OPPO Find X, ова ќе биде „паметниот телефон“ со кој компанијата се отвора во Шпанија

ОППО Најди Х

Нова кинеска мобилна компанија ќе слета во Шпанија, која иако може да изгледа поинаку, е една од најголемите конструктори во Азија. Да ви дадам идеја: OPPO е попопуларен од големите брендови како Samsung во својата родна земја, Кина, како и во Индија. И за да дебитираме во нашата земја, компанијата ќе го стори тоа со терминал што не помина незабележано и беше претставен во Париз: ОППО Најди Х.

OPPO Find X беше изненадување за оние кои присуствуваа на неговата презентација. Зошто? Бидејќи кинеската компанија, како VIVO со својот модел NEX, сакаше да се разликува од другите производители и се откажа од популарниот „Notch“. Иако ова не беше пречка да се постигне фронт без рамки и тоа екранот поголем од 6 инчи зафаќа 93,8 проценти од вкупниот површински простор.

Технички податоци

Фудбалерот Нејмар беше задолжен за OPPO Најдете X прва објава, и порталот Работ исклучиво, единствениот медиум во светот што имал пристап до тест-погон. Но, тогаш ве оставаме со неговиот комплетен технички лист:

ОППО Најди Х
Екран 6.4-инчен (2340 x 1080 пиксели) Full HD + AMOLED
Процесор 2.5 GHz Octa-Core Qualcomm Snapdragon 845 10nm Мобилна платформа со Adreno 630 GPU
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање 128 / 256 GB
Система operativo Android 8.1 Oreo со UI ColorOS 5.1
Задна фото-камера двоен сензор: 16 + 20 MPx
Предна камера 25 MPx
Поврзувања 4G VoLTE / WiFi 802.11ac (2.4GHz / 5GHz) / Bluetooth 5 LE / GPS / USB Type-C / dualSIM
Batería 3.730 mAh со брзо полнење

Различна камера на OPPO Find X

OPPO Најдете X предна камера

Можеме да ви кажеме дека овој терминал има генијален механизам така што предната камера не зафаќа простор на површината. Идејата не беше никој друг, освен да предложиме механички механизам што го прави тоа кога ја сакаме предната камера, тој да се појави од задниот дел на екранот. Тоа е, постои моторизиран механизам за лизгање што прави сензорот да се појави и да исчезне од сцената. Како што споменавме на почетокот, истото можеме да го видиме и во Vivo NEX, иако малку изменето.

Овој сензор има максимална резолуција од 25 мегапиксели што нуди и 3Д скенирање на лице. Како забелешка, OPPO исто така ги интегрира Animojis во неговиот стил и ги крсти како „Omojis“. Во меѓувреме, во задниот дел, моменталната мода се повлекува и интегрирана е камера со двоен сензор: 20 и 16 мегапиксели што, се разбира, ќе ни овозможи да играме со посакуваниот ефект bokeh.

Енергија во внатрешноста на ова OPPO Пронајдете X за да се соочите со врвната класа

Во меѓувреме, овој OPPO Find X е исто така моќен тим. И тоа го демонстрира со интегрирање на процесор внатре Кученце 845 со 8 јадра на 2,5 GHz и RAM меморија од 8 GB. Исто така, овој терминал може да се избере во два капацитети: 128 или 256 GB простор. Сето ова треба да го направи Андроид -Андроид 8.1 Орео да биде поточно под прилагодениот слој наречен ColorOS 5.1- совршено се снаоѓа во нашиот секојдневен живот и, покрај тоа, ни овозможува да играме видео игри од следната генерација без вообичаените заостанува или забавување.

Дополнителни делови од ова OPPO Најдете X

OPPO Најдете X фотографија

Како додатоци, ќе најдете во овој OPPO Find X дека тоа е терминал што е компатибилен со најновата генерација 4G мрежи. Има USB-C приклучок што ќе ни овозможи да ја полниме батеријата со брзо полнење. Батеријата што ја опремува има Капацитет од 3.760 mAh.

Додека ако сакате внатре има простор за сместување две СИМ-картички —NanoSIM— во случај да сакате да го користите како професионален и личен терминал. Во моментот компанијата не понудила цени или точни датуми на лансирање. Она што е потврдено е дека OPPO Find X ќе биде достапен и во САД и во Европа. Се разбира, можете да го изберете во две различни нијанси: црвена или сина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.