Realme GT, го анализираме новиот Realme за да се позиционираме во високиот опсег

Realme продолжува да се обложува на понуда на уреди кои ставаат алтернативи во рацете на клиенти со интересен однос квалитет / цена. Сепак, не се сеќававме на лансирање на Realme со исто толку очекување како ова, барем по неговото слетување во Европа, што го споделуваме овде во Актуалидад Гаџет.

Во длабочина го анализираме новиот Realme GT, уред кој себеси се нарекува „главен убиец“, ви ги кажуваме сите негови карактеристики и дали навистина може да се позиционира како алтернатива на врвниот по цени кои повеќе личат на средниот опсег. Не го пропуштај.

Како што се случува во други прилики, решивме да ја придружуваме оваа детална анализа со видео што ја води објавата. На видеото ќе можете да го најдете, меѓу другото, и комплетно отклучување на овој Realme GT, со тоа доказ за квалитетот на камерите при реално снимање. Willе ни помогнете да продолжиме да растеме доколку се претплатите, искористете го полето за коментари за да ни оставите какви било прашања и да ни оставите лајк ако ви се допаѓа.

Материјали и дизајн

Уредот има рамка изработена од пластика, причината за ова може да биде леснотијата, сепак, реалноста е дека тој претставува значителна заштеда на трошоците ако она што го сакате е да ја прилагодите цената на уредот што е можно повеќе. Слично на тоа, во Шпанија можеме да купиме само две верзии: Пластичен заден дел во сина боја, или хибриден заден дел со веганска кожа и пластика. Веганската кожа е извонредно добро изработена, не го згуснува уредот и изгледа отпорна. Не знам како ќе преживее со текот на времето, сепак, Realme вклучува силиконска кутија во кутијата.

Имаме димензии од 158 x 73 x 8,4 за многу мала тежина од само 186 грама, нешто што изненадува со оглед на панелот од скоро 6,5 инчи. Имаме пеги од предната страна лево, каде што ќе се наоѓа камерата. Долна рамка за USB-C, главниот звучник и 3,5 милиметарски приклучок. Пластиката има посебна привлечност за отпечатоци од прсти, ништо што не изненадува. Во раката, жолтата верзија вградена во веганска кожа е спектакуларна, интересен пресврт што создава измешани чувства кога откривам дека рамката е изработена од пластика

Технички спецификации

Навистина решив да се обложам на него Qualcomm Snapdragon 888 5G, докажана моќност, придружена со две верзии помеѓу 8 и 12 GB RAM меморија LPDDR5 голема брзина, нешто што кулминира со спомените UFS 3.1, исто така со максимална брзина, која ќе се менува помеѓу 128 GB и 256 GB во зависност од избраната верзија.

Технички спецификации Realme GT
Бренд Realme
Модел GT
Платформа Андроид 11 + Realme UI 2.0
Екран SuperAMOLED 6.43 "FHD + (2400 * 1080) со брзина на освежување од 120 Hz и 1000 nits
Процесор Qualcomm Snapdragon 888 5G
RAM меморија 8 / 12GB LPDDR5
Внатрешно складирање 128/256 UFS 3.1
Задна камера Sony 64MP f / 1.8 IMX682 + 8MP UGA 119º f / 2.3 + 2MP Macro f / 2.4
Предна камера 16MP f / 2.5 GA 78º
Conectividad Bluetooth 5.0 - 5G DualSIM- WiFi 6 - NFC - двоен GPS
Batería 4.500 mAh со брзо полнење 65W

На ниво на поврзаност, спроведувањето на wifi 6, Не ги забораваме карактеристиките на овие опсези како што се NFC или GPS со двојна лента.

Мултимедијално искуство

Имаме панел Скоро 6,5-инчен SuperAMOLED нуди максимална осветленост од 1000 nits, Доаѓа придружено со стапка од 120 Hz што можеме да ја измениме за да ја зачуваме батеријата, иако по дифолт е активиран режимот „автоматски“ што ќе се грижи за себе. Употребата на екранот е близу 92% и во овој аспект Realme GT е доста добро постигнат во овој аспект и покрај тоа што го има класичното брус на дното. Стапката на освежување за панелот за допир е 360 Hz, така што во овој аспект искуството е многу добро во секојдневната интеракција.

Звукот е „стерео“. Го има предниот звучник и оној со горната рамка, а вториот е забележително помоќен и појасен од претходниот. Без оглед, тие нудат релативно добро стерео искуство со ова на ум, добро усогласен звук. Панелот, исто така добро прилагоден во однос на боите и осветленоста, нуди црнци не толку чисти како што би очекувале од таблата СуперАМОЛЕД, најмалку во особено голема осветленост. Имаме целосно рамен панел.

Автономија и фотографија

Уредот монтира 4.500 mAh со брзо полнење што Realme го позајмува од Oppo, имаме 65W со полнач SuperDart што е вклучено во полето. Ова ни овозможува да се движиме од 0% до 100% за само 35 минути.  Несомнено, имаме автономија и брзо полнење што директно ја засенуваат врската, сè додека не сфатите дека ни недостасува безжично полнење Qi, заедно со материјалите за производство, потсетување дека не е „премиум“ уред, ниту пак се преправа дека е .

 • Имаме реверзибилно полнење OTG USBC

Што се однесува до фотографијата, ова се сензорите што ги монтира уредот

 • Главен сензор Sony IMX682 со отвор од 64 парчиња и f / 1.9 од шест парчиња
 • 8MP ултра широк агол сензор со пет-дел отвор на отворот f / 2.3
 • 2MP макро сензор со три-парчен отвор на отворот f / 2.4

Во стандардна фотографија и фотографија од 64MP најдовме добро вклопување, не страда од контрасти, HDR добро си ја извршува својата работа и покажува прилично природна слика. Добра дефиниција што се брани и во ноќни услови со фабричко поставување.

Ултра широк аголен фотоапарат страда многу повеќе од контрасти и нуди презаситеност на боите во многу околности. Во текот на ноќта нуди вишок на „акварел“ поради обработката на фотографијата. Од своја страна, леќата Макро ја работи својата работа се додека условите за осветлување се добри. Фотографија во Пат Портрет тоа е во согласност, без изненадување, со предноста што ни овозможува да измениме колку е вклучен Боке.

Во врска со снимањето видео имаме изненадувачки добра стабилизација со главниот сензор, вишокот на софтвер и „вибрациите“ кои ја натрупуваат сликата во останатите сензори. И покрај ова, со слабо осветлување би рекол дури и дека бев изненаден од резултатот.

Предната камера нуди 16MP со вишок на рендерирање во „режим на убавина“ дури и при најниско поставување. Тој нуди добар резултат со оглед на карактеристиките на фотоапаратот. Дефинитивно, фотографскиот дел не е најсјајниот од терминалот, ставајќи го во среден опсег.

Мислење на уредникот

Не губете детали за нашата веб-страница и каналот на YouTube бидејќи ќе се слушнете од нас многу наскоро.

 • Relalme GT 5G> ЦЕНИ
  • 8 + 128: 449 евра со понуда (официјално 499 евра)
  • 12 + 256: 499 евра со понуда (549 евра официјално)

Amazonе имаме специјални понуди на Амазон, веб-страницата на Realme И, секако на АлиЕкспрес до 22 јуни, останете во тек.

Realme gt
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
449
 • 80%

 • Realme gt
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 75%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добар дизајн и леснотија
 • Супер брза моќност, складирање и RAM меморија
 • Добра автономија и брзо полнење

Contras

 • Пластични материјали
 • Без полнење Чи
 • Добар главен сензор, лошо друштво

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->