Samsung Galaxy S6 Edge: моќен и заоблен телефон

Во последните денови благодарение на Самсунг Шпанија имавме можност за детално тестирајте го и анализирајте го новиот Galaxy S6 Edge. Овој терминал беше претставен на Светскиот мобилен конгрес во Барселона и за кратко време на пазарот успеа да постигне добри бројки за продажба, делумно поради неговиот револуционерен дизајн и бидејќи како би можело да биде поинаку, станува збор за паметен телефон кој комбинира огромна напојување, со извонредна камера, исто така со некои други опции и функции.

Во оваа статија ќе се обидеме детално да го анализираме овој Samsung Galaxy S6 Edge, да ги покажеме повеќето опции и, исто така, да ви дадеме наше мислење за терминалот откако ќе го тестиравте неколку недели.

Дизајн

Samsung

Овој Samsung Galaxy S6 Edge има дизајн кој привлекува внимание веднаш штом се отвори кутијата во која е доставен. И дали е тоа негово екран со две заоблени области од двете страни веќе е одлична иновација во однос на дизајнот. Покрај тоа, терминалот е целосно вграден во материјали за кои би можеле да кажеме дека се оние што треба да се користат во секој паметен телефон што сака да добие место во таканаречениот опсег за високи модели.

Една од главните карактеристики што привлекува внимание во однос на дизајнот е единичното тело, оставајќи ја зад себе можноста за отстранување на батеријата што ја видовме на претходните терминали од серијата Galaxy S.

И екранот и задниот дел се покриени со заштитата Gorilla Glass 4, што му дава важен отпор, иако металните рабови што го опкружуваат овој Galaxy S6 Edge се гребење и го оштетуваат месото како што ќе објасниме подоцна и може да видите.

На предната страна го наоѓаме и копчето Home, што е карактеристично за повеќето смартфони на Samsung, кои исто така овој пат имаат функција повеќе од својата, и со звучникот на горниот дел. На левата страна има копчиња за зголемување и намалување на јачината на звукот. Само на спротивната страна, ќе се појави копчето за заклучување на екранот.

На дното на овој S6 Edge ќе го најдеме терминалниот звучник, со влезот на слушалките и со приклучокот за полнење. Го привлекува вниманието кон овој долен дел кој многу личи на iPhone 6. На следната слика можете да го видите овој сличен дизајн, како и малите гребнатини кои се случуваат на терминалот скоро случајно и без објаснување.

Samsung

Единствената негативна точка во врска со овој дизајн на S6 Edge, што е апсолутно спектакуларен, е тоа нејзината задна камера се држи малку, оставајќи впечаток дека ќе се расипе секогаш кога ќе ја поставиме на површина. Многу производители се обидуваат да направат да се истакне нивната камера, но ова не изгледа како каприц, туку неопходност, која, за жал, скоро никој не ја сака, а ниту нас.

Карактеристики и спецификации

Пред сè, ќе направиме брз преглед на главните карактеристики и спецификации на терминалот;

 • Димензии: 142.1 x 70.1 x 7 mm
 • Тежина: 132 грама
 • 5.1-инчен Super AMOLED дисплеј со резолуција од 1440 x 2560 пиксели (577 PPI)
 • Заштита на екранот и грбот Corning Gorilla Glass 4
 • Exynos 7420: Quad-core Cortex-A53 1.5 GHz + Cortex-A57 quad-core 2.1 GHz
 • 3 GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32/64 / 128 GB
 • 16 мегапикселна главна камера и 5 мегапикселна предна камера
 • Читач на отпечатоци
 • НаноСИМ картичка
 • Конектор MicroUSB со USB 2.0
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac двојна опсег
 • GPS, ГЛОНАСС, Bluetooth 4.1, NFC, инфрацрвена порта, акцелерометар, сензор за близина, жироскоп
 • Android Lollipop 5.0.2 оперативен систем од фабрика
 • Батерија од 2600 mAh

Погледнувајќи ги карактеристиките и спецификациите, малку луѓе ќе пропуштат нешто во однос на хардверот, иако може да биде зачудувачки што процесорот не го носи потписот на Qualcomm, но овој пат користеше процесор за сопствено производство, кој после тестови тоа е повеќе од што се очекува.

