Samsung Galaxy Note 10 Lite сега е достапен во Шпанија: цена, спецификации и споредба на остатокот од палетата

Белешка 10 Лајт

Корејската компанија на 11 февруари го претстави новиот опсег S за 2020 година, опсег крстен како Galaxy S20, S20 Pro и S20 Ultra, лансирање нова номенклатура, номенклатура што веројатно ќе дојде и во опсегот на Note што ќе оди од белешка 10 до белешка 20, a Опсег Забележете дека штотуку примивте нов член со презиме Лајт.

Зборот Lite отсекогаш бил поврзан и во терминали и во апликации, со верзии со помалку карактеристики, но кои ја зачувуваат суштината на терминалот. Со Galaxy Note 10 Lite, не наоѓаме терминал од овој опсег што ја одржува својата главна атракција: Пенкалото.

Белешка 10 Лајт

Galaxy Note 10 Lite, како што беше официјално претставен преку соопштение за јавноста минатиот јануари во рамките на CES што се одржа, уште една година, во Лас Вегас. Иако на почетокот гласините сугерираа дека овој терминал ќе биде наменет за азискиот пазар, главно Индија, за среќа тоа не беше случај и веќе можеме да го освоиме во некои европски земји, вклучувајќи ја и Шпанија. Во моментов немаме новости дали плановите за проширување на овој терминал минуваат низ Латинска Америка, но тоа е најверојатно.

Спецификации Galaxy Note 10 Lite

Белешка 10 Лајт

Екран 6.7-инчен Infinity-O AMOLED со FullHD + резолуција (2.400 x 1.080 пиксели)
Процесор Exynos 9810
меморија GB RAM меморија 6
Внатрешно складирање 128 GB внатрешна меморија може да се прошири преку mciroSD
Задни камери 12 MP f / 1.7 со технологија Dual Pixel + Широк агол од 12 MP f / 2.2 + Телефото објектив 12 MP f / 2.4
Предна камера 32 MP f / 2.0
Batería 4.500 mAh со 25 W брзо полнење
Андроид верзија Андроид 10 со OneUI 2.0 како слој за прилагодување
Otros NFC - Двоен опсег WiFi - Bluetooth 5.0 - S-Pen
Димензии 163.7 x 76.1 x 8.7 мм
тежина 198 грамови
цена 609 евра

Што ни нуди Galaxy Note 10 Lite

Белешка 10 Лајт

Ако Самсунг планираше да започне опсег на белешки за сите буџети, тој мораше да започне намалете ги трошоците додека го одржувате вообичаениот квалитет на вашите производи, така што промените се внатре. Процесорот, Exynos 9810, е истиот процесор што Samsung го користеше и во Galaxy S9 и во Galaxy Note 9, процесор кој денес работи како привлечност и нуди фантастични перформанси.

RAM меморија паѓа на 6 GB RAM меморија, повеќе од доволно ако земеме предвид дека овој модел не е компатибилен со 5G мрежите, бидејќи тоа ќе ја поскапи неговата цена. Единствената достапна внатрешна меморија од 128 GB, простор што исто така можеме да го прошириме со помош на microSD картичка.

Во фотографскиот дел, наоѓаме три камери: главна 12 mpx, широк агол 12 mpx и телефото 12 mpx. Предната камера, сместена во горниот центар на екранот (во опсегот Note 10 се наоѓа во горниот десен дел) достигнува 32 mpx. Хит на пазарот со Андроид 10 и слојот за прилагодување Samsung One UI 2.0 и тоа го прави за 609 евра.

