PicBlock: Систем за заштита од веб-страници за возрасни

нема порно на прозорците

Дали вашиот веб прелистувач е заштитен од страници за возрасни? Многу луѓе би можеле да одговорат со убедливо „да“, затоа што тие се интегрирани специјализирани алатки кои радикално блокираат, кој било вид на содржина за возрасни што може да се прикаже во нашето пребарување на Интернет.

Ок сега повеќето апликации се на Интернет, што значи дека треба само да персонализираме некои од нив со нашата IP-адреса за подоцна да започнеме слободно да ја прелистуваме мрежата без да чекаме во кое било време да се појават сите видови порнографски материјали. Сега ќе споменеме интересна бесплатна апликација која се вика под името PicBlock и тоа ќе ни помогне да блокираме на поефикасен начин, овој вид материјал за возрасни од мрежата, а исто така и на хард дисковите на нашиот компјутер.

Преземете и инсталирајте PicBlock на Windows

Она што го спомнавме во последниот дел од претходниот став, можеби може да збуни одреден број на корисници, бидејќи токму таму споменавме дека PicBlock има можност да блокира секаков вид материјал за возрасни што може да се прикаже во веб-прелистувачот, како и , на нашите локални хард дискови. Доколку во одредено време сте поминале извесно време во преземање слики, фотографии или видеа со „возрасна“ нијанса, тогаш решението е во овој материјал за да можете да го блокирате нивното соодветно прегледување.

Прво на сите, треба да се насочите кон официјалната веб-страница на PicBlock, место каде што треба да одговорите на прашањата само во мала форма и исто така да ја напишете (вистинската) е-пошта затоа што таму, ќе добиете одредени упатства за користење на оваа алатка. На дното на оваа форма има опција што ќе ни помогне изберете ја правилната верзија на PicBlock, што сугерира да верзија за 32 или 64 битас Ако не знаете која е точната верзија што треба да ја преземете, ние ви предлагаме прегледајте ја статијата каде што ја објаснивме оваа одлика и за оперативниот систем и за персоналниот компјутер.

PicBlock02

Тогаш само треба да го користите копчето што вели „преземање“, така што процесот на преземање започнува автоматски. Како што е предложено од развивачот на оваа алатка, истото тој е ослободен од секаков вид на шпионски софтвер и рекламен софтвер, што значи дека не треба да добиваме никаков предлог за инсталирање на алатки од трети лица кои подоцна стануваат дел од нашата лента за навигација.

Основни принципи на кои се потпира PicBlock

Сега, откако ќе го инсталираме PicBlock на нашиот персонален компјутер Виндоус, треба само да започнеме со конфигурирање на некои од неговите најважни функции. Од оваа област (од конфигурацијата) би можеле да дефинираме кратенка за тастатура за повикување на алатката, може да дефинираме и лозинка за пристап за блокирање или деблокирање на нејзината функционалност.

PicBlock 01

Откако правилно го конфигуриравме PicBlock, можеме да тестираме со прелистување на која било веб-страница што содржи материјал за возрасни. Алатката ќе започне прво да бара одредени „клучни зборови“ што се идентификуваат со порнографија, дрога и насилство. Ако се најде, тој веднаш ќе го блокира наведениот материјал без можност да може да го види најмалиот израз на истиот. Сега, најинтересниот дел од сите е што оваа апликација има можност и да ја блокира видливоста на материјалот дека можеби сме чувале на нашиот хард диск. Ако е така, само треба да отидете во папката каде што има зачувани слики или фотографии, како и видеа што се однесуваат на екстремна голотија. PicBlock дури и го отстранува прегледот на сликичките на овие датотеки. Се разбира, тоа е максималната точка до која стигнува алатката во однос на датотеките хостирани на тврдиот диск, бидејќи сепак можете да кликнете двапати за да се појави сликата или да се репродуцира видеото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.