Realme Watch 2, евтина алтернатива за влез на ниво на ниска цена за носење

Realme продолжува да се обложува на понуда на прилагодена вредност на парите во своите уреди и да се спротивстави на Xiaomi на територија на која се чинеше дека доминира сам. Како и неговиот ривал, Realme влегува во се повеќе и повеќе разновидни палети на производи, а часовниците немаше да бидат исклучок.

Ние детално го разгледуваме новиот Realme Watch 2, најевтината верзија на часовникот Realme за да ги привлече корисниците на своето прво носење. Откријте со нас искуството што го имавме во врска со часовникот на азиската компанија и дали навистина вреди за неговата ниска цена.

Како и обично, оваа анализа ја придружувавме со мало видео од нашиот канал на YouTube, во него ќе можете да го цените целосното обезбојување на Realme Watch 2 како и првите и лесни чекори за конфигурација. Искористете ја можноста да се претплатите на нашиот канал YouTube бидејќи на тој начин можете да ни помогнете да продолжиме да растеме и да ви носиме најискрена анализа на мрежата. Ако ти се допадна, цената на Амазон е толку ниска што ќе ве изненади.

Дизајн: Нараквицата што сакаше да биде паметен часовник

Во однос на производството, изненадени сме од екстремната леснотија на овој часовник на Realme, тој е вграден во „црно-црна“ пластика, вид што има посебна привлечност до гребнатинки. По изглед тоа е часовник, со традиционална форма и големина за тоа што е паметен часовник, сепак, штом го вклучиме, сфаќаме дека голем дел од предната страна е рамка, проценувам дека приближно 35% ако не и повеќе, и тоа се должи на неговиот мал 1,4-инчен панел за димензии на 257.6 х 35.7 х 12.2 милиметри. Како што рековме, тежината е изненадувачки мала, само 38 грама што ве прави да се чувствувате, стил на Нед Фландрија, како да не носите ништо.

Има едно странично копче изработено од различна пластика, со доволна рута за традиционална употреба и што служи за смирување на нашите желби.

Имаме магнетизирана основа за полнење во една позиција, Со два метални иглички работи правилно и има доволна должина. Има лента од 22 милиметри изработена од силикон со малку необично затворање. Мерката е доволна и резервна за повеќето кукли, иако нејзината еластичност може да ве направи по грешка, како што ни се случи нам, вие ја затегнувате повеќе отколку што е потребно. Теренски ремен за редовна употреба Има универзална „кука“, во принцип ќе можеме да го поставиме скоро оној што го посакуваме, иако Realme сигурно ќе лансира различни ремени во текот на корисниот век на употреба на уредот.

Поврзување и сензори

Realme не објави јавно податоци во врска со процесорот, RAM меморијата и складирањето на овој Realme Watch. Во однос на второто, замислуваме дека е доволно да имаме различни прилагодливи сфери, барем земајќи предвид дека управувањето со мултимедијалната содржина е ограничено на далечинскиот управувач на синхронизираниот мобилен уред. За сето ова, го користи Bluetooth 5.0 со лесна врска преку Realme Link, за која се сеќаваме, е компатибилна и со Android и со iOS.

Таа има акцелерометар со три оски добро да го пресметаме движењето и да ги следиме нашите тренинзи што е можно поисцрпно. Во исто време го имаме и класикот сензор за отчукување на срцето и е надополнет со а сензор за сатурација на кислород во крв толку често овие денови. Неколку повеќе можности може да споменеме, немаме WiFi или GPS, очигледно забораваме на LTE или која било друга безжична технологија, но секако, станува збор за уред чија цена е смешна, Никој не можеше да ве праша апсолутно ништо повеќе од она што го имате во техничкиот дел. Вреди да се спомене дека неговиот брат „Про“ е способен да се геопозиционира GPS.

Екран и автономија

Најдовме панел на де 1,4 инчи, нуди вкупна резолуција од 320 х 320 пиксели, односно густина од 323 пиксели на инч. Изненадувачки е што резолуцијата е малку пониска од онаа на братот „Про“, нуди густина на пикселот значително поголема од онаа на „скапата“ верзија на уредот. Екранот нуди различни поставки за осветленост за својот LCD панел, на нашите тестови покажа повеќе од доволно За надворешна употреба од секаков вид, правилно бранејќи се и при прикажување содржина и при интеракција со неа, правилно реагира на физички интеракции.

Што се однесува до батеријата, имаме 315 mAh кои нудат теоретско време на работа според Realme од околу 12 дена, на нашите тестови стигнавме до десеттиот ден без проблеми, Иако нивоата ветени од брендот не се достигнати, тој сепак останува прилично близу, тоа ќе зависи од употребата на уредот од страна на секој корисник. Целосното полнење ќе ни одземе нешто повеќе од еден час.

Користете искуство

Најдовме уред што ги има основните функционалности добро обележани, дури и ако имате напреден паметен часовник, ќе знаете дека 90% од она што го користите е во ова Realme Watch 2, иако искуството, да, е јасно ефтино. Имаме систем за временска прогноза, повеќе од 90 различни видови обука и основни мерки за редовно следење на спортот, сето ова е прикажано во Realme Link, апликација која нуди резиме и прилично ограничен изглед, но што ќе ни овозможи брзо да ги менуваме сферите.

 • Временска прогноза (сè уште не е правилно преведена на шпански јазик)
 • Потсетници за хидратација
 • Пронајдете го режимот за телефон
 • Потсетници за движење
 • Далечински управувач на фотоапаратот
 • Потсетник за завршување на целта на дневниот чекор
 • Музичка контрола
 • Асистент за медитација
 • SpO2
 • Пулс

Уредот има IP68 отпорност на вода, Иако не е дизајниран да плива со него, тој ќе биде отпорен на основни прскања, така што ќе го издржи нашиот тренинг без никаков проблем.

Мислење на уредникот

Имаме, како што веќе рековме, нараквица што сака да биде часовник. Екранот има нешто поголем квадратен дизајн од вообичаеното, но функциите не одат подалеку од она што го нуди алтернативата по цена, Xiaomi Mi Band 6. Ако сакате уред со естетика на часовникот и основни функционалности, За 50 евра колку што чини, има неколку алтернативи како Realme Watch 2.

Добрите и лошите страни

Гледајте 2
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
55 a 49
 • 60%

 • Гледајте 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 60%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Conectividad
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.