Galaxy Note 10 Lite vs Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 10+

Белешка 10 споредба на опсегот

Galaxy Note Lite Галакси Забелешка 10 Галакси Ноут 10 Плус
Платформа Андроид 10 со OneUI 2.0 како слој за прилагодување Андроид 9.0 пита со еден кориснички интерфејс како слој за прилагодување Андроид 9.0 пита со еден кориснички интерфејс како слој за прилагодување
Екран 6.7-инчен Infinity-O AMOLED со FullHD + резолуција (2.400 x 1.080 пиксели) 6.3-инчен AMOLED Infinity-O со резолуција 2280 x 1080 пиксели (401 PPP) 6.8-инчен AMOLED Infinity-O со резолуција 3040 x 1440 пиксели (498 PPP)
Процесор Exynos 9810 Exynos 9825 / Snapdragon 855 Exynos 9825 / Snapdragon 855
RAM меморија 6 GB 8 GB 12 GB
Внатрешно складирање 128 GB внатрешна меморија може да се прошири преку mciroSD 256 GB 256 и 512 GB (може да се прошири со microSD до 1 ТБ)
Задна камера 12 MP f / 1.7 со технологија Dual Pixel + Широк агол од 12 MP f / 2.2 + Телефото објектив 12 MP f / 2.4 Ултра широк агол (123º) со сензор од 16 MP и бленда f / 2.2 + широк агол (77º) со 12 MP и променлива решетка меѓу 1.5 и 2.4 + 12 MP сензор со оптички зум и отвор на отвор f / 2.1 Ултра широк агол (123º) со сензор од 16 MP и отвор на отвор f / 2.2 + широк агол (77 with) со 12 MP и променлива решетка меѓу 1.5 и 2.4 + 12 MP сензор со оптички зум и отвор на отвор f / 2.1 + сензор ToF со VGA
Предна камера 32 MP f / 2.0 со автоматски фокус и агол на фотографирање од 80 степени 10 MP со отвор на отвор f / 2.2 со автоматски фокус и агол на фотографирање од 80 степени 10 MP со отвор на отвор f / 2.2 со автоматски фокус и агол на фотографирање од 80 степени
Conectividad G / LTE Bluetooth 5.0 WiFi 802.11 a / c GPS GLONASS 4G / LTE Bluetooth 5.0 WiFi 802.11 a / c GPS ГЛОНАСС 4G / LTE Bluetooth 5.0 WiFi 802.11 a / c GPS ГЛОНАСС
Otros Страничен сензор за отпечатоци - NFC Сензор за отпечатоци вграден во екранот NFC Отклучување со лице Сензор за отпечатоци вграден во екранот NFC Отклучување со лице
Batería 4.500 mAh со 25 W брзо полнење 3.500 mAh со 25W брзо полнење 4.300 mAh со 45 W брзо полнење
Димензии 163.7 x 76.1 x 8.7 мм 151 x 71.8 x 7.9 мм 162.3 x 77.2 x 7.9 мм
тежина 198 грамови 167 грамови 198 грама
Официјална цена 609 евра 959 евра Од 1.109 евра

Дали вреди Galaxy Note 10 lite?

Да Овде би можеле да го завршиме резимето што ќе го детализирам подолу за да ги објаснам причините зошто го сметам тоа Galaxy Note 10 Lite е одлична опција денес, и покрај разликите што можеме да ги најдеме со неговите двајца постари браќа.

Поени во корист

 • Екран Екранот на Galaxy Note 10 Lite достигнува 6,7 инчи, само 0,1 инчи помал од Note 10+. Покрај тоа, тој ни нуди поголема резолуција од белешката 10, но пониска од белешката 10+, резолуција повеќе од доволна за ден за ден и дека тешко дека ќе забележиме разлика.
 • Складирање. Достапната меморија во верзијата Lite е 128 GB, повеќе од доволно простор за 90% од корисниците. Ако го користите паметниот телефон за снимање видеа и просторот е премал за вас, можете да го проширите просторот за користење со картички microSD.
 • Пенкало. Опсегот Note на Samsung е единствениот што ни нуди игла што навистина работи и има вистинска корисност благодарение на интеграцијата со слојот за прилагодување на Samsung. Исто така, ако отсекогаш сте сакале да имате белешка за S Pen и не сте можеле да си го дозволите тоа, сега немате изговор.
 • Батерија. Note 10 Lite ни нуди поголем капацитет на батеријата од Note 10+, достигнувајќи 4.500 mAh, така што ќе имаме повеќе од доволно батерија за интензивно користење на терминалот.
 • Цена Додека единствената достапна верзија на опсегот Забелешка 10 Lite е достапна за 599 евра на Амазон, Note 10 започнува од 959 евра (700 евра во Амазон) и белешката 10+ за 1.109 евра (954 евра во Амазон) Исто така, ако имаме малку трпеливост и почекаме неколку месеци, најверојатно можеме да го најдеме Note 10 Lite за помалку од 500 евра на Амазон.

Негативни поени

 • Процесор. Процесорот, како што коментирав погоре, е истиот што може да го најдеме кај Galaxy S9 и Note 9, процесор кој треба да наполни две години, но кој ни нуди доста добри перформанси за времето што го има.
 • Камери. Камерите што ги наоѓаме во оваа верзија не ни нудат ист квалитет и резолуција како и нивните постари браќа, тие се исти што ги наоѓаме во Galaxy S10, но тие се повеќе од доволни за секојдневниот живот на секој.
 • RAM меморија. Со 5G верзиите што Samsung ги лансира на пазарот управуваат со поголема количина RAM меморија, поради системските побарувања. Во овој случај, и бидејќи Galaxy Note 10 Lite е достапен само во 4G верзија, RAM меморијата е ограничена на 6 GB, иако повеќе од доволно за ден за ден.

Заклучок

Белешка 10 Лајт

Опсегот на белешката отсекогаш бил предмет на желба на многу корисници но неговата висока цена излегуваше од контрола. Со оваа нова гама, Самсунг сака да ја привлече оваа публика, но на патот треба да направите жртви во однос на моќноста и перформансите, најскапите аспекти, заедно со екранот на уредот.

Ако имате буџет од 600 евра за обновување на вашиот паметен телефон и сакате или имате потреба од S Pen, единствената опција на пазарот е Note 10 Lite. Ако, пак, сакате да уживате во најновите процесори, екрани, складирање, меморија и други на пазарот, има и други поинтересни опции за истата цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.