Samsung Galaxy Note 9 наспроти iPhone X наспроти Huawei P20 Pro

За неколку часа, новиот предводник на корејската компанија Самсунг е веќе официјализиран. Galaxy Note 9 пристигнува на пазарот за уште еднаш да стане референца што ќе ја следат сите оние производители кои продолжуваат да се обидуваат да лансираат паметен телефон придружен со пенкало на пазарот, нешто што многумина се обидоа, но никој друг освен Самсунг не успеа.

Откако ќе ги дознаеме спецификациите на Galaxy Note 9, време е да ги споредиме со најдиректните ривали, како што се водечките терминали на Apple и Huawei, кои заедно со Samsung, се тројцата производители што продаваат најмногу паметни телефони ширум светот. Тука ви покажуваме а споредба помеѓу Samsung Galaxy Note 9, iPhone X и Huawei P20 Pro.


Галакси Забелешка 9 iPhone X Huawei P20 Pro
Големина X x 161.9 76.4 8.8 mm X x 144 71 7.7 mm X x 155 78 8.2 mm
тежина 201 грамови 174 грамови 190 грамови
Екран 6.4-инчен QuadHD + Супер амолиран 2960 x 1440 пиксели (516 dpi) 5.8 инчи OLED 2.436 x 1.125 (458 dpi) 6.1-инчен амолиран 2.240 x 1.080 (408 dpi)
Отпорност на вода / прашина IP68 IP67 IP67
Процесор Серија Exynos 9 9810: 10 nm. 64 бита Копроцесор за движење A11 Bionic + M11. 64 бита HiSilicon Kirin 970 + 64-битна НПУ
складирање 128 GB / 512 GB 64 GB / 256 GB 128 GB
RAM меморија 6 GB / 8 GB 3 GB 6 GB
MicroSD Да до 512 GB НЕ Si
Задна камера 12 пратеници Двоен пиксел AF - OIS - променлива решетка f / 1.5-2.4 - широк агол + 12 MP телефото - f / 2.4 Широк агол од 12 MP f / 1.8 + телефото f / 12 MP 2.4 MP - двоен OIS - оптичко зумирање 40 MP (RGB) f / 1.8 + 20 MP (B / W) f / 1.6 + 8 MP tele f / 2.4 - 5x хибриден зум
Фронтална камера 8 пратеници AF Бленда F / 1.7 Бленда од 8 MP f / 2.4 24 пратеници Бленда F / 2.0
Batería 4.000 mAh. Брзо безжично полнење 2.716 mAh. Брзо безжично полнење 4.000 mAh Брзо и безжично полнење
Бенефиции Сензор за отпечатоци - Сензор за отчукувања на срцето - Препознавање лице - Препознавање на ирис. Ново Пенкало (Bluetooth). Нокс безбедносен систем Лична карта - 3Д допир Сензор за отпечатоци - Звучници Doly Atmos - Препознавање лице
Цени 1.008 евра Верзија од 128 GB / 1.259 евра Верзија од 512 GB 1.159 евра Верзија од 64 GB / 1.329 евра Верзија од 256 GB 779 евра

Споредба на екранот

Samsung Galaxy Note 9 се издвојува по гигантскиот 6,4-инчен екран (порасна за 0,1 инчи во споредба со Note 8), исто така, не наоѓаме никаков изрез, исто така наречен изрез. Додека iPhone X ни го нуди најмалиот екран, 5,8 инчи, Huawei P20 Pro достигнува 6,1 инчи, но како и моделот на Apple, тој ни покажува мал изрез на горниот дел од екранот, иако со помала големина отколку што ни нуди iPhone X.

Ако зборуваме за резолуција, Galaxy Note 9 ја добива битката, од нејзината Супер амолиран екран со сооднос од 18.5: 9 достигнува 2.960 x 1.440 со густина од 516. IPhone X, со формат на екран во форма на OLED 19,5: 9 достигнува 2.436 x 1.125, додека starвездениот терминал на Huawei, P20 Pro со 6,1-инчен екран и формат 18,7: 9, ние нуди резолуција од 2.240 x 1.080.

Перформанси

Huawei Kirin 970

Оваа споредба е особено впечатлива, бидејќи тројцата производители избраа да имплементираат свој процесор во терминалите што ги споредуваме. Samsung се одлучи за Exynos 9810, Apple за A11 Bionic и Huawei за Kirin 970. Единствените модели кои навистина можеме да се споредуваме, тие се Note 9 и P20 Pro, бидејќи и со двајцата управува Андроид.

Моделот Самсунг ни нуди повисоки перформанси од моделот на азиската фирма. Иако е точно дека според одредниците, процесорот iPhone A11 ни нуди многу повисоки броеви од моделите Samsung и Huawei, ние мора да земеме предвид дека тие управуваат со различни оперативни системи, па резултатите тие никогаш не можат да станат референца за разгледување.

El Galaxy Note 9 излегува на пазарот во две верзии од 6 и 8 GB RAM меморија. Моделот со капацитет од 128 GB е достапен со 6 GB RAM меморија, додека моделот за складирање 512 GB ќе се појави на пазарот со 8 GB меморија.

