Samsung Galaxy Note 7 vs Samsung Galaxy S7 Edge, дуел на титаните

Samsung

За многу месеци бевме во можност да читаме и да слушаме огромна количина гласини за Samsung Galaxy Note 7, кој веќе е официјално претставен, потврдувајќи го своето име што на почетокот ги изненади скоро сите нас и неговите карактеристики и спецификации, кои не оставија скоро никого со отворена уста од различни и различни причини, што секако ќе ги разгледаме во овој напис.

Сега, кога го знаеме новиот предводник на јужнокорејската компанија, дојде време да се започне со споредбите, а за да се започне со тоа, решивме да се спротивставиме на гигантот Самсунг со одличната референца на пазарот, кој не е никој друг, туку неговиот мал брат ?, Galaxy S7 раб. Добредојдовте во Samsung Galaxy Note 7 наспроти Samsung Galaxy S7 Edge, вистински дуел на титани на двајца од најдобрите терминали на пазарот на мобилни телефони.

Пред да започнете, важно е да запомните дека Samsung Galaxy S7 Edge се продава на пазарот веќе подолго време, и дека на следниот Светски мобилен конгрес официјално ќе го видиме Samsung Galaxy S8, и дека во следните недели Galaxy Note 7 на официјален начин на пазарот.

Дизајн; два несомнено скапоцени терминали

Samsung Galaxy Note 7 наспроти Samsung Galaxy S7 Edge

Самсунг успеа во последно време да се надмине себе си, подобрувајќи го дизајнот што ни го покажа во различните паметни телефони што ги лансираше на пазарот. Неговите последни две изданија, Galaxy S7 Edge и Galaxy Note 7, можеме да кажеме дека имаат ист дизајн, едноставно одличен и постигнат до последниот детал.

Двата терминали се разликуваат главно по нивната големина, и е дека екранот на Galaxy Note има 5.7 инчи, за 5.5 инчи на Galaxy Edge. Од таа разлика, наоѓаме само сличности во скоро сите аспекти, заштедувајќи ја областа на белешката во која е сместен С-Пен, еден од белезите на фаблетот Самсунг.

Конечно, што се однесува до дизајнот, мора да го потенцираме присуството во долниот дел на Galaxy Note 7 на конекторот USB Type-C, што го заменува конекторот Type-B што го носи Galaxy S7 Edge.

Ако ги поставиме двата терминала еден до друг, ќе видиме многу малку разлики во однос на дизајнот, иако сигурно ќе видиме уште помалку разлики кога ќе го ставиме Samsung Galaxy S8 на масата.

Екран

Екраните на Galaxy Note 7 и Galaxy S7 Edge се практично идентични, бидејќи тие имаат исти кривини и ја користат истата технологија, иако како што веќе видовме, тие се разликуваат по големина и големина. Corning's Gorilla Glass 5 го вклучува најновиот член на семејството Galaxy Note.

Ова е првиот терминал што е претставен на пазарот со ваков вид на заштита, што ни нуди поголема отпорност, главно за да избегнеме дека во случај на какво било паѓање, екранот може да заврши разнишан или со повеќе од очигледна ознака.

Што се однесува до резолуцијата на екранот, таа е иста, иако како што е нормално поради поголемата големина на екранот „Забелешка 7“, бројот на пиксели на инч е намален. И покрај овој детал, се соочуваме со два скоро идентични екрани, кои ќе ни понудат извонредни резултати.

Карактеристики и спецификации на Galaxy S7 Edge

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy S7 Edge;
Галакси s7 раб

 • Димензии: 150.9 x 72.6 x 7.7 mm
 • Тежина: 157 грама
 • Екран: 5.5-инчен AMOLED со резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели и 534 ppi
 • Процесор: Samsung Exynos 8890 8-јадрен такт со 2.3 GHz
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 32 или 64 GB може да се прошири преку microSD картичка
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапикселен сензор со LED блиц
 • Батерија: 3.600 mAh
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow со слој за персонализација на TouchWiz

Галакси Забелешка 7 Карактеристики и спецификации

Следно ќе ги разгледаме Главни карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy Note 7;

Samsung

 • Димензии: 153.5 x 73.9 x 7.9 mm
 • Тежина: 169 грама
 • Екран: 5.7-инчен AMOLED со резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели и 515 ppi
 • Процесор: Samsung Exynos 8890
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири преку картичка microSD
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапикселен сензор со LED блиц
 • Батерија: 3.500 mAh
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow со слој за персонализација на TouchWiz

Софтвер и перформанси

Во однос на софтверот што го имаат инсталирано двата терминали и перформансите што ни ги нудат, тој е многу сличен бидејќи имаме работа со два уреди за кои би можеле да кажеме дека се речиси идентични.

На прво место и во Note 7 и во Galaxy S7 Edge го наоѓаме истиот процесор; или Snapdragon 820 или Exynos 8890, еднаква количина на RAM меморија и внатрешна меморија што е слична.

Samsung Galaxy S7 раб

Во врска со софтверот во двата терминали го наоѓаме Андроид оперативен систем, во верзија 6.0, иако во случајот на Note 7 верзијата е нешто понапредна. И во двата случаи веќе го чекаме доаѓањето на новиот Android 7.0 Nougat за кој се надеваме дека нема да се одложи премногу како што се случи во други прилики со уредите на Samsung.

Способниот за прилагодување на ToucWiz не го пропушта состанокот ниту Galaxy S7 Edge ниту Galaxy Note 7, иако во вториот има инсталирано подобрена верзија, која да, нема да ни понуди премногу подобрувања во споредба со она што го наоѓаме во S7 . Се очекува оваа нова подобрена верзија на слојот за прилагодување наскоро да започне да стигнува и до другите мобилни уреди на јужнокорејската компанија.

