Samsung Galaxy S7 Vs LG G5, континуитет наспроти еволуцијата

LG G5 наспроти Galaxy S7

Светскиот конгрес за мобилни телефони во 2016 година веројатно ќе остане запаметен по презентацијата на новиот Samsung Галакси S7, во неговите две верзии, но пред се за онаа на LG G5 што беше револуција во однос на карактеристиките и спецификациите. И, тоа е дека LG се чини дека реши да ги прекрши сите правила утврдени на пазарот на мобилна телефонија и разви терминал полн со новини и интересни идеи, кои ќе треба да се видат како тие се прифаќаат од корисниците.

Чекајќи двата терминали да се продаваат на нормален начин на пазарот, решивме да се соочиме со нив во овој напис за да ги откриеме предностите на секоја од нив и да ги најдеме слабостите. Ако се сомневате помеѓу набавка на Galaxy S7 или LG G5, продолжете да читате затоа што наскоро ќе ве извлечеме од сомнеж.

Пред сè, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на двата уреди.

Спецификации Samsung Galaxy S7

 • Димензии: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 152 грама
 • Екран: 5,1 инчен SuperAMOLED со резолуција QuadHD
 • Процесор: Exynos 8890 4 јадра на 2.3 GHz + 4 јадра на 1.66 GHz
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32 GB, 64 GB или 128 GB. Сите верзии ќе можат да се прошират преку microSD картичка
 • Главна камера од 12 мегапиксели. 1.4 мм пиксел. Двојна пикселна технологија
 • Батерија: 3000 mAh со брзо и безжично полнење
 • Ладење со течен систем
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со Touchwiz
 • Поврзување: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Други: Двојна SIM, IP 68

Samsung

Спецификации LG G5

 • Димензии: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
 • Тежина: 159 грама
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820 и Adreno 530
 • Екран: 5.3 инчи со Quad HD IPS Квантна резолуција со резолуција 2560 x 1440 и 554ppi
 • Меморија: 4 GB LPDDR4 RAM меморија
 • Внатрешно складирање: 32 GB UFS може да се прошири преку microSD картички до 2TB
 • Задна камера: Двојна стандардна камера со сензор од 16 мегапиксели и широк агол од 8 мегапиксели
 • Пред: 8 мегапиксели
 • Батерија: 2,800mAh (отстранлив)
 • Android 6.0 Marshmallow оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на LG
 • Мрежа: LTE / 3G / 2G
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, AC / USB Type-C) / NFC / Bluetooth 4.2

LG G5

Дизајн, точката на диференцијација на Galaxy S7

Ако ги ставиме LG G5 и Galaxy S7 лице в лице на маса, јас искрено верувам дека можеме да видиме како Терминалот на Самсунг победи во однос на дизајнот над терминалот на ЛГ. Е има и такви кои ќе бидат убедени во еден повеќе од другиот, но никој не може да избега дека Galaxy S7 е посовршен терминал, со подобри финиши и скоро би се осмелил да кажам дека е поубав.

Samsung успеа да ги направи работите многу добро во последно време што се однесува до дизајнот и успеа да го усоврши својот предводник. LG, од своја страна, радикално го смени дизајнот на LG G5 и успеа да направи чекор напред во однос на дизајнот на LG G4, но останувајќи чекор напред во споредба со естетиката на Galaxy S7. Ова успеа да воведе нешто навистина интересно во неговиот дизајн, како што е можноста за додавање модули или додатоци, но за тоа ќе разговараме подоцна.

Моќ и перформанси

Внатре во двата мобилни уреди наоѓаме огромна моќ, што несомнено обезбедува одлични перформанси. Samsung се одлучи за Galaxy 7 за процесор на сопствено производство како Exynos 8890 кој има 4 јадра на 2.3 GHz и уште 4 јадра на 1.66 GHz, поддржан од 4 GB RAM меморија. Од своја страна, LG се одлучи за новиот Snapdragon 820, безбеден облог, кој ќе издржи секаков вид тест, исто така поддржан од 4 GB RAM меморија.

Што се однесува до внатрешното складирање, наоѓаме многу слични спецификации и тоа е дека и двете ќе се совпаднат во простор од 32 GB и потоа ќе ни понудат други верзии. Исто така, во двата терминали наоѓаме сличност со која можеме да го прошириме ова складирање користејќи microSD картички. Во случајот на Samsung Galaxy S7, ова е опција што е повторно присутна бидејќи исчезна во Galaxy S6, нешто што беше многу критикувано од повеќето корисници.

Дали камерите на овие терминали се најдобри на пазарот?

Samsung Galaxy S6 и LG G4 ја поставија лентата многу висока кога станува збор за камерите, нудејќи ни огромен квалитет кога станува збор за фотографирање и исто така неколку интересни опции. За среќа камерите на новите LG G5 и Samsung Galaxy S7 се чини успеаја да ја надминат таа лента и да ни понудите уште подобар квалитет и подобри придобивки.

