PortableApps: Тајната на вашите преносни апликации без инсталирање на Windows

PortableApps - Преносни апликации за Windows

Дали работите со голем број апликации на Виндоус? Ако е така и ако имате малку простор на вашиот персонален компјутер, можеби ќе биде потребно да користите специјализирана апликација што ќе ви помогне да повикате одреден број алатки, без да ги инсталирате сите во оперативниот систем.

Една од овие алтернативи има име „PortableApps“, која има прилично едноставна операција каде што дури и корисник без поголемо познавање на основните компјутери може да го користи. без да пропуштите ниту една апликација што би можеле да ја користите во секое време. Се разбира, постојат неколку барања што мора да се водат при рака, од кои некои ќе ви ги споменеме во продолжение на овој напис.

Преземете, инсталирајте и конфигурирајте ги PortableApps

Ви препорачуваме директно да ја преземете оваа апликација «PortableApps»Од нејзината официјална веб-страница и повеќе не, од други алтернативни страници, бидејќи во вторите може да има голем број апликации со малициозен код, а исто така и оние кои се класифицирани како« AdWare ». Откако ќе отидете на нејзината официјална URL, можете да изберете помеѓу извршете го преземањето на клиентот од оваа алатка Или купете USB флеш-уред со сите алатки подготвени за употреба од првиот момент кога ќе го добиете.

Ако изберете да ја изберете првата опција, тогаш треба да имате при рака USB стап со голем капацитет, што всушност претставува оној што е поголем од 4 GB. Една мала датотека од само 3.58 мегабајти ќе биде онаа што треба да ја преземете, што ќе ве води чекор по чекор да ги имате сите оние алатки што можеби ќе ви бидат потребни во секој момент.

Преносни апликации 01

Екранот многу сличен на оној што го предложивме во горниот дел е оној што ќе го најдете во одреден момент, за кој ве прашува најдобар начин за извршување апликации што подоцна го имате; Првенствено, ова зборува за следниве опции:

  • USB pendrive. Ова е најдобрата алтернатива, бидејќи сите апликации ќе бидат инсталирани на вашиот уред, на кој можете да го однесете на кој било компјутер со Виндоус за да ја стартувате алатката со која сакате да работите во тој момент.
  • Простор во облакот. Ако немате USB флеш-уред и секогаш се движите на различни места, тогаш можете да ги синхронизирате „PortableApps“ со која било од вашите услуги во облакот, така што алатките што ги користите да бидат зачувани на тие места.
  • Локална локација. Всушност, ова се однесува на одреден простор на вашиот хард диск, што значи дека ќе ги инсталирате сите апликации на конвенционален начин, нешто што треба да се обидеме да го избегнеме затоа што е најдобро да ги користите алатките без никаква зависност.

Преносни апликации 03

Овие доаѓаат да ги направат трите најважни опции за употреба, да се биде краен корисник оној кој мора да одлучи која од нив е најдобра за него. Ако изберете USB pendrive, мора да го вметнете токму сега пред да продолжите со следниот чекор. По извршувањето на ова дејство, мора да ја изберете соодветната буква на погонот.

Комплетирање и водење на PortableApps

Кога ќе завршите со секој од чекорите предложени од волшебникот за инсталација, ќе видите дека апсолутно ништо не е зачувано на персоналниот компјутер ако ја одбравме опцијата USB pendrive. Ако ја одбравме втората опција (облакот) дали на нашиот персонален компјутер ќе има мал клиент ќе ги повика сите апликации што се зачувани во тој простор.

Преносни апликации 02

Продолжувајќи со нашиот пример, ако избравме USB pendrive, препорачуваме да го истражите, каде што можете да видите дека постои директориум, датотека од типот "автоматско" и извршнаОвие последниве две се директно поврзани едни со други. Секој пат кога ќе вметнете USB pendrive во персонален компјутер, клиентот ќе работи и ќе покаже прозорец со сите оние апликации што се присутни на уредот. Ако сè уште немате, ќе се појави скокачки прозорец со барање да преземете било кое од достапните преку „PortableApps“, избирајќи ги само оние со кои ќе работите за да не го заситете просторот на вашиот USB флеш возење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.