Realme 3 Pro, терминалот доаѓа до симнување од тронот на Xiaomi [Анализа]

Брендовите имаат сè поголема конкуренција во средниот опсег, толку многу што пазарот на висока класа е сè подалеку од достигнување до обичниот корисник кој се обложува на добра вредност за парите, согласувајќи се да се откаже од некои премиум карактеристики со цел да заштеди неколку евра . Дека добро знаете Realme и особено се фокусира на помладата публика, нудејќи им го токму она што го сакаат.

Toе го анализираме Realme 3 Pro, последниот модел на азиската марка што е дел од Oppo и кој има намера да застане директно на Xiaomi. Откријте со нас нејзината цена, нејзините карактеристики и сè што имаме да кажеме за тоа.

Како и секогаш, внимателно ќе анализираме делови од голема важност, како што се дизајнот, материјалите и хардверот, но не ги забораваме корисничкото искуство и личните сензации што ни ги дава овој Realme 3 Pro. Доколку сте заинтересирани, можете да го купите директно од вашата веб-страница, само продажно место. Сепак, Ве поканувам да го проследите видеото што го води овој напис, најдобар начин да видите во живо како се однесува овој Realme 3 Pro во вообичаена употреба и сензациите што ни ги остави.

Дизајн и материјали: Фантастичен прв изглед кој детално се релаксира

Наоѓаме терминал што неизбежно ќе нè потсети на другите како Redmi Note од Xiaomi или M20 од Samsung, некои обележани линии, впечатливи бои и камерата позиционирана вертикално со својот двоен сензор и LED блицот, придружена со сензор за отпечатоци на прсти добро поставен на задната страна, каде што само линиите ќе светнат. инспирирани од колото Ле Ман и кои го истакнуваат градинарот Лајтин Виолетова и Нитро Буле што ќе можеме да ги стекнеме, да, само тие две бои.

Имаме минимални рамки на предната страна и „изрез“ од типот капка што максимално го искористува панелот и каде што ќе се наоѓа селфи камерата, овој панел ќе има Gorilla Glass 5 за заштита и правилно инсталирано калено стакло што јас Се чини како вистински детал. Задниот дел е малку заоблен до заоблените рабови за да биде поудобен, исто така истакнувајќи дека тежи само 172 грама за димензии 74.2 mm x 156.8 mm x 8.3 mm, пријатно е да се предаде без сомнение. Многу ќе има врска со фактот дека тој е целосно изработен од пластика, и рамката и задниот дел и брусот што го поврзува предниот панел со шасијата на уредот. На ниво на дизајн, нема што да се спротивстави, изгледа убаво и мора да го измериме со неговата цена.

Технички карактеристики

Сега мора да зборуваме за еден од најрелевантните делови, хардверот Realme 3 Pro, затоа Ве оставам под табела со спецификациите за да можете да ги набудувате при мозочен удар.

Технички спецификации Realme 3 Pro
Бренд Realme
Модел 3 Про
Платформа Андроид 9.0 пита со колор ОС 6.0
Екран 6.3-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9 - 409 PPP
Процесор Qualcom Snapdragon 710 8-јадрен до 2.2 GHz
Графичкиот процесор Qualcomm Adreno 616
RAM меморија 4/6 GB LPDDR4x
Внатрешно складирање 64/128 GB (може да се прошири со microSD)
Задна камера Двоен сензор: 16MP f / 1.7 Sony IMX519 + 5MP f / 2.4
Предна камера 25 MP со решетка f / 2.0
Conectividad Bluetooth 5.0 - WiFi Dual Band - DualSIM - eSIM - microUSB OTG - AGPS и GLONASS
Други карактеристики Задниот сензор за отпечатоци и отклучување на лицето со камера - 3.5 мм mmек - FM радио
Batería 4.045 mAh со брзо полнење VOOC
Димензии 74.2 mm x 156.8 mm x 8.3 mm
тежина 172 грамови
цена од 199 евра

Ова се неговите главни карактеристики, ја истакнуваме употребата на добро познатиот процесор Qualcomm кученце 710 на добри перформанси и автономија, сепак, првиот детал што не ми се допадна беше употребата на microUSB, Јас не го разбирам тоа во терминал за 2019 година и особено знаејќи дека цената на интеграцијата не е поголема од онаа на микро USB кабелот. Имаме две верзии на RAM и меморија за избор, од 4/64 до 6/128, со 6 GB RAM и 128 единици за складирање кои ги тестираме.