Samsung ја напушти мегапикселната војна и претпочита да ја зголеми големината на нив, за да ни понуди подобар квалитет на сликата, дури и ако не привлекува големо внимание во аспект на мегапиксели. Задната камера на Galaxy S7 е опремен со сензор од 12 um 1,4 мегапиксели.

Од своја страна, LG сакаше да даде континуитет на добрата работа на LG G4 и тие имаат вградено сензор од 16 мегапиксели, со сите интересни опции што ни ги нуди претходниот предводник.

Како и секогаш на хартија, камерите изгледаат како најдобри на пазарот, иако Тие ќе треба да бидат тестирани и исцедени во целост за да се извлечат навистина валидни заклучоци. Во моментов се чини дека Xperia Z5 сè уште ја има најдобрата камера, иако ќе мора да почекаме да видиме дали и LG G5 и Samsung Galaxy S7 можат да му одолеат.

Ризичен и диференцирачки облог на LG G5

LG G5

LG сакаше да нè изненади сите нас кои сме дел од пазарот на мобилни телефони на еден или друг начин и спроведе интересна опција, која ја крсти со името на Магичен слот. Тоа е исто така нешто што тотално се разликува од другите терминали на пазарот и досега не сме виделе нешто слично во ниту еден мобилен уред.

Благодарение на оваа интересна карактеристика можеме изменете некои од карактеристиките на нашиот LG G5. На пример, можеме да додадеме повеќе батерија на новиот предводник на LG и тоа е дека можеме да ги поминеме 2.800 mAh батерија што носи до 4.000 mAh што ќе ги постигнеме благодарение на проширувањето на батеријата со овој метод.

Исто така, како што потврди и самиот LG, подобрете го аудио со друг модул и проширете ги функционалностите на фотоапаратот. Исто така, се надеваме дека со текот на времето ќе бидат лансирани нови модули кои ќе ни овозможат да ги зголемиме придобивките или да ни понудат нови функции.

цена

Во моментов LG не ги официјализира цените со кои LG G5 и неговите повеќе од интересни дополнителни додатоци ќе стигнат на пазарот, па затоа е секако тешко да се зборува за ова прашање. Samsung ја официјализираше цената на Galaxy S7 и исто така во голем број земји веќе можете да направите резервација на терминалот.

Најосновната верзија на Galaxy S7, онаа што ни нуди внатрешно складирање од 32 GB е 699 евра. Потсетете се дека во новиот предводник на Самсунг овој пат е можно да се прошири меморијата со помош на картички microSD, така што оваа верзија од 32 GB нема да претставува проблем за кој било корисник.

Од тука, Galaxy S7 поскапува, поточно 100 евра за секој скок во внатрешното складирање што го правиме. 799 евра за 64 GB и 899 за 128 GB простор.

Што се однесува до Galaxy S7 edge, неговата почетна цена е 799 евра, а се искачува до 899 и 999 евра во моделите од 64 GB и 128 GB.

Иако во моментот не ја знаеме цената на LG G5, Не се сомневаме дека ќе биде инфериорен во однос на која било верзија на Galaxy S7, а тоа е дека LG отсекогаш знаел како да брза со цените на своите терминали за да се обиде да биде поконкурентен.

Мислење слободно

Нема сомнение дека LG и Samsung направија два апсолутно извонредни мобилни уреди, кои се разликуваат во неколку аспекти што се однесува до спецификациите, но тие имаат големи разлики во однос на дизајнот. И дали е тоа Се чини дека LG одлучи да се обложи на нов дизајн и интересна карактеристика како што се модули што може да се заменуваат.

Не знаеме како ќе се појави овој облог, иако во очите на скоро сите е привлечен. Samsung се чини дека сакаше внимателно да ја следи линијата следена во претходните верзии на својот предводник и гледаме многу малку новости во овој Galaxy S7 во споредба со Galaxy S6, нешто што на некои им се допаѓа и на многумина не им се допаѓа.

Искрено Мислам дека овој дуел го победи LG G5 со огромно мнозинство И дали Galaxy S7 е неверојатно моќен, тој ни нуди камера со одлични карактеристики, покрај внимателен дизајн, но не ни нуди никаква иновација во однос на претходните уреди. Повеќето корисници сакаат и бараат вести за да се здобијат со нов паметен телефон и повеќе со цената со која овој нов Samsung Galaxy стигнува до пазарот.

LG G5 е практично подеднакво моќен како Galaxy S7, но ни нуди диференцирачки карактеристики кои според мое скромно мислење го прават чист победник на овој дуел.

