Pocophone F1 од Xiaomi, тој е официјален и ова се неговите главни спецификации

И тука имаме уште еден нов смартфон Xiaomi подготвен да ги прифати моделите од висока класа. Новиот Pocophone F1 од Xiaomi или уште познат како Poco, е претставен пред неколку минути од кинеската компанија.

Се чини дека тие немаат сопирачка во Xiaomi и по некое време во кое компанијата се чинеше дека сака да претстави друг уред на пазарот, но не беше решено кога, сега пристигнува овој Poco F1. Најдоброто нешто во врска со новиот терминал е тоа што тие се фокусираа на перформансите и прилагодувањето на цената, така што имаме уред што ќе издржи со цена од среден опсег и кој има спецификации од висока класа, многу добар паметен телефон наскоро може да биде и официјално достапна во нашата земја. 

Вистина е дека пред неколку дена протекоа некои детали за овој нов уред на мрежата, сега го презентиравме и неговите спецификации се навистина интересни, меѓу кои се издвојува процесорот. Кученце 845 со течно ладење Adreno 630, екран од 6.18 инчи Full HD + со познатата изрез и батерија од 4000 mAh. Но, имаме повеќе податоци и тие се следниве:

 • Два модели на располагање, едниот со 6, а другиот со 8 GB RAM меморија
 • Двојна камера од 12 MP (онаа во Mi 8) + 5 MP од Samsung
 • Сензор од 20 MP за селфи фотографии напред
 • Сензор за отпечатоци одзади
 • Три бои на располагање: црвена, црна и сина
 • Андроид 8.1 со специфичен фрлач на Poco F1

Во овој случај моделот има a елегантен дизајн и е изработен од пластика од задната страна, ќе биде потребно да се види квалитетот на таа пластика и како се однесува во раката. Постои диференцијална верзија наречена Оклопни, и овој е тотално кевлар.

Поко Ф1 цена и достапност

Очигледно сето ова со цена во најчист стил на Xiaomi и е тој модел што додава 6 + 64 GB останува за околу 260 евра за промена а најскапиот модел може да се има за околу 100 евра повеќе. Засега маркетингот е ограничен, но најавата на нивната официјална сметка на Твитер во која тие тоа ни го кажуваат ќе го претстави новиот смартфон на 27 август во Париз, нè тера да мислиме дека наскоро ќе биде достапен во Шпанија. Што мислите за овој Покофон Ф1? Името е навистина смешно, но цената доколку се продаде во Европа за околу 350 евра може да биде вистинска бомба ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.