Од друга страна, иако уживаме во поврзаноста 3,5 мм приклучок, нешто разбирливо имајќи предвид дека е фокусирано на млада и активна публика, како и ФМ радио, она што го немаме е чип NFC. Ова е доста честа појава кај телефоните од овој опсег и ова потекло, главно поради неговата мало распространета употреба во Азија. Биди така, NFC не е нешто што можеме да го пропуштиме на терминал од оваа цена. Од своја страна, читачот на отпечатоци е брз и добро поставен.

Камера и мултимедија: Одличен панел и камера според цената

Во фотоапаратите наоѓаме двоен заден сензор, главниот 16 MP произведен од Sony, моделот IMX519, е поддржан од 5 MO сензор, со f / 1.7 и f / 2.4, соодветно. Haveе имаме зум x2 со доста квалитетен. Сепак, наоѓаме доста обработени фотографии дури и во традиционален режим, имаме чистокрвен среден опсег во овој поглед. Забележливо е главно затоа што бојата и деталите на кадарот многу се разликуваат кога ќе се погледнат подоцна. Препорачуваме да користите живописен режим на боја Во симплистички систем на камера, кој исто така има стандарден режим и секако со HDR, ви оставаме неколку примероци:

Ниту режимот портрет не разочарува, иако уште еднаш гледаме јасни инциденти на софтверот, сепак ... Може ли да побарате подобра фотографија на терминал што започнува од 199 €? Се сомневам во тоа многу. Селфи камерата останува на 25 MP со бленда f / 2.0 и секако безмилосен режим на убавина. Камерите се од среден опсег: Многу обработка, се брани во добри услови на осветлување, бучавата почнува да се појавува во затворени простории и ноќе, но повеќе од доволно за ден за ден што го бара корисникот на таков терминал.

Автономија, игра и корисничко искуство

Корисничкото искуство на Оперативен систем 6.0, слој за прилагодување на Realme што вози на Android 9.0 Pie (Немаме препораки за идни ажурирања) Сметам дека е поедноставен, има пастелна палета на бои и преовладува минимализмот, јас лично го сакав и го сместувам во горниот дел од слоевите на персонализација рака под рака со Xiaomi MIUI, само истечен од Android Stock и секако верзијата што ја монтира One Plus.

Што се однесува до батерија, лесно ќе стигнеме до седум часа време на екранот, Ние имаме Брзо полнење на VOOC што ќе ни овозможи да имаме 100% батерија за само 80 минути, приближно половина од тоа би требало Redmi Note 7, сепак, за ова користиме microUSB, и ова е нешто што тешко го асимилирам. Од своја страна, имаме систем што ќе открие кога започнуваме игра и кој ви препорачувам да го видите на видеото, ќе ни овозможи да ги прилагодиме известувањата, перформансите и низата параметри што

Добрите

 • Дизајнот е континуиран, но не за тој малку успешен, тој изгледа отпорен
 • Односот на моќност и квалитет и цена е многу висок
 • Од моја лична гледна точка, слојот ОО на боја е убав
 • Нуди спектакуларен перформанс по цена од 199 €
 • Голема автономија

Contras

 • Екранот има некоја црна сенка на работ
 • Трасата на копчињата за јачина на звук може да се подобри
 • Премногу обработени во фотографијата
 • Да, има microUSB ...
 

Запомнете дека можете да го купите на официјалната веб-страница на Realme за Европа во две бои достапни од следниот ден 5-ти јуни. Haveе ја имате верзијата на 199 € со 4 GB RAM и 64 GB складирање, додека од 249 € ќе имаме 6 GB RAM и 128 GB складирање, 50 евра се многу добро инвестирани во овој терминал што јасно се позиционира како конкуренција на Xiaomi во Шпанија, Realme дојде да остане и се надеваме дека ќе продолжиме да ви ги покажуваме своите терминали.

Realme 3 Pro, терминалот доаѓа до симнување од тронот на Xiaomi [Анализа]
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
199 a 249
 • 80%

 • Realme 3 Pro, терминалот доаѓа до симнување од тронот на Xiaomi [Анализа]
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Камера
  Уредник: 75%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.