Realme GT Neo2, моќна алтернатива во средниот опсег

Повторно ви носиме производ на брендот верен на вредноста за парите кој неодамна пристигна во Шпанија со цел да и се спротивстави на кралицата на евтиноста, Xiaomi. Зборуваме како што не би можело да биде поинаку за Relame, фирма која одржува каталог на изданија кој е доста полн со вести и покрај актуелната криза на полупроводници и други производи.

Ви го претставуваме новиот Realme GT Neo2, најновото лансирање на компанијата кое длабински го анализиравме и тестиравме за да видите дали навистина ќе означи пред и потоа во средниот опсег.

Дизајн и материјали: Еден од вар и еден од песок

Во овој поглед, да речеме дека Realme продолжува по својот веќе воспоставен пат, GT Neo2 се обложува на заден дел многу сличен на претходните, иако во оваа прилика остава впечаток дека е направен од стакло. што не води до безжично полнење, главно затоа што рабовите на уредот се направени од пластика како што беше вообичаено за брендот досега. Во предниот дел го имаме новиот 6,6-инчен панел со прилично тесни рабови, но далеку од она што го нудат другите асортиман на производи, особено земајќи ја предвид асиметријата помеѓу горниот и долниот дел.

 • Бои: Светло сина, GT зелена и црна.

Сега многу порамни рабови, USB-C е спуштен на дното, без приклучок од 3,5 милиметри во оваа прилика, додека го имаме копчето „напојување“ на десната страна и копчињата за јачина на звук на левата страна. Сето ова за да ни понуди димензии од 162,9 x 75,8 x 8,6 mm и вкупна тежина која ќе допре до 200 грама, Не е лесен со оглед на тоа што е направен од пластика, замислуваме дека големината на батеријата ќе има многу врска со ова. Инаку, добро завршен уред со интересна палета на бои.

Технички карактеристики

Започнуваме со омилените поени на Realme, фактот на обложување на Qualcomm Snapdragon 870 Тоа дава добар знак дека не треба да штедите на напојувањето, за да го контролираме, имаме сопствен систем за дисипација на топлина на Realme чии придобивки веќе се покажаа со многу верзии на уреди назад. На графичко ниво е придружена со Adreno 650 со признат капацитет, како и 8 или 12 GB LPDDR5 RAM меморија во зависност од уредот што решивме да го купиме. Тест примерокот за овој преглед е 8 GB RAM меморија.

 • Батерија која ни понуди повеќе од цел ден користење.

Имаме две опции за складирање, 128 GB и 256 GB соодветно со UFS 3.1 технологијата чии перформанси се повеќе од докажани како најдобра алтернатива за складирање на уредите со Android. Засега се е идеално како што гледате, имаме добра меморија, моќен хардвер и многу ветувања, ќе видиме кои од нив се исполнети, а кои не. Вистината е дека уредот лесно се движи со сè што ставаме пред него, тој поставува слој на персонализација, Realme UI 2.0 кој продолжува да влече низа bloatware што не ги разбираме баш во уред со овие карактеристики, сепак, можеме да се ослободиме од него со суверена леснотија.

Мултимедија и поврзување

Неговиот 6,6-инчен AMOLED екран се издвојува, имаме FullHD + резолуција со стапка на освежување не помала од 120 Hz (600 Hz во случај на освежување на допир). Ова ни нуди во формат 20:9 добра осветленост (до 1.300 nits при максимален врв) и добро прилагодување на бојата. Без сомнение, екранот ми се чини дека е врв на овој Realme GT Neo2. Очигледно имаме компатибилност со HDR10 +, Dolby Vision и на крај Dolby Atmos преку неговите „стерео“ звучници, ставаме наводници бидејќи долниот има забележително поголем капацитет од предниот.

Што се однесува до поврзувањето, иако се збогуваме со 3,5 мм Џек, Карактеристичен белег на брендот (можеби ова е причината зошто тие вклучија некои Buds Air 2 во пакетот за печатење). Очигледно имаме поврзаност Двојна сим за мобилни податоци, кои достигнуваат височини на брзини 5G очекувано, сите придружени со Bluetooth 5.2 и што е најважно, и ние уживаме WiFi 6 кој во моите тестови понуди голема брзина, одлични перформанси и стабилност. Конечно придружете GPS и NFC како би можело да биде поинаку.

Фотографски дел, големото разочарување

Камерите на Realme сè уште се далеку од конкуренцијата, колку што ставаат сензори кои имитираат дека се големи (со многу изразени црни рамки), тие се далеку од извонредноста што ја нуди изведбата на софтверот воопшто. Ова е кога ќе се сетите дека се соочувате со уред од средна класа. Имаме главен сензор кој добро се брани при поволни услови на осветлување, кој страда од контрасти, но добро го стабилизира видеото. Широк агол има озлогласени потешкотии при слаба осветленост, а исто така и со контрасти на осветлување, Macro е додаток кој не нуди апсолутно ништо за искуството.

 • Главна: 64 MP f / 1.8
 • Широк агол: 8MP f / 2.3 119º FOV
 • Макро: 2MP f / 2.4

Имаме селфи камера од 16 MP (f / 2.5) кој има наметлив режим за убавина, но кој, за разлика од задните, нуди добри резултати во рамките на очекуваното. Режимот на портрет, без оглед на користената камера, има претерано наметлив софтвер и е способен да фати многу малку светлина од очекуваното, па затоа не се препорачува негова употреба. Интересно е што највпечатливо е видеото со систем за стабилизација со вештачка интелигенција, нешто за кое сфатив дека е најквалитетно.

Мислење на уредникот

Сè додека фотографскиот дел не ви е многу потребен (во овој случај ве поканувам на највисоките нивоа), овој Realme GT Neo2 нуди добри перформанси благодарение на AMOLED панелот со висока стапка на освежување, UFS 3.1 меморијата и препознаениот процесор , Snapdragon 870. Во останатите делови не се издвојува, ниту се преправа, за нешто е терминал кој започнува од следните цени:

 • Официјална цена: 
  • 449,99 € (8GB + 128GB) 549,99 € (12GB + 256GB).
  • BLACK FRIDAY ПОНУДА (од 16 ноември до 29 ноември 2021 година): 369,99 € (8GB + 128GB) 449,99 € (12GB + 256GB).

Достапно во онлајн продавницата realme, како и во официјалните дистрибутери како што се Amazon, Aliexpress или PcComponentes меѓу другите.

Realme GT Neo2
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
449
 • 80%

 • Realme GT Neo2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 13 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Голема моќ и добра меморија
 • Прилагодена цена во понуда
 • Добар екран во поставките и освежување

Contras

 • Многу изразени рамки
 • Тие продолжуваат да се обложуваат на пластика
 • Звукот не е светол

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.