Samsung Galaxy Note 7 е реалност ... официјализирана

галаксија-нота-7

Во моментов се одржува официјален настан на Самсунг на кој корејската компанија ги претставува своите нови производи. Производи за кои некои од нас не се свесни, но за кои другите веќе чекаат, како што е познатиот Samsung Galaxy Note 7. Новиот Фаблетот Самсунг е веќе реалност што сите ја знаевме и дека Самсунг го официјализира, но на прилично нетипичен начин како што можеме да видиме.

Во овој чин уредот не е именуван до крајотДо тогаш се водеше детална дискусија за елементите и одликите што ги има овој нов фаблет Самсунг, минувајќи низ неговите функции, па дури и зборувајќи за можните додатоци што ќе ги има фаблетот. Откако ова беше заклучено, извршниот директор на Samsung го претстави новиот Samsung Galaxy Note 7.

Samsung Galaxy Note 7

Спецификации на Samsung Galaxy Note 7

 • Samsung Exynos 8890 на 2,3 Ghz.
 • 4 GB рам
 • 5,7-инчен SuperAMOLED екран со резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели.
 • 64 GB внатрешна меморија што може да се прошири до 256 GB преку микрос-слот.
 • Батерија од 3.500 mAh.
 • Андроид 6
 • Задна камера од 12 MP со оптички стабилизатор на слика и решетка f / 1.7
 • Предна камера од 5 MP
 • Отпорен на вода, до 1,5 m. 30 минути.
 • Закривен екран.
 • Подобрен S-Pen со двојно копче што се поврзува со Galaxy Note 7.
 • 4G LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11ac (2.4, 5GHz), NFC, Ирис скенер, сензор за отпечатоци и USB-C
 • 153 x 73.9 x 7.9 mm и 169 gr.

Безбедност, силна точка на Samsung Galaxy Note 7

Новиот фаблет Самсунг ќе има максимална безбедност што моментално се наоѓа на пазарот. Оваа безбедност не само што се нуди преку сензорот за отпечатоци што го има уредот, но и преку скенерот за ириса што го вградува новиот Samsung Galaxy Note 7 и ќе биде компатибилен со останатите безбедносни алатки и функции на уредот што ги вградува Android 6 и идниот Android 7. Покрај тоа, вградена е безбедна папка (дел од внатрешната меморија) каде што може да зачува кој било документ што ќе остане безбеден од странци во терминалот преку неговата висока енкрипција и новата безбедносна технологија, Samsung Pass. До ова место можеме да пристапиме само преку скенерот за ириса, сензорот за отпечатоци и кодот создаден со S-Pen.

Белешка 7 Скенер за ирис

Samsung Galaxy Note 7 го одржува дизајнот на Samsung Galaxy S7 Edge, дизајн кој доаѓа со закривен екран од двете страни, но во овој случај имаме поголем екран, дисплеј со висока резолуција од 5,7 инчи. Овој екран ќе има одличен придружник, ново S Pen што ќе направи продуктивноста на сопствениците на овој уред радикално да се промени. Во моментов новото S Pen е изменето до точка од 1,7 mm во дебелина на врвот до 0,6 mm во дебелина. Покрај тоа, само со допирање на екранот, ова ново S Pen ќе го активира Нови карактеристики во TouchWiz и Samsung Galaxy Note 7. Многу е кажано за новиот интерфејс и се чини дека во овој Samsung Galaxy Note 7 ќе го имаме на генерализиран начин, односно ќе биде во сите модели и варијанти на Samsung Galaxy Note 7. За жал немаме ништо за можното свиткување на игла, иако видовме дека може да работи како потпора на фаблетот.

Samsung Галакси Забелешка 7

Друг новитет што Самгунс Галакси Ноут 7 го носи во асортиманот е отпорност на вода што ги имаат другите модели на семејството С7 и што ја носи и оваа белешка, иако тоа ќе биде истиот сертификат што го има моментално Samsung Galaxy S7 Edge, така што нема да биде водоотпорен како што би сакале некои корисници. Samsung не кажа ништо за тоа, но едно првите тестови што ќе ги помине овој уред ќе бидат IP68 сертификатите Па, многу сопственици на Galaxy S7 Edge не се задоволни од водоотпорноста на нивните уреди.

S Pen и Galaxy Note 7

Овој фаблет нема да биде ориентиран само кон деловниот свет. Исто така, тоа ќе биде уред за забава каде што S Pen може да функционира како поддршка за уредот, нешто за што многу се зборуваше и Samsung го покажа само „поминувајќи“ во презентацијата, но се чини дека работи. Galaxy Note 7 ќе понуди HDR на своите слики, голем опсег на видео игри и Компатибилност со вулкан. Што се однесува до камерата, овој нов уред ја нема истата камера како Samsung Galaxy S7 Edge, но нуди подобрена камера со поголема резолуција на сликите. Ова го прави уредот да бара големо внатрешно складирање. Значи, има новиот Samsung Galaxy Note 7 64 GB внатрешна меморија може проширете до 256 Gb преку слотот за микросд.

Автономијата е подобрена благодарение на USB-C и неговата нова голема батерија

Безжично полнење или поточно автономија е уште една интересна точка. Samsung Galaxy Note 7 има еден излез usb-C тоа ќе овозможи брзо полнење, но исто така можеме да го промениме и за безжично полнење. Во секој случај имаме батерија од 3.500 mAh тоа ќе нè натера да заборавиме да го наплаќаме мобилниот телефон подолго време. Брзото полнење на овој уред е сè уште Брз полнење 2.0, застарена технологија на Qualcomm, но тоа дава многу добри резултати кај Samsung Galaxy S7 и дека од овој нов фаблет се очекуваат големи работи овој има USB-C приклучок а Galaxy S7 не.

Новиот Samsung Galaxy Note 7 нема да ја чека IFA во Берлин, но ќе пристигне на пазарот пред тоа, поточно следниот 19 август, иако сè уште не ја знаеме цената што ќе ја има овој нов терминал на Samsung.

Samsung Galazy Note 7 вода

Први впечатоци за овој нов Samsung Galaxy Note 7

Сите очекуваа многу повеќе од овој нов фаблет, не залудно самиот Самсунг го прескокна нумерирањето, за кое интуираше дека е подобар модел, но како што многумина предупредуваа, Samsung Galaxy Note 7 е сè уште витаминизиран Samsung Galaxy S7 Edge. Фаблет кој вклучува некои работи што Samsung мора да ги има вклучено во Galaxy S7 Edge, како што е USB-C приклучокот или скенерот за ирис. Во секој случај, очигледно досега, мислам дека Samsung Galaxy Note 7 ќе биде уред кој ќе зачуди многумина, не само за можните перформанси, туку и за останатите елементи, нешто што ќе го направи да заборавиме на 6 GB рам тоа нема Батерија од 4.000 mAh Исто така, нема или S Pen што се витка .... Елементи што многумина ќе ги промашат и што нема да ги видиме, барем во овој модел. Но, најстрашното прашање или факт за крајниот корисник ќе биде Колку ќе вреди овој Samsung Galaxy Note 7? Y Дали навистина вреди разликата во цената помеѓу Galaxy Note 7 и останатите уреди на Samsung или мобилни телефони на пазарот? Што мислиш?

[Ажурирај]

Новиот Samsung Galaxy Note 7 ќе се најде во продажба за 849 евра, нешто повисоко ако се повикаме на долари, што ќе биде валута со која најпрво ќе можеме да го купиме овој фаблет. Што се однесува до екранот, во овој случај тој ќе го користи новиот Gorilla Glass 5, технологија што другите модели на Samsung не ја користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.