PlayStation 5 официјално претставен, сите детали

логото

По првото одложување на нејзината презентација, што се очекуваше изминатиот ден 4, конечно беа објавени сите детали за новата работна површина на Sony. Очекувањата беа големи и Сони не разочара од нивниот голем настан за лансирање на PlayStation 5., каде што не само што ги видовме првите видео игри, туку и самата конзола.

Поминаа нешто повеќе од еден час континуирани соопштенија со многу изненадувања меѓу кои се очекуваа видео игри со тројна А, но и други проекти за кои не бевме свесни до сега. Вкупно, имавме повеќе од дваесет видео игри, но ова Тоа беше настан со неколку предводници кои се шпекулираа, како што е новата епизода на сагата Resident Evil, новиот Спајдермен или новата Horizon Zero Dawn. Во оваа статија ќе ги детализираме сите детали за презентираниот хардвер и софтвер.

PlayStation 5: изненадувачки и футуристички дизајн

Од кога е објавена командата дуалсенс, сите fansубители на PlayStation не престанаа да шпекулираат за дизајнот што може да го има конзолата. Па, иако е направено за да се молиме, чекањето конечно заврши, во последно огномет каде беше прикажана мистериозна приколка каде е обликуван новиот уред на Сони. Покрај физичкиот аспект, тие ни дадоа детали за сите додатоци што ќе бидат компатибилни со системот.

Дизајн и верзии

Првото нешто што го привлече нашето внимание е дека конзолата ќе се дистрибуира во два модели: еден со Ултра HD читач на Blu-ray дискови и дигитално издание на PlayStation што ќе успее без него. Во описот прикажан на видеото, тие многу јасно ни ставија до знаење дека искуството за играње ќе биде исто и на двата уреди, со неколку естетски разлики заради просторот што го зафаќа споменатиот читач на дискови.

PS5 презентација

Во врска со дизајнот, кажете дека се соочуваме со а авангарден естетски изглед каде што белата боја се издвојува за нејзината надворешна обвивка и црната пијано за нејзиниот централен дел. Него го придружуваат некои Сина ЛЕР која ќе се покаже кога е вклучена давајќи му уште пофутуристички изглед.

Општо гледано, дизајнот беше многу популарен кај обожавателите, кои се в inубија во неговите изразени облини, иако како и сè има свои штетници.

Додатоци за комплетирање на искуството

Што и да избереме, компатибилноста со неговите додатоци ќе биде иста, што го покажува истиот авангарден дизајн како целина, истакнувајќи ја белата боја во сите нив. Како на пример мал далечински управувач за контрола на мултимедијалниот дел, официјални слушалки кои ветуваат спектакуларен 3Д звук, полнач за контролите и новата PlayStation камера.

додатоци

Сите тие можат да бидат поврзани со самата конзола преку пристаниште USB и пристаниште USB Type-C се наоѓа на предниот дел на системот.

Видео игри: што навистина ни е важно

Беа прикажани повеќе од 20 видео игри, некои со голема популарност и други тотално непознати за јавноста. Toе ги разгледаме најважните и изненадувачки објави што може да ги видиме на презентацијата.

Identител на злото VIII

Capcom го стори тоа повторно, искористувајќи го настанот на Sony и стана една од најочекуваните видео игри на следната генерација на конзоли. Беше претставен со кино-саем кој служеше за потврда на некои детали што протекоа во последно време.

Врколците доаѓаат до израз во оваа нова хорор авантура, која ја поставува својата акција во планинска област што многу потсетува на она што беше видено во Resident Evil 4, што натера многумина да помислат дека станува збор за римејк на истиот. Без многу детали за приказната, она што го видовме од овој наслов ветува многу и ни овозможува да добиеме идеја за тоа темен тон што се преправа дека го има за свој протагонист.

Играта ќе се појави во продавниците ширум светот во 2021 година, што јасно става до знаење дека Capcom сака да ја стисне серијата со вадење годишна достава, сите се надеваме дека квалитетот наликува на сè што компанијата ни обезбедува во последно време.

Gran Turismo 7

Една од најамблематските серии на брендот Сони се враќа на сцената со нумерирана испорака. Companyубителите на компанијата и возењето долго чекаа достоен наследник на GranTurismo 6.

Видео играта за возење прикажа GamePlay каде што a неверојатни визуели тоа малку се разликува од реалноста. Ова демо го покажува реалниот стил на возење што насловот сака да го понуди за да ги задоволи најсложените корисници.

Точниот датум на поаѓање сè уште не е познат, но се очекува дека може да биде една од излезните видео игри.

Душите на Демон

Гласините беа вистинити, Demon's Souls се врати и го стори тоа како што се очекуваше титула толку значајна за светот на видео игрите.

Раѓањето на реномираните Души се враќа на сцената со обновен и спектакуларен графички дел, што покажува дека не станува збор за дотерување, туку за конструкција од нула. Во неговото спектакуларно видео можеме да ги препознаеме амблематските области на играта, како и стравуваниот бог од змеј.

Точен датум не е даден, но се очекува да биде излезен со цел да се прослави десетгодишнината од оваа амблематска сага.

Хоризонт забранет запад

Долго очекуваното продолжение Хоризонт нула зора Тој беше виден на настанот на Сони со моќен трејлер, каде што дозволи да видиме дека станува збор за авантура дури и поразновидна од оригиналната. Нови протагонисти, нови и широки поставки за истражување и игра како извонредна како онаа во која можевме да уживаме во нејзината прва рата.

Играта герила игри нема потврден датум, но на видеото можете да видите дека играта е доста напредна, можеби ќе не изненади како премиерна игра покрај системот.

Ратче и кланк: Рифт освен

За крај ја оставив играта што е за мене што најмногу го привлече вниманието на целата прикажана екипа. Ratchet и Clank се враќаат во акција во нов наслов со акција авантура што ќе го даде пресврт кон серијата.

Во прикажаната спектакуларна приколка, не само што видовме спектакуларна кинематика направена со сопствен мотор на играта, туку и „Имсомнијак Игри“ нè воодушевија со примерок од чиста GamePlay, каде што немилосрдна акција, истакнувајќи пред се телепортирање преку димензионални раскови, датира ново гледиште кога се соочувате со борбите.

Неговите креатори објаснуваат дека играта е развиена и дизајниран со искористување на хардверот PS5, кој ветува дека ќе ја искористи својата моќ.

Играта сè уште нема официјален датум на објавување, но во играта се гледа доста зрел развој.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.