Многу е зачудувачки што овој Galaxy S6 Edge нема отстранлива батерија како што имаа сите предводници на Samsung досега или можност за проширување на внатрешното складирање со помош на microSD картичка.

И покрај фактот дека Самсунг се оправда на илјада и еден начин за овие две значајни отсуства, причината е јасна и се должи на дизајнот. За да се постигне импресивниот дизајн на терминалот, беше потребно да се елиминира слотот за микро SD-картичката (нано-СИМ-картичката е вметната од горниот дел каде што останува малку простор) и можноста за отстранување на батеријата. Сигурно ќе беше тешко да се добие таков убав финиш на страните и на задниот дел ако беше дадена опција за отстранување на задниот капак.

Екран

Samsung

Екранот е несомнено една од предностите на овој Samsung Galaxy S6 edge и тоа е што покрај неговата резолуција или квалитет на слика што ги нуди, тоа се должи и на неговиот дизајн со по две кривини од секоја страна, кои иако ги немаат премногу алатка тие нудат нов концепт.

Почнувајќи од почетокот, треба да го знаете тоа Се соочуваме со Супер АМОЛЕД панел што Самсунг успеа многу да го подобри се додека сликата што ја перцепираме не биде со непобедлив квалитет. Осветленоста и бојата на екранот се со огромен квалитет, иако продолжуваме да гледаме како зелената боја може да преовладува премногу. Исто така, ако сакаме да бараме негативна точка, треба да укажеме на промената на боите што се јавува кога го менуваме аголот на гледање.

Секако дека не можевме да ги пропуштиме тие две странични кривини. Оној од десната страна ги извршува функциите на екранот, крстен со името на работ и што ќе ни понуди малку можности, но доколку ги има. Следно, ние ќе ви покажеме што можеме да направиме и да видиме на овој втор екран;

Samsung Galaxy S6 Edge

 • Директен пристап до омилените контакти што можеме сами да ги решиме. Оваа опција е крстена со името на People Edge
 • Ажурирани информации преку разни ленти за известување што можеме да ги преземеме. Можеме да ги видиме најновите новости или резултатите од денот на фудбалот
 • Осветлување на екранот на работ. Со оваа опција, секогаш кога ќе добиеме повик или СМС, овој екран ќе се вклучи, оставајќи го главниот исклучен.
 • Ноќен часовник. Со активирање на оваа опција и избор на одредени часови можеме да видиме како се прикажува часовник на овој екран. Главниот екран нема да биде вклучен додека е

Камера

Samsung

Ако екранот е една од предностите на овој Galaxy S6 Edge, камерата е можеби најдобриот аспект на овој терминал. И работата е што наоѓаме задна камера од 16 мегапиксели која ни нуди слики со огромен квалитет како резултат и исто така со бои кои се многу верни на реалноста, нешто што не се случува со камерите на другите терминали на пазарот.

Во оваа прилика и за да не навлегуваме во премногу технички податоци, што многу малку од нас ги разбираат, решивме да примениме една популарна изрека која вели дека „една слика вреди илјада зборови“ и да ви покажеме неколку слики направени со камера на овој S6 раб за да можете сами да го видите квалитетот на фотоапаратот.

A Подолу ви прикажуваме мала галерија од слики направени со овој Samsung Galaxy S6 Edge;

Покрај тоа, не можевме да ја заборавиме предната камера, 8 мегапиксели, и дека иако нема ист квалитет како и задната, како што е тотално нормално, тоа ни овозможува да правиме селфи со висок квалитет, на пример.

софтвер

Како што веќе рековме претходно, во овој Galaxy S6 edge го наоѓаме оперативниот систем Андроид во неговата верзија 5.0.2 на Android Lollipop, иако како и кај сите паметни телефони на Самсунг, тој е придружен со слојот за прилагодување TouchWiz што многу се подобри во последно време за да се покаже на овој терминал како многу добра опција.

