OnePlus потврдува кражба на податоци од својата веб-страница

OnePlus

На почетокот на оваа недела тоа протече можно беше веб-страницата на OnePlus да биде хакирана. Веста потекнува откако корисниците кои купиле од онлајн продавницата на брендот, добиле чудни трошоци на нивните кредитни картички. Ова се случи само со оние корисници кои платиле со кредитна картичка. Неколку дена откако беа објавени првите информации, OnePlus го потврди пробивањето.

Податоците што ги објави компанијата се најмалку загрижувачки. Бидејќи можеше да има до 40.000 XNUMX корисници погодени од кражба на податоци од веб-страницата.

Како што коментираше и самиот OnePlus, беше инјектирана скрипта на последната страница за купување. Благодарение на истото пресретнати деталите за кредитната картичка на корисниците. Затоа, станува збор за сериозно кршење на системот за плаќање на веб-страницата. Се чини дека споменатата скрипта постои уште од ноември, кога беше лансиран OnePlus 5T.

Единствените погодени од оваа скрипта во системот за плаќање се корисници кои плаќале со кредитна картичка и немаа зачувано. Бидејќи оние кои платиле со PayPal или имаат зачувана кредитна картичка не се во опасност. Барем тоа го потврди компанијата.

Компанијата го коментира тоа веќе ги контактирал сите потенцијално погодени корисници. 40.000 XNUMX корисници, иако може да има корисници кои не добиле ништо. Или други кои виделе чудни движења по купувањето на веб-страницата на OnePlus. Значи, компанијата ги прашува корисниците да контактираат со нив преку support@oneplus.net.

Тие исто така и се заблагодаруваат на корисничката заедница што е толку добро информирана и презема акција толку брзо. Тоа секако е сериозен безбедносен проблем со кој се соочува OnePlus. Затоа, се надеваме дека компанијата ги презеде потребните мерки за да го реши. Иако, сè уште има многу непознати во воздухот за потеклото на ова сценарио.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)