Камера, совршенството е сè уште тука

Камерата на Samsung Galaxy Note 7 не ни понуди никаква новина или нова функција и истата е иста како онаа монтирана на Samsung Galaxy S7 Edge и од кои веќе ги знаевме неговите можности во анализата што ја направивме предводникот на Самсунг.

Како што јужнокорејската компанија веќе стори со Галакси Ноут 5, кој никогаш не беше виден во Европа, тие одлучија да ја монтираат истата камера како и во нивниот предводник, обезбедувајќи добар резултат при сликање и уште повеќе, ако е можно за добрите мислења што ја доби камерата Галакси С7, која многумина ја пласираат како најдобра камера на пазарот присутна во мобилен уред.

Batería

Samsung Galaxy Note 7 батеријата е нешто што го привлече вниманието на сите нас кои го следевме претставувањето на овој нов фаблет. И дали повеќето производители ја искористуваат големата големина на овој тип на терминал за да вметнат батерија што ни нуди поголема автономија. Сепак, тоа не е случај со новиот Galaxy Note бидејќи има помала батерија во однос на mAh од Galaxy S7 Edge.

Батеријата на новиот Galaxy Note 7 оди до 3.500 mAh, додека онаа на Galaxy S7 Edge ја надминува достигнувајќи 3.600 mAh. Со доаѓањето на S7 на пазарот, Samsung успеа значително да го подобри проблемот што го имаше со батеријата и успеа да го опреми својот терминал со батерија што беше на висина на задачата. Забелешката 7 е претставена со 100 mAh помалку од Galaxy S7, но никој или скоро никој не се сомнева дека автономијата е повеќе од сигурна и дека можеме да уживаме во голема автономија без никаков проблем.

Да мислам Никогаш нема да имаме одговор на причината зошто Samsung не го искористи поголемиот простор на Galaxy Note 7 за да му обезбеди поголема батерија и поголема автономија од кои можеме да најдеме во Galaxy S7 Edge.

Цена и заклучок

Samsung Галакси Забелешка 7

Во моментов официјално не ја знаеме цената на новиот Galaxy Noye 7, иако можеме да замислиме дека во случај на два практично идентични терминали, цената може да биде многу слична на онаа што ја имаше Galaxy S7 Edge во времето на неговото ослободување на пазарот.

Имајќи предвид дека цената на двата терминала ќе биде многу слична, не смееме да заборавиме дека со Note 7 ќе имаме на располагање некои опции и функции што ги немаме со Galaxy S7 Edge.

Во однос на заклучоците, мора да го кажеме тоа во овој дуел е тешко да се избере еден или друг мобилен уред. И тоа е дека се соочуваме со два идентични терминали во однос на хардверот и перформансите. Единствените разлики што ги наоѓаме се големината на екранот, како и улогата што ја игра S-Pen.

Во зависност од секој корисник и особено од неговите потреби, победникот во овој дуел за секој од вас што ќе го прочита овој напис може да биде различен. Во мојот случај, ако требаше да се одлучам за еден, тој несомнено би бил Galaxy Note 7 за неговиот екран нешто поголем од оној на Galaxy S7 Edge и особено за S-Pen.

Кој е победникот за вас на овој дуел помеѓу Samsung Galaxy S7 Edge и неодамна претставениот Samsung Galaxy Note 7?. Дајте ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или користете една од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Mari dijo

  Јас претпочитам белешка 7, се држам со белешката 4 за да ја направам промената веднаш штом е достапна

 2.   Вили Торес dijo

  Забораваат на оптичкиот читач што го носи белешката 7

  1.    Виламандос dijo

   Вистина е, заборавивме, иако не дека премногу придонесува ...

   Честитки!

 3.   омарбенхафсун dijo

  За мене разочарувачки. Повеќе од истото, ми недостига екран од 4K, повеќе RAM меморија, FM радио и не сум ја видел никаде потребна инфрацрвена врска, ако некогаш ви треба универзален далечински управувач, имам белешка 1 и белешка 3 и со новата спецификации не вреди да се купува.
  Безбедност од Ирис и други, тие се повеќе хорадити кои не го прават терминалот подобар
  Инаку добар терминал ... не може да се одрече, но ништо ново што ве охрабрува да се кандидирате за него

  Друг за вкусовите ...

 4.   Ангел Рејес dijo

  Иако моето претпочитање секогаш ќе биде за Note, јас сепак го имам Galaxy S6 edge, на крајот новите модели само брзаат да ги девалвираат постојните, секако за оние кои сакаат да ги почитуваат сите хирови на Samsung. Од моја страна, мислам дека е време компанијата да вклучи апликации како што е FM радио во своите терминали, бидејќи тоа ќе ги направи покорисни. Исто така, сметам дека е чудно што, ова е поголем телефон, вклучува батерија со помал капацитет mAh.

 5.   ??? ?? dijo

  Тонго, а во случајот со грешката Snapdragon во описот бидејќи s7 edge Snapdragon доаѓа со 3 RAM меморија и не 4 како што велат на многу страници, и прашањето за горила стаклото 5 сега ... ќе видиме. .. тие секогаш го продаваат велосипедот со стаклото и на крај го вадат од кутијата ... или го гледаат лошо «стаклото се крши» ... и со тоа колку ефтино го продаваат делот, се чини како БИЗНИС и сè ^ _ ^ ... со оваа стапка ќе се вратам на SONY ...