Што мислите, кој е победник на овој дуел помеѓу Галакси С7 и LG G5?. Можете да ни кажете во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хавиер Аламар dijo

  Само насловот ми се чини посветен на Самсунг и изманипулиран, се надевам дека ќе направите еднаков напис со традиционалистичкиот и континуиран iPhone да биде непристрасен затоа што обвинувајќи го Самсунг за континуитет и дека не го спомнува iPhone и неговиот недостаток на иновација ми изгледа срамота

  1.    Едуардо Родригез dijo

   Не гледам дека насловот е погрден .... Совршено е разбран .. Континуитет, затоа што галаксијата Samsung S7 поминува совршено покрај моделот S6 ако не ни кажат. И еволуција. Ајде ... Нема терминал со иновациите на Lg G5, како и тој знаеше како да прави кога ќе ги отстранам страничните копчиња во тоа време.
   Посебно прашање е Apple, ако навистина претстави iPhone 7 бидејќи има гласини ... тоа ќе биде тотално иновативно и дизајнот нема никаква врска со сегашниот iPhone.
   Според мене, не е можно да се соочиме со галаксијата s7 со iPhone 6s, тие се како две различни генерации. Ајде да видиме дали ќе се објаснам:
   Iphone6 ​​vs Galaxy S6
   iPhone 6s vs Galaxy S6 Edge
   Галакси 7 наспроти идниот «iPhone 7»

   1.    Марко Аргандоша dijo

    Се согласувам со континуитетот на Самсунг. Јас дури би рекол дека Самсунг е половина изгубен и со доаѓање и одење. Мислам на слотот SD и водоотпорноста што s5 веќе ја имаше. И одеднаш следната година повторно сме изненадени од менливите батерии. Сепак, не се согласувам дека Apple ќе предложи иновативни работи. На крајот, тие се оние кои го копираа фаблетот во Самсунг и htc unibody форматот. И, многу зборуваниот присилен допир се чини дека не интересира никој. Епл исто така е изгубен, уште полошо сега кога ќе се врати во формат 4.

    1.    Едуардо dijo

     Добро. Дали иновациите се заинтересирани или не е друго прашање. Но, тоа иновираше со 3D Touch и тоа го стори и со Touch ID, и ... наводно следниот нема да има копче Home, тој ќе биде интегриран во дисплејот. LG исто така иновираше со отсуство на странични копчиња и „будење“ на мобилниот преку допири на екранот, и сега. Со g5 тој иновираше во добро или во лошо. Но Самсунг? Истиот s6 со поголема моќност.

 2.   Хозе dijo

  Колку пати повторувате ... «предводник

 3.   Хектор силва dijo

  Тие треба да ја отстранат оваа реклама затоа што кажуваат работи за s6, а не за s7, s7 има софтвер Snapdragon и батерија 3000 amp, а во случај на edge 3600amp 12 мега пиксели камера со технологија од канонски професионални фотоапарати и повеќе, пред да направат напис за таква големина треба да барате подобро за информациите и со LG G5 информациите се добри

 4.   Хавиер Акуња dijo

  Дефинитивно многу сиромашна ставка. Повеќе од извонредно е претпочитањето на авторот LG да остане неутрален и да пишува да се чита и да дозволи да формираат свои критериуми отколку убедливата работа. Сакам да читам и учам и тие веќе сакаат да ми продадат тим. Штета.

 5.   Марко Аргандоша dijo

  Се согласувам дека ЛГ победи во натпреварот против Самсунг. На пат кон Епл тб.

 6.   Ципријано Валверде dijo

  Мислам дека нема голем скок како таков, тие треба да вежбаат во нивните лаборатории најмалку 5 до 10 години, пред да го фрлат сето ова ѓубре на пазарот, но парите се пари и не можат да се потрошат

 7.   Луис Саларди dijo

  LG можеби многу се подобри, но лошата услуга за клиенти и нивната рамнодушност кон какво било тврдење го прави информиран корисник само луд да купи LG

  1.    Manuel dijo

   Па Луис, тука веќе има лудак кој купил LG, како и неколку производи… И вистината е дека сум многу среќен што сум со сите нив. Како и да е, секој одговара со своето искуство, се разбира. Јас многу го почитувам вашиот коментар, но секако не можам да се пожалам на LG, но ништо.

  2.    Manuel dijo

   Во врска со статијата, мора да се каже дека LG направи чекор напред, иако можеби многу ризичен, со предметот на волшебниот слот и сите негови додатоци, но јасно е дека, како и во светот на модата, презентациите служат, пред сè, да се стави брендот во насловите. G5 е толку иновативен што може да ги исплаши купувачите, додека S7 може да оди понатаму во согласност со иновациите што ги сака корисникот на овој вид на производи. Мислам дека, во продажбата, Самсунг ќе го добие облогот на LG.