Philips 273B9, монитор што ја подобрува теле-работата [Анализа]

Philips продолжува да работи со MMD во развој и промоција на компјутерски монитори од сите видови. Во овие времиња, мониторите со димензии помеѓу 24 и 27 инчи добиваат посебна важност се должи на порастот на теле-работењето, и ова е кога доаѓаме од Актуалидад Гаџет за да ви помогнеме да го изберете најдобриот начин.

На табелата за преглед го донесовме новиот Philips 273B9, Full HD монитор со USBC конекција што ќе ви помогне во напојувањето теле-работа. Toе ги разгледаме подетално неговите технички карактеристики и особено какво е нашето искуство за време на извршените тестови.

Материјали и дизајн

Во овој случај Филипс се одлучи за трезен дизајн, Иако мора да кажеме дека фирмата обично се карактеризира со производство на уреди со малку важничене во однос на дизајнот или материјалите, ова секогаш ни дава плус на сигурност, отпорност и трезвеност за одредени работни средини.

Во овој случај, Филипс се одлучи за црна мат пластика и ултра-намалени рамки за горниот и страничниот дел. Не толку за долниот дел каде се наоѓаат некои сензори за кои ќе зборуваме подоцна.

 • Купете монитор Philips 273B9> ЛИНК

Релативно голема основа што е подвижна и располага со мал контејнер, идеален за пенкало-гикови. Тастатурата се наоѓа долу десно и има едноставен систем HUD што ќе се прикаже на екранот кога ќе го притиснеме секој од нив. Врските на задната страна се наоѓаат во иста област.

 • Димензии: 614 X 372 X 61 mm
 • тежина: 4,59 кг без држач / 7,03 кг со држач

Штандот лесно се закотвува со помош на лизгачко копче. Откако ќе се постави, ќе можеме да го поставиме мониторот каде што сакаме. Имаме монитор кој изгледа добро скоро на секое работно место, па дури и во нашата „домашна“ канцеларија.

Погодност за теле-работа

Основниот столб на удобност на овој монитор се базира на фактот дека неговата поддршка ќе ни овозможи да ја прилагодиме висината до 150 милиметри вертикално. Артикулацијата ќе ни овозможи да го прилагодиме мониторот околу 90 степени и до 30 степени склоност надолу во однос на вертикалата.

Од своја страна, основата е мобилна, таа се врти сама по себе, уште еден основен столб кога сакаме да го имаме мониторот во аголот на табелата, бидејќи работиме истовремено со содржина во формат на хартија, како и дигитална.

Од своја страна, во областа за прицврстување на пиедесталот ќе најдеме четири завртки што ќе ни послужат за поставување на потпор со компатибилност ВЕСА, со други зборови, традиционални мерки што се лесни за наоѓање на кое било место на продажба. Сепак, најдовме изненадување. Набавете го по најдобра цена на Амазон (линк).

Овие завртки се на кратко растојание, така што можеме да вклучиме само адаптер VESA кој има точни мерења, Со други зборови, нема да можеме да искористиме адаптер од неколку мерки затоа што овие завртки не се доволно долги. Овој проблем го решивме со набавка на завртки со иста големина, но подолги.

Технички карактеристики

Сега одиме на чисто техничко, и сме пред монитор MMD IPS LCD со 27 инчи (68,6 сантиметри). Има мат антирефлексирачки слој што го прави идеален за сите ситуации, исто така спречува замаглување за 25%, без сомнение станува збор за монитор за битки кој лесно ќе се исчисти.

Во однос на резолуцијата, Philips се одлучи за 1080p (Full HD) со средна максимална брзина на освежување што стои 75 Hz, ова нè тера да најдеме 4мс задоцнување (сива до сива) и затоа не е специјално дизајнирана за игри, иако е просечна, така да го направите на овој монитор ќе биде релативно пријатно.

 • SmartErgoBase
 • Фликерот е слободен
 • LowBlue режим
 • HDMI подготвено

Во однос на осветленоста, таа останува во средната статистика на 250 гниди. Имаме 98% од sRGB профилот и 76% од NTSC.

Продолжуваме да го истакнуваме PowerSensor, систем на сензори под логото на Филипс што ќе ни овозможи да откриеме кога сме пред мониторот и да одредиме кога да влеземе во режим на „мирување“ без потреба да го кажуваме тоа, што значително ќе ја намали потрошувачката на енергија, особено во средини канцеларија Откривме дека работи повеќе од точна, прилагодлива по должина и прилагодлива.

Мноштво на врски и функционалности

Во однос на визуелизацијата, веќе сме јасни дека работното опкружување е повеќе од опфатено, но сепак имаме многу повеќе да зборуваме. Иste Philips 273B9 е дизајниран да ги надмине сите видови тешкотии и тоа се покажува во неговите врски. 

 • HDMI 2.0
 • DisplayPort
 • Д-СУБ
 • USB-C
 • Аудио влез / аудио излез
 • 2x USB 3.1 со испорака на енергија
 • 2x стандарден USB

Кутијата вклучува HDMI порт, DisplayPort и USB-C со технологија DisplayPort 3.0. Денес многу тетратки доаѓаат директно со UBSC порти и ништо друго, како што е случајот со 16 ″ MacBook Pro што го користевме за тестирање, и ова беше огромна радост.

USB-C портата на мониторот ќе обезбеди полнење до 60W на лаптопот што го поврзуваме, во исто време кога ќе добие слика во Full HD резолуција. Сепак, работата не е тука, потврдивме дека Philips 273B9 дејствува како HUB порта, за да можеме да ја поврземе нашата тастатура и глувчето директно на USB-то на мониторот за да работи лаптопот, и исто така поврзете секаков вид масовно складирање.

Мислење на уредникот

Јасно е дека се соочуваме со „битка“ монитор, дизајниран да надмине различни ситуации без да стагнира во какво било опкружување, без да свети премногу во скоро која било одлика, но нуди комплекс на функционалности што е тешко да се совпадне во другите монитори. Резултатот е цена која, без да биде забрана, е далеку од нискиот опсег. Како и да е, Ако земеме предвид дека тој делува како USB-C HUB, кој обезбедува полнење од 60W на лаптопот и има SmartErgoBase, се чини дека е повеќе од добра инвестиција.

Можете да го набавите на официјалната веб-страница на Филипсили директно на Амазон од 285 евра.

273B9
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
285
 • 80%

 • 273B9
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Панел
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Повеќе врски од сите видови на задната страна
 • SmartErgoBase за да ни овозможи удобен простор за користење
 • Робусни материјали
 • Добро монтиран панел, типичен за Philips

Contras

 • Можеби премногу трезен дизајн
 • Потребна е одредена конфигурација за да се искористи USB-C HUB
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.