OSX Mavericks нема да ви дозволи да инсталирате одредена апликација на вашиот Mac, научете како да го направите тоа

БЕЗБЕДНОСТ ВО OSX

Денес се фокусираме на делот за кој секој корисник на OSX мора да биде многу јасен. Ние се занимаваме со предметот на безбедноста на системот, знајте сè што Apple ви го става на располагање за ова и особено како да конфигурирате сè. Од лансирањето на OSX Lion и вклучувањето на Mac App Store, Apple го зголеми нивото на безбедност на системот така што ќе ги земеме предвид добрите и лошите страни при инсталирање апликации од трети страни.

За да го направите ова, побараа од програмерите да ги достават своите апликации за да можат корисниците да ги добијат преку официјалната продавница и на овој начин да водат контрола над можните случаи на инсталација на вируси, тројанци и други проблеми. Поентата е дека не сите програмери сакаа да влезат преку обрачот, па затоа мораа обезбедете го системот со понапредна контролна табла од кои тие постоеја до сега, така што корисникот е тој што на крајот одлучува колку ќе бидат заштитени.

Како што претходно посочивме, OSX Mavericks се враќа за да даде пресврт на безбедноста и покрај панелот што веќе постоеше поврзан со безбедноста во системот, сега е лансирана и нова алатка, iCloud Keychain со кои можеме чувајте ги нашите лозинки и безбедносни податоци за да можеме да ги синхронизираме помеѓу нашите уреди.

Ова упатство го започнуваме со објаснување на безбедносниот панел што постои во OSX од претходните верзии на системот и оставајќи ја безбедноста iCloud за друга објава фокусирана само на тоа.

За пристап до овој панел, мора да влеземе Преференци на системотИли преку Launchpad или преку пребарување на Spotlight на горниот десен агол на работната површина. Откако ќе влезете, кликнете на Безбедност и приватност, кој се наоѓа во првиот ред.

ПРЕФЕРЕНЦИ НА СИСТЕМОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

Кога влегуваме во овој дел, ни е прикажан прозорец во кој можеме да разликуваме четири различни јазичиња, од тој Генерално, FileVault, Firewall y Заштита на податоци.

Општо јазиче

ОПШТА БЕЗБЕДНОСТ ОСК ОПШТА ТАБ

Општиот прозорец е наменет за главните услови на лозинката за пристап до системот и конфигурацијата на Портал. Во првиот дел од прозорецот имаме можност да ја внесеме лозинката за пристап до системот, времето што е потребно за самостојно заклучување на системот и повторно да ја побараме речената лозинка, можност за поставување порака што ќе се репродуцира кога е заклучен, меѓу другото.

На дното на тој прозорец е крајот на овој пост, што е да знаеме што да правиме кога системот ќе ни каже дека не можеме да инсталираме одредена апликација. Тоа е порталот, оној надлежен за проверка дали потеклото на апликацијата е безбедно или не. Како што можете да видите, постојат три нивоа на безбедност кога станува збор за инсталирање апликации. Стандардно, опцијата е активирана „Mac App Store“, што значи дека можеме да инсталираме само апликации што ги преземаме од официјалната продавница на Apple. Во спротивно, системот ќе не извести со порака во која нè предупредува дека нема да можеме да инсталираме одредена апликација поради безбедносни проблеми.

За да ги инсталираме апликациите надвор од Mac App Store, треба да одиме во која било од двете последователни опции, на „Mac App Store и овластени програмери“ или де „Насекаде“. За да ја смените поставката, мора да кликнете на катанецот во внатрешниот лев агол и да ја внесете лозинката на системот.

Табот Filevault

FILEVAULT OSX БЕЗБЕДНОСТ ТАБ

FileVault е задолжен за криптирање на сите податоци на хард дискот на компјутерот ако ни се потребни. Стандардно, тој е деактивиран и ако решиме да го активираме, мора да бидеме многу претпазливи и да го зачуваме кодот што ни го дава бидејќи ако ја заборавиме лозинката на системот и исто така го изгубиме тој код, можеме да ги изгубиме сите податоци.

Табулатор заштитен ид

OSX БЕЗБЕДНОСТ ТВ ОГНО

Заштитниот allид е одговорен за контролирање на влезните врски што постојните апликации, програми или услуги ги имаат на системот, така што кога тие овозможуваат влезна врска со системот, тој е заштитен allид (заштитен allид) кој одлучува што да прави. И информирајте го корисник.

Табот за приватност

ТАБ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА OSX

Во рамките на ова јазиче можеме да му ги одредиме на системот апликациите и комуналните услуги присутни во него што можат да ги користат податоците за локацијата што може да ги обезбеди опремата.

Како што можете да видите, за да имате систем контролиран од аспект на безбедноста, не мора да правите магистратура за тоа. Доволно е да ви биде јасно што значи секоја работа и да бидете свесни дека ако ја елиминирате безбедноста, на пример, во Портарот, тогаш нема да барате одговорности од Apple.

Конечно, ве охрабруваме да продолжите да ја читате нашата објава, бидејќи наскоро ќе го објасниме другиот дел, безбедноста што системот ја става на располагање, но во овој случај за облакот iCloud.

Повеќе информации - Упатство: Инсталирајте AppLock на вашиот Android и дајте им безбедност на вашите апликации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.