот момент и подоцна случајот ќе се изучува.

О2 не сака да биде именуван како ниска цена, но како што можеме да видиме во соопштението, Тоа е нова понуда „Премиум и едноставна“. Покрај тоа, О2 ќе има свој канал за контакт со клиенти со сопствен број за контакт (1551), како и е-пошта или разговор преку Интернет.

Сметаме дека е важно да се истакне дека ова се исто така понуди кои не наметнуваат никаква трајност на клиентот - можете да заминете кога сакате - како и дека секогаш ќе ја имате најдобрата цена што тие можат да ви ја понудат. И тука се објаснуваме: сигурно сте се нашле во неколку наврати дека ангажирате услуга и месеци подоцна се појавува нова понуда што ја подобрува таа цена во вашата сегашна компанија. Па, нормално, овие промени во стапката се однесуваат на нови корисници. И ова е местото каде што О2 повторно нè потсетува на Пепефон: ќе се применуваат промените на стапката - секогаш на подобро - без да се известат сите тековни клиенти.

Како што споменавме, услугата ќе биде отворена за сите на пазарот по летото - се шпекулира дека ќе биде пуштена во продажба во септември. Како и да е, за неколку дена (20 јуни) ќе започне бета фаза во која некои корисници ќе можат да ја тестираат новата услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.