Панасоник го претстави својот облог на телевизии: 4K ЛЦД ЛЕД панел со HDR10 +

Во моментов не правиме ништо повеќе од гледање телевизии кои додаваат OLED екрани и вистината е дека овие панели изгледаат луксузно, но има многу други интересни опции и тоа е она што тој сака да ни го каже Panasonic со своите нови 4K LCD LED телевизори со HDR10 +.

Најдоброто нешто во врска со додавањето на овие панели на телевизорите е тоа што се соочуваме со повеќе од докажана технологија и без сомнение ова е предност што треба да се земе предвид кога треба да направиме важна финансиска потрошувачка што е денес за да купиме телевизија, покрај и во склад со ова, цената на OLED е многу повисока од онаа на ЛЦД-ЛЕР.

Advantagesе најдеме предности и недостатоци во двата типа на панели, но Panasonic успеа со својот опсег FX да има во своите раце интересен сооднос квалитет и цена за овој тип на екран. Покрај тоа што има HDR10 +, Google Assistant и Amazon Alexa, тоа не е нешто што може да се види секој ден на сите панели. Потоа ве оставаме со табелата со карактеристики за четирите модели на сериите FX кои се презентирани и тоа се нудат со GA10, звучник што се додава на телевизорот за да биде контролиран од нашиот глас покрај асистентот Алекса и Google Assistant:

FX780 FX740 FX700 FX600
Панел 4K UHD ЛЦД-ЛЕД 4K UHD ЛЦД-ЛЕД 4K UHD ЛЦД-ЛЕД 4K UHD ЛЦД-ЛЕД
Максимална стапка на освежување 2.200 Hz 1.600 Hz 1.600 Hz 1.300 Hz
Затемнето осветлување Локално ослабување Про локално затемнување локално затемнување Прилагодливо осветлување осветлување плус
Мулти HDR Да (со HDR10 +) Да (со HDR10 +) Да (со HDR10 +) Да (со HDR10 +)
Гласовни асистенти Amazon Alexa и Google Assistant Amazon Alexa и Google Assistant Amazon Alexa и Google Assistant Amazon Alexa и Google Assistant
Мерките 75, 65, 55 и 49 инчи 65, 55 и 49 инчи 65, 55 и 49 инчи 65, 55, 49 и 43 инчи

Секој од овие модели има спектакуларни спецификации, но очигледно е кралот во нив моделот FX780, што како што можете да видите во описот нуди интересна алтернатива за оние кои не сакаат да купат OLED. Во овој случај, тој има дизајн „Art & Interior Glass“, оставајќи го панелот без граници, со многу тенки стаклени рамки што го прават телевизорот да изгледа спектакуларно. тие можат да одат до 75 инчи, затоа се соочуваме со вистински beвер.

За понискиот опсег што можеме да го разгледаме моделот FX740, кој има дизајн многу сличен на претходниот модел, но додава модели со максимални големини од 65 инчи, минувајќи низ 55 и 49 инчи. Во овој случај, панелот има малку пониска брзина на освежување и достигнува 1.600Hz. Без сомнение многу добра опција ако не го сакаме врвниот модел на брендот. Конечно во оваа серија на моделот FX наоѓаме FX600 и FX700, двата модели се нешто пофер во однос на додадените спецификации и дизајн, но тоа не значи дека треба да го намалат опсегот и се претпоставуваат дека се најдобри телевизори за опсегот на влегување во овој опсег. Во моментот компанијата ги претстави моделите на CES во Лас Вегас, но засега Немаме достапни датуми на продажба и ниту нејзината цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.