PlayStation VR се покажа како хит што дури и Sony не го очекуваше

PlayStation VR

Минатата година беше онаа што многу компании ја одбраа да се обложат на Виртуелна реалност, всушност, тука ја искористивме приликата по повод да разговараме со вас за доста интересни и евтини алтернативи како што се очилата за VR од Волдер. Сепак, во првата поделба на овој жанр, компании како Sony, кој ги претвори очилата за Виртуелна реалност за PlayStation 4 во главниот адут на овој нов формат на видео игри. Всушност, статистичките податоци за продажбата изненадуваат дури и јапонската компанија, која постигнува значителен резултат за компаниите кои ветија дека ќе доминираат на оваа тема, како што се Фејсбук и HTC.

Треба да се истакнат првите важни податоци, и тоа е дека се продадени околу 915.000 единици на PlayStation VR. Точно е дека ова претставува помалку од 5% од вкупно продадените единици на PlayStation 4, не помалку од 53,4 милиони вкупно, но тие не се далеку од лоши бројки кога ќе се спореди со неговата директна конкуренција, Oculus Rift, кој тие паднаа под 250.000 единици, или HTC Vive, кој едвај достигна половина милион продадени уреди. Несомнено е јасна изјава дека Сони доминира во светот на забавните направени видео игри веќе неколку години.

Можеби првиот аспект за одредување е цената, HTC Vive и Oculus Rift чинат во просек двојно повеќе од очилата за PlayStation, и ако на ова ја додадеме и поддршката од развивачите благодарение на нивните над 100 компатибилни наслови и оние што остануваат да следат. , направете ја алтернативата Sony како претпочитан избор за корисниците. Реалноста е дека е тешко да се конкурира дури и со помалку од 5% од корисниците на PlayStation 4, најпродаваната платформа за следната генерација која продолжува да собира рекорди и денес. На кратко, Оскарот за виртуелна реалност го понесе Сони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.