OpenOffice може да исчезне на краток рок

ОпенОфис

До денес, ако баравте алтернатива со отворен извор на Microsoft Office, обично се обложувавте OpenOffce. За жал, ова може да се промени на краток рок, бидејќи главниот човек одговорен за неговиот развој, во неговите последни изјави, би сугерирал можност неговиот развој да биде прекинат поради неможноста тие да најдат програмери со потребната вештина да продолжи со нацртот.

Како што се очекуваше, овие изјави дадени од Денис Хамилтон, раководител на управување со проекти во Фондацијата Апачи, пристигнаа веднаш по огромниот шок на корисниците што го имаше платформата пред неодамнешните нарушување на безбедноста што беше откриено пред само неколку недели, повеќе или помалку во почетокот на јуни. Поради ова, буквално е објавено дека OpenOffice ќе исчезне многу скоро главно поради недостаток на поддршка што ја имаат бидејќи, како и корисниците, повеќето програмери мигрирале во LibreOffice поради најдобрите услови што ги нуди.

Денис Хамилтон најавува затворање на проектот OpenOffice

Еден од главните проблеми што OpenOffice го наоѓа на конкурентно ниво е токму фактот дека многу од развивачите на оваа платформа, кога одат во LibreOffice, земаат со себе голем дел од кодот и решенијата развиени за првиот, што прави OpenOffice да има многу тешко за натпреварување со одличното распоредување што го има оваа платформа. Од друга страна, недостатокот на програмери значи дека има голем недостаток на ажурирања што ја држат заедницата закачена.

Во случај OpenOffice да исчезне, изворниот код ќе биде достапен за секој што сака да го користи, додека инсталираните бинарни книги ќе останат на системот, но без да можат да додаваат повеќе датотеки.

Повеќе информации: софтпедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.