OnAir, најдобриот начин да слушате музика на различни мобилни уреди

OnAir

Целосно многу Алтернативи денес постојат на Интернет кога станува збор за слушање на стриминг музика, ситуација која се смета за една од омилените за многу луѓе кои ги лоцирале своите омилени радија на Интернет. Дополнителна алтернатива за овие видови активности, можеме да го користиме со OnAir, апликација што ни овозможува да споделуваме песни во истата лична или приватна мрежна околина.

OnAir практично ја прави разликата со другите музички услуги за стриминг што постои на пазарот, бидејќи оваа апликација може да ни помогне да го поврземе нашиот лаптоп (или работната површина) со различните мобилни уреди што ги имаме на располагање. Откако ќе се направи врската (целта на овој напис), корисникот може да управува со компјутерите каде што ќе се слуша музиката што се наоѓа на одредена локација, ова е локален хард диск, УСБ-стик или истиот простор за складирање. на мобилниот уред.

Инсталирајте и конфигурирајте OnAir на компјутер со Виндоус

OnAir Таа е достапна и за Windows, Mac или Linux компјутери, како и за мобилни уреди со Android; ние ќе предложиме како пример, можност за преземање на OnAir на нашиот персонален компјутер Виндоус.

  • Одиме на официјалната страница на OnAir.
  • Кликнуваме на врската што ќе ни овозможи да ја преземеме верзијата за Windows.

на воздух 01

  • По преземањето, продолжуваме да ја инсталираме алатката.
  • Од нас ќе биде побарано да ја ажурираме најновата верзија на Java Runtime.

на воздух 02

Со овие едноставни чекори ќе ги имаме веќе инсталирано OnAir на нашиот персонален компјутер (во овој случај, со Виндоус), треба да ја извршуваме алатката за да најдеме празен екран. Првиот пат кога ќе го видиме овој интерфејс ќе биде ваков, односно екран каде што сме известени дека нема достапни песни во тоа време.

на воздух 04

Тоа е затоа што сè уште не сме и` предложиле на алатката, местото и локацијата каде се наоѓаат нашите песни; За да го решиме ова, само треба да кликнеме на нашата фотографија на профилот лоцирана кон горната десна страна, што ќе донесе дополнителен прозорец.

на воздух 05

Во него треба да ги избереме песните користејќи ја опцијата „Додај музика“, повторно отворајќи друг прозорец многу сличен на истражувачот на датотеки и каде, ние ќе треба само да го лоцираме точното место каде се наоѓаат овие музички нумери.

Во десктоп верзијата (што ја анализираме во моментот) се појавува мала сина икона во форма на касета, која ќе треба да ја кликнеме со глувчето за да ги нарачаме, уредите што имаат атрибути на песните на нашиот хард диск и така, може да се слушне и од нив.

на воздух 07

Инсталирајте и конфигурирајте OnAir на таблет Андроид

Она што прво мора да го сториме е да одиме во продавницата на Google Play и во нејзиниот внатрешен пребарувач, ставете го зборот «OnAir«, Прикажувајќи неколку алтернативи во нивните резултати.

OnAin на Android

Верзијата за која сме одговорни да ја избереме е онаа во сино што има икона многу слична на безжичното поврзување и што ја истакнавме со црвена боја.

Откако ќе се избере оваа апликација, треба само да ја инсталираме за подоцна да започнеме да ги слушаме песните преку стриминг, лоцирани на нашиот персонален компјутер како да е сервер во облакот.

на воздух 06

Откако ќе ги преземеме и инсталираме OnAirПри првото извршување на апликацијата, ќе се појави прозорец каде се предлага да се претплатите на услугата; За да избегнеме да пополните формулар со податоци, можеме да ја користиме нашата социјална мрежа Фејсбук или Гугл+.

Ние ја спроведуваме истата постапка со десктоп верзијата за Windows, во овој момент треба да се спомене дека и во наведената верзија и во тековната (за Android) врската мора да се направи до истата социјална мрежа (во случај да го избереме овој модалитет на претплата). Тоа е, ако десктоп верзија со која се поврзуваме OnAir Со Гугл +, во верзијата Андроид мора да се поврземе со истата сметка на социјалната мрежа.

Откако ќе се конфигурираат двата уреди, од кој било од поврзаните, можете да ги слушате песните што се споделени преку нив OnAir.

Инвеститорот на OnAir им сугерира на корисниците на оваа алатка дека треба да се користи добра Интернет врска за да се избегнат моментални запирања при слушање музика; Исто така, препорачува да се користи (колку што е можно) Wi-Fi конекција, со цел да се избегне трошење податоци што може да се пренесат на мобилни уреди.

Повеќе информации - Некои алтернативи за слушање стриминг музика

Преземање - OnAir


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.