Ова е Galaxy Fold, смартфон што се преклопува на Samsung

Galaxy Fold

Samsung Unpacked настанот ни остава многу новости. Корејската фирма веќе ги претстави своите нови паметни телефони од висока класа. Меѓу овие модели го наоѓаме Galaxy Fold, првиот смартфон што се склопува на брендот. Телефон за кој со месеци слушаме гласини и конечно стана официјален. Значи, телефонот го знаеме во целост.

Овој Galaxy Fold станува првиот преклопен модел на пазарот, преземајќи го водството во однос на другите модели што ќе пристигнат во MWC. Тоа беше голем предизвик за Samsung. Врв на опсегот што исто така доаѓа со интересен дизајн. Што можеме да очекуваме од овој уред?

Во овие претходни денови, протекоа фотографии од уредот, плус некои од неговите спецификации. Значи, веќе може да добиеме идеја за тоа. Конечно, на овој настан на Самсунг во Сан Франциско можеме да научиме сè за овој долгоочекуван смартфон што се склопува на брендот.

Спецификации Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold

Самсунг се стреми да ја поврати својата лидерска позиција на пазарот на Андроид, на кој сè повеќе му се заканува унапредување на брендовите како што е Хуавеи. Затоа, оваа година тие ни оставаат со обновување на нивниот опсег. Првиот чекор е веќе направен со оваа нова Galaxy Fold. Неговите целосни спецификации се:

Технички спецификации Samsung Galaxy Fold
Бренд Samsung
Модел Galaxy Fold
Платформа Андроид 9 пита со еден кориснички интерфејс
Екран 4.6-инчен HD + Super AMOLED (21: 9) внатрешен дисплеј и 7.3-инчен QXGA + Dynamic AMOLED (4.2: 3) Infinity Flex дисплеј
Процесор Exynos 9820 / Snapdragon 855
Графичкиот процесор
RAM меморија 12 GB
Внатрешно складирање 512 GB UFS 3.0
Задна камера  16 MP f / 2.2, ултра широк агол 12 MP
Предна камера 10 MP f / 2.2. + 8 мегапиксели f / 1.9 сензор за длабочина и 10 MP f / 2.2 на капакот.
Conectividad Bluetooth 5.0 A-GPS GLONASS Wifi 802.11 ac USB-C 3.1
Други карактеристики Гироскоп за компас со страничен читач на отпечатоци, NFC
Batería 4.380 mAh
Димензии
тежина 200 грамови
цена САД долар 1980

Galaxy Fold: Смартфонот што преклопува Samsung е реален

Galaxy Fold

По многу шпекулации за овој телефон во овие месеци, тој конечно стана реален. Врв на опсегот повикан на револуција во пазарот на Android. Идејата на овој Galaxy Fold е да може да има уред кој има можност да се прилагоди на секакви ситуации. Кога е преклопен, може да се држи во дланката на раката и кога ќе се отвори, можете да гледате видеа на најдобар начин.

Samsung ја дефинираше оваа Galaxy Fold како a паметен телефон, таблет и камера во еден уред. Добар опис за овој модел. Мултитаскингот е неопходен за уредот, како што е прикажано на презентацијата. Затоа, Samsung ќе дозволи отворање на три апликации истовремено кога се користат во режим на таблет. Што ви овозможува лесно да ги користите најважните апликации истовремено на уредот.

За ова да биде можно, Samsung има работено со компании како Google и Microsoft во овој процес. Ова го прави многу полесно да го имате ова мултитаскинг на телефонот. Покрај тоа, корисникот ќе може да ја одреди големината што сака да ја користи во секој прозорец. Така, можете да направите поголеми во зависност од вашата потреба. Треба само да се истегнете на аглите. Воведен е и мултиактивниот прозорец, така што содржината на апликацијата е дозволено да остане статична, дури и ако уредот го преклопуваме или расплетуваме постојано. Многу удобно во овој поглед.

Galaxy Fold пристигнува со вкупно шест камери, како што потврди Самсунг во својата презентација. Три камери одзади, две одвнатре и една однапред. Значи, имате камери за секој агол со вашиот телефон. Фотографијата доби посебна важност во уредот. Така, можеме да фотографираме од кој било агол со тоа без никаков проблем. Тие комбинираат секаков вид на сензори, како што се широк агол и телефото. Така, можеме да фотографираме во сите видови ситуации со овој уред. Без сомнение, една од неговите јаки страни.

Батеријата беше уште еден важен аспект на телефонот. Бидејќи е тешко да се вметне батерија во модел како што е Galaxy Fold, кој се витка. Затоа, Samsung се одлучи за двојна батерија. Вкупниот капацитет на истиот е 4.380 mAh. Значи, постои добра автономија за уредот во секое време. За присуството на брзо полнење во него, во моментов немаме детали.

Цена и достапност

Галакси преклопете ги боите

Откако ќе бидат познати сите детали за оваа висока категорија на корејската марка, останува само да се знае кога ќе биде лансиран на пазарот. Имаше многу гласини за лансирање на овој Galaxy Fold на пазарот во овие месеци. Но, конечно, оваа информација е официјално позната.

Исто така, имаше многу гласини за цената на оваа висока цена и коментари. Ние само знаевме дека нема да биде ефтин паметен телефон. Но, за среќа, веќе ги имаме податоците што ни кажуваат повеќе за цената на овој Samsung Galaxy Fold. Дали тоа ќе биде или нема да биде поскапо од очекуваното?

Како што е научено на настанот, можеме очекувајте цена од 1.980 долари на овој висок крај. Тие се околу 1.750 евра за промена, иако цената во евра сè уште не е потврдена. Со тоа станува досега најскапиот смартфон на корејскиот бренд. Неговото лансирање ќе се одржи официјално на 26 април. Значи, мора да почекате неколку месеци додека не отиде во продавниците. Се очекува многу брзо да може да се резервира.

Е биде достапен во четири бои: сина, златна, црна и сребрена. Корисниците ќе можат да ја прилагодат областа на рамките во кои е преклопен уредот. Така, тие можат да ја изберат бојата што ја сакаат во оваа област на телефонот. Нешто што несомнено го прави уште повеќе премиум и ексклузивен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ренди oseозе dijo

    Вие сте брзи xD