IPhone X, достапен во верзии 64 и 256 GB, ни нуди само 3 GB RAM меморија, како Huawei P20 Pro, модел што е достапен само со 6 GB RAM конфигурација и 128 GB простор.

Задна камера

Фотографскиот дел стана еден од приоритетите за повеќето производители, како и за корисниците, бидејќи компактните фотоапарати веќе не се опција кога станува збор за снимање на нашите спомени. Практично од првите модели, камерата на iPhone, генерално, беше референцата што требаше да се следи, но во последните две години, квалитетот што ни го понуди е широко надминат од терминалите на Samsung, особено опсегот S, а подоцна и од опсегот Note.

Сепак, не можеме да го оставиме Huawei настрана, производител кој исто така вложи многу време и пари да понуди систем за фотографија многу сличен на оној што го нудат врвните терминали на Самсунг. Huawei не само што се обложи на квалитетот на своите сензори, туку и ја претера резолуцијата на фотографиите што можеме да ги направиме со P20 Pro.

Galaxy Note 9 ни нуди систем на задна двојна камера од 12 mpx, со а променлива решетка од f / 1,5 до f / 2,4 со оптички стабилизатор. IPhone X исто така ни нуди систем за двојна задна камера од 12 mpx со фиксна решетка од f / 1.8 и f / 2.4 во секоја од леќите. Интегрира и систем за оптичка стабилизација и оптичко зумирање со две зголемувања.

Huawei P20 Pro, стана првиот терминал што ни нуди систем за тројна камера. Од една страна наоѓаме црно-бел сензор од 20 mpx, друг RGB 40 mpx со оптички стабилизатор и еден повеќе од 8 mpx кој ни нуди 3х оптички зум и оптички стабилизатор.

Предна камера

Во последниве години, и оттогаш Инстаграм ќе престане да биде социјална мрежа на фотографии со јадења со храна, предната камера започна да има поголема улога во терминалот. Големите тројца производители го земаат предвид ова и не го занемаруваат овој дел.

Note 9 ни нуди предна камера од 8 mpx со автоматски фокус и бленда од f / 1,7, што е терминалот што се нудат подобри резултати во услови на слаба осветленост. Apple имплементираше камера од 7 mpx со бленда f / 2.2, додека Huawei ни овозможува да правиме селфи со резолуција до 24 mpx со отвор f / 2.0.

Отворот на фотоапаратот е нешто што секогаш мора да ги земеме предвид при изборот на модел на паметен телефон или другБидејќи е помал бројот, толку повеќе светло ќе влезе во леќата и ќе биде потребно помалку време за снимање, спречувајќи слики да бидат нејасни (ако има движење), премногу зрнести или премногу темни.

Стил да, стилус не

Потребно е Samsung да биде принуден отстранете го Galaxy Note 7, поради проблемите со батеријата што ги генерираше и кои предизвикаа необична страв, така што корејската компанија ни покажа дека корисникот кој е од Note, е од Note. Штом ќе се навикнете да комуницирате со S Pen на Note, не можете да го оставите зад себе.

Како што споменав на почетокот на овој напис, некои производители се обидоа да лансираат алтернативи на Samsung Note, како што се LG и Motorola, но тие имаа толку мал успех на пазарот што практично поминале незабележано.

Во последниве години, видовме како големината на екраните значително порасна, претворајќи ги терминалите во уреди со кои секој пат потешко е да се комуницира со една рака. Можноста тоа да го сторите со игла, покрај функционалностите што ни ги нуди S Pen, го направија овој терминал единствена опција на пазарот што навистина вреди, и покрај неговата цена.

S Pen на Note 9 не само што ни нуди типични функции за да можеме да правиме прибелешки на екранот додека е исклучен, да отсечеме дел од екранот и да го споделиме ... туку и благодарение на технологијата Bluetooth наоѓаме внатре, ни овозможува да го користиме како далечински управувач да контролира репродукција на видео и фотографии, како и музика.

Бои

Друг фактор што некои корисници го земаат предвид при купувањето терминал, покрај квалитетот што камерата може да ни го понуди, се наоѓа и во боите во кои е достапен терминалот.

Бои на Samsung Galaxy Note 9

 • Полноќно црно,
 • Океано сино. Достапно само во верзија со 512 GB простор и 8 GB RAM меморија.
 • Лаванда Виолетова

Бои на iPhone X

 • Плата
 • Просторно сиво

Бои на Huawei P20 Pro

 • Црна
 • Синоќа на полноќ
 • Самракот

Алтернативи на големата тројка

La бренд сликата Тоа е елемент што многумина од нас го земаат предвид при купување на кој било производ, сè додека тоа го дозволуваат џебовите. Самсунг, Епл и Хуавеи станаа брендови што ги знаат многу корисници со малку познавање на технологијата, па оттука тие се трите компании што продаваат најмногу паметни телефони во светот. Но, тие не се единствените.

На пазарот можеме да најдеме подеднакво валидни алтернативи, по слични или поевтини цени. Некои алтернативи што во моментов се достапни на пазарот за Note 9, iPhone X и Huawei P20 Pro се наоѓаат во OnePlus 6, LG G7 ThingQ, Xioami Mi 8 па дури и Google Pixel 2 XL.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.