Неколку детали може да бидат дадени во овој дел и сите го знаеме Android Lollipop и самиот слој за персонализација на Samsung. Се разбира, можеме да ви кажеме дека за разлика од другите прилики, навигацијата низ менијата и воопшто низ целиот интерфејс е многу брза и без проблеми што ги видовме во други прилики и на други терминали.

Samsung не само што заврши одлична работа во дизајнот на овој S6, туку исто така направија софтверот да работи како привлечност.

Batería

Доколку Самсунг постигнеше батерија што ни нуди поголема автономија, може да зборуваме за најдобриот паметен телефон на пазарот без сомнение, но за жал батеријата е единствената, но можеби дека можеме да го ставиме овој Galaxy S6 edge.

И, тоа е дека неговата батерија од 2.600 mAh во комбинација со Exynos процесорот е нешто подолу, не само она што го очекувавме, туку и во споредба со другите терминали на пазарот и кои припаѓаат на т.н. high-end.

Траењето на батеријата на овој S6 раб не е лошо, дозволувајќи ни да стигнеме до крајот на денот без да го притиснеме премногу, но можеби очекувавме нешто повеќе и дека можеме да имаме поголема автономија. Сепак, дизајнот на овој паметен телефон сигурно не дозволил чуда.

Su 2.600 mAh батерија Се чини дека е јасно кратко, иако не можеме да дешифрираме ако малата автономија се должи на нешто кратката батерија или на неефикасното трошење на истата од страна на новиот процесор.

Несомнено, и доколку Samsung има намера да продолжи со лансирање на уреди со работ на пазарот, тој мора да работи на подобрување на батеријата, така што ќе ни понуди поголема автономија од онаа што ја нуди овој S6 edge, кој без да биде лош не е извонреден како скоро сè. во овој терминал.

Лично мислење по две недели употреба

Бидејќи беше претставен Samsung Galaxy S6 Edge на последниот Конгрес за мобилни зборови што се одржа во Барселона, јас сакав да можам да го тестирам и исцедам овој мобилен уред. Го имав видено, допрено и користено неколку минути во разни специјализирани продавници, но нема многу врска со тоа да можам да го користам подолг временски период.

На ниво на дизајн, мислам дека можам да кажам дека во моментов нема смартфон на пазарот толку добро завршен и толку убав. Вадењето на овој S6 Edge од џеб ги остава без зборови сите околу вас, но исто така е многу удобно во рака и скапоцено за неговиот сопственик.

Како и секогаш, тука се и неговите негативни страни. И, тоа е дека за мојот вкус тоа е терминал со премногу мал екран, за мене сум навикнат на мобилни телефони на последните екрани од 5,5 инчи или повеќе. Кривата на нејзините страни исто така не заврши воопшто со убедување и е дека покрај тоа што има малку намени, мислам дека не ви дозволува, на пример, да читате содржина во одредени прилики на сосема удобен начин. Може да потрае повеќе од две недели да се навикнете на кривините или да бидете премногу барајќи корисник.

Батеријата е уште една од слабостите на овој терминал и е дека иако не е, да речеме лошо, можеби нема да биде доволно за да се достигне крајот на денот, ако го исцедиме овој Galaxy S6 Edge во голема мера.

Конечно, ако она што ни се допаѓа е да правиме квалитетни фотографии, а нас не ни е гајле за батеријата, нејзиниот дизајн или што било друго, без сомнение овој S6 Edge ќе ни овозможи да направиме вистинска магија со неговата камера.

Моето целокупно мислење е дека се соочуваме со извонреден терминал, со камера со регистарска табличка, иако со цена што е далеку од буџетот што многу корисници треба да го потрошат на мобилен уред.

Достапност и цени

Samsung Galaxy S6 edge е веќе достапен на пазарот неколку недели и можете да го купите во која било специјализирана продавница или преку една од многуте виртуелни продавници што постојат. Следно ви оставаме различни цени, во зависност од внатрешното складирање на терминалот;

Мислење на уредникот

Samsung Galaxy S6 Edge
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
849 a 1049
 • 80%

 • Samsung Galaxy S6 Edge
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Камера
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 65%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Користени материјали
 • Дизајн
 • Фотографска камера

Contras

 • Batería
 • цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.