Sailfish OS е алтернатива на Android за руската влада

едрилица

Руската влада се карактеризира во последните неколку години со одржување опасна опсесија со оперативните системи што редовно ги користи. Оваа опсесија се должи на фактот дека секој од нив доаѓа од САД, било да е тоа Виндоус, iOS или Андроид. Да се ​​обидат да ја избегнат таа зависност и да можат да знаат со сигурност дека не се шпионираат Преку можните задни врати што можат да ги имаат овие оперативни системи, руската влада започна неколку кампањи за употреба на Linux во неговите различни верзии. Овие кампањи се многу финансирани од владата и се чини дека почнуваат да вроди со плод.

Пред неколку недели руската влада ја смени стандардната апликација што ја користеше руската влада за да комуницира преку е-пошта, оставајќи го семоќниот Microsoft Outlook. Овој пилот тест во моментов се спроведува на 6.000 работни места, но доколку ги понуди ветените резултати, малку по малку ќе биде единствената апликација што ја користат институциите на руската влада за да комуницираат преку е-пошта.

Да комуницираме преку мобилни уреди, и Android и iOS се целосно исклучени, во корист на Sailfish OS, оперативен систем создаден од компанијата Jolla, основан од поранешни вработени во Nokia. Sailfish штотуку доби сертификација од руската влада како алтернатива на Android во рамките на институциите зависни од владата на земјата.

На овој начин Sailfish OS ќе биде основата врз која ќе започне да се гради a оперативен систем со отворен извор да се прилагоди според потребите на владитеБидејќи Русија не е единствената земја заинтересирана да ги чува безбедносните комуникации на своите највисоки функционери. Кина, Јужна Африка, Индија, Бразил се некои од нив земји кои исто така планираат да се префрлат на Sailfish OS во не толку далечна иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.