OnePlus собира специфични податоци од корисниците без нивна согласност

OnePlus 3T „Црно на полноќ“

Тоа е она што Крис Мур, сопственик на блог за технологија и безбедност со седиште во Велика Британија, вели дека OnePlus собира податоци специфични од корисниците како IMEI на вашите телефони, MAC адреса, телефонски број и други без нивна експресна согласност.

Не е прв скандал со кој се соочува компанијата ОнеПлус по овој повод, и со оглед на огромната тежина на предметот, станува непредвидливо што давам убедливи објаснувања.

Подобрување на корисничкото искуство со кршење на нивната приватност, се чини дека тоа е политика на OnePlus

Претходно, OnePlus мораше да се справи со бројни кризи во последните неколку години, особено во врска со неговата неможност да им обезбеди соодветна поддршка на своите клиенти. Покрај тоа, по лансирањето на OnePlus 5 се појавија извештаи кои зборуваат за манипулација со одредниците, лошо поставените екрани, па дури и корисниците кои не можат да се јават во службата за итни случаи кога им требаат. Па, сега доаѓа уште посериозна криза од претходните и пред која корисниците мора да бараат привлечно и итно објаснување.

Објави Крис Мур, сопственик на безбедносен и технолошки блог во Велика Британија артикл тоа ќе дојдеше да го покаже тоа OnePlus собираше лични информации од корисниците и ги пренесуваше без нивна дозвола.

OnePlus 5

Какви податоци собира OnePlus без дозвола од корисник?

Откритието се случи на настанот SANS Holiday Hack Challenge каде Мур откри непознат домен, и одлучи да го испита поблиску. Она што го правеше тој домен - open.oneplus.net - беше во основа соберете кориснички податоци од вашиот уред и пренесете ги на примерокот на Amazon AWS, сите без ваша дозвола.

Меѓу податоците до кои пристапува OnePlus се од информациите на самиот уред како што се IMEI код, сериски број, телефонски број, MAC адреса, име на мобилна мрежа, префикс IMSI и безжична мрежа ESSID и BSSID, до кориснички податоци како што се рестартирање, оптоварувања, знамиња, употреба на апликации и многу повеќе.

Дали има лек за проблемот?

Според Мур, кодот одговорен за оваа колекција на податоци е дел од Управувачот со уреди на OnePlus и Давателот на управувачот на уреди со OnePlus. За среќа, Јакуб Чекански наведува дека и покрај тоа што се системски сервис, овие можат трајно да се оневозможат со замена на net.oneplus.odm за pkg преку АДБ или со користење на оваа команда: pm uninstall -k -user 0 pkg.

OnePlus собира специфични податоци од корисниците без нивна согласност

И, што мисли OnePlus за оваа полемика?

Па, во основа, има уште малку што можеме да кажеме освен „лизгањето“. Очигледно, OnePlus е еден од најважните производители на мобилни телефони со Android, има значителна корисничка база и фактот дека собираше и пренесуваше кориснички податоци без нивна дозвола, сериозно по самата природа на чинот, дури е повеќе во однос на обемот на погодените лица. Но, дури и повеќе загрижувачки отколку Се чини дека OnePlus не го смета за голема работа. Консултирана од Андроид авторитет во врска со откривањето на Крис Мур, компанијата се ограничи на тоа дека собраните податоци имаат за цел да служат како поддршка на самите корисници, без на кој било начин да одговорат на прашањата во врска со приватноста на оние кои се тие ваши клиенти .

Ние безбедно ги пренесуваме анализите во два различни потоци преку HTTPS до серверот Амазон. Првиот тек е анализа на употреба, која ја собираме за да можеме попрецизно да го прилагодиме нашиот софтвер според однесувањето на корисникот. Овој тек на користење активност може да се оневозможи со навигација во „Поставки“ -> „Напредно“ -> „Придружи се на програмата за корисничко искуство“. Вториот тек е информации за уредот, кои ги собираме за да обезбедиме подобра услуга по продажбата.

Брајан Риг од Android Authority забележува дека тие исто така контактирале и разговарале со претставник на OnePlus, сепак, „не добивме задоволително објаснување зошто компанијата едноставно не им дозволува на корисниците да се одлучат за да ги споделат своите податоци за да помогнат во идните надградби » И продолжува: "иронијата еве дека OnePlus ја нарушува приватноста на своите корисници за да обезбеди подобра услуга по продажбата. Од сите производители, компанијата што успеа да разбесни и фрустрира толку многу корисници токму поради недостаток на поддршка по продажбата, се обидува да го оправда своето неовластено собирање податоци со образложение дека е за поддршка по